top of page

Staj İçin Temel İş Güvenliği Sertifikası


Staj İçin Temel İş Güvenliği Sertifikası
Staj İçin Temel İş Güvenliği Sertifikası

İş güvenliği uzmanları çalışanların çalışma esnasında sağlık ve güvenliğini sağlamakla sorumlu kişilerdir. Bir başka deyişle bu meslek grubuna dahil olan kişilerin insan hayatıyla doğrudan ilişkili olduğunu söyleyebiliriz. İş güvenliği uzmanı olacak kişilerin eğitimlerini tamamlamaları ve tüm meslek hayatları boyunca kendilerini yetiştirmeleri gerekmektedir. Dolayısıyla staj için temel iş güvenliği sertifikası alacak öğrencilerin doğru yerde staj yapmaları son derece önemlidir. Siz de staj için temel iş güvenliği sertifikası alacaksanız Bulut Akademi Eğitim Kurumlarını tercih edebilirsiniz. Kurumumuz staj için temel iş güvenliği sertifikası vermeye yetkili bir eğitim kurumudur. Staj yapılacak yer mezun olacağınız okul tarafından belirlenir. Ancak öğrencilerin kendi buldukları bir işletme varsa staj yapmak için burayı da okulunuza bildirebilirsiniz. 

İş Sağlığı ve Güvenliği Stajı Yapmak


İş Sağlığı ve Güvenliği Stajı Yapmak
İş Sağlığı ve Güvenliği Stajı Yapmak

Öğrenciler mezun olmalarına yakın staj yeri araştırmasına girerler. Bazı öğrenciler staj yaptıkları kurumlarda o kadar başarılı olurlar ki staj sonrasında kurumdan iş teklifi bile alabilirler. Bu nedenle staj dönemi öğrenciler için önemli bir dönemeçtir. İş sağlığı ve güvenliği stajı yaparak ileriki meslek hayatınız için son derece önemli bilgiler ve deneyim kazanırsınız. Staj yapılacak yerler genellikle C sınıfı işyerleri içerisinde yer alır. C sınıfında yer alan iş güvenliği uzmanları işyerlerindeki çalışanların iş sağlığı ve güvenliğini sağlamakla yükümlü kişilerdir. İşyerinde herhangi bir riskli durumun tespit edilmesi halinde bu riskin ortadan kaldırılması için gerekli çalışmaları yapar tavsiyelerde bulunur. İş güvenliği stajı yapacak kişileri yakından ilgilendiren konulardan biri de yazımızın da konusu olan iş güvenliği sertifikasıdır. İçeriğimizin ilerleyen kısımlarında staj için temel iş güvenliği sertifikası nasıl alınır sorusunun yanıtını bulacaksınız.


 

Staj İçin Temel İş Güvenliği Eğitimi Nereden Alınır?


Staj İçin Temel İş Güvenliği Eğitimi Nereden Alınır?
Staj İçin Temel İş Güvenliği Eğitimi Nereden Alınır?

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ile birlikte stajyerler de iş sağlığı ve güvenliği kapsamına alınmıştır. Bu nedenle staj yapacak olan öğrencilerin sorunsuz bir şekilde stajlarını tamamlayabilmeleri için temel iş güvenliği eğitimi almaları gerekiyor. Temel iş güvenliği eğitimi Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş Bulut Akademi gibi özel eğitim kurumlarından, staj yapılacak şirketlerden ve Üniversitelerden alınabilmektedir. Staj için temel iş güvenliği sertifikası eğitimi staja başvuracak öğrencilerin alması zorunlu bir eğitimdir. Bulut Akademi stajyer eğitimlerinde öğrenciler kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifre ile sisteme girer, online olarak dersleri takip eder ve yine online şekilde yapılan sınavlarda başarılı olan öğrenciler sertifika almaya hak kazanırlar. 2020 yılından sonra yapılan staj başvurularında temel iş güvenliği sertifikasının mutlaka ibraz edilmesi gereken belgeler arasında olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Bu nedenle staj eğitimine başlamadan önce temel iş güvenliği sertifikasını almanız ve başvuru evrakları arasına eklemeniz gerekmekte.


 

Staja Başvuru İçin Gerekli Belgeler

 • Aile sağlık yardımı ile ilgili durum belgesi

 • Başvuru formu

 • Kimlik sureti

 • Sağlık provizyon belgesi

 • İş güvenliği temel eğitim sertifikası


 

Stajyer Öğrencilerin Görev ve Yükümlülükleri


Stajyer Öğrencilerin Görev ve Yükümlülükleri
Stajyer Öğrencilerin Görev ve Yükümlülükleri
 • Stajyerler sendikal faaliyetlere katılamaz

 • Staj sonrasında onaylanan staj defterinin öğrenci bilgi sistemine aktarılması gerekir

 • Stajyerler staj yaptıkları kurumun çalışma saatlerine, kılık kıyafet kurallarına, iş sağlığı ve güvenliği kurallarına harfiyen uymak zorundadır.

 • İşyerinden izinsiz 3 gün üst üste devamsızlık yapan öğrencinin stajla ilişiği kesilir

 • Devamsızlık yapılan günler stajın süresine eklenir. Eklenen günler stajın toplam süresinin yarısından fazla olamaz

 • Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği kuralları stajyer öğrenciler için de geçerlidir.

 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page