top of page

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği PDF

Çalışanlara verilmesi gereken en önemli eğitimler arasında temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi yer alır. Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi belirli periyotlarda tekrarlanır. Çalışanın iş ortamında tehlike ve riskleri tanıması, korunma yöntemlerini öğrenmesi, malzeme ve ekipmanları doğru şekilde kullanabilmesi için temel İSG eğitimleri önemli bir süreçtir. Bu yazımızda temel iş sağlığı ve güvenliği PDF almak isteyenlere bilgi vereceğiz. Her türlü sorunuz için Bulut Akademi ile iletişime geçebilir, İSG eğitimleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi (İSG) Nedir?

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği PDF

Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde İSG eğitimleri her sene tekrarlanır. 16 saat yapılan eğitimler farklı konularda işlenir.

Tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde yapılan eğitimler ise 2 yılda bir gerçekleşir. Eğitimler 12 saat yapılır.

Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde eğitimlerin tekrarlanma sıklığı 3 yılda birdir. 8 saat olmak üzere verilen eğitimler bireysel ya da grup halinde gerçekleşir. Çalışanların eğitimlere katılmasını sağlamak ve süreci takip etmek işverenin sorumlulukları arasında yer alır. 

Temel İSG Eğitimi Konuları Nelerdir?

Temel İSG eğitimi 4 konu başlığında anlatılır. Eğitimlerde verilen ilk konu başlığı "genel" olarak değerlendirilir. Genel eğitim konu başlığında çalışana yasal hak ve özgürlükleri, meslek hastalığı ve iş kazası sonuçları anlatılır. Bu aşamada çalışanların genel konulara hakim olmak açısından eğitimleri ciddiyetle takip etmesi önemli detaylar arasında yer alır.

Bir diğer temel iş güvenliği konu başlığı ise sağlıktır. "Sağlık" başlığında anlatılan eğitim konuları çalışanın iş kazalarından ve meslek hastalıklarından korunması açısından son derece önemlidir. Sağlık konulu başlık oldukça geniş olmakla birlikte çalışanlara ilkyardım eğitimi de verilir. İlkyardım eğitimleri sayesinde çalışanlar iş ortamında meydana gelen durumlar karşısında ne yapması gerektiğini öğrenir.

Temel iş güvenliği sunum konuları ise iş ortamındaki konularla alakalıdır. Biyolojik, fiziksel, kimyasal konu başlıklarından oluşan eğitim süreci işyerine uygun olmak üzere anlatılır.

Son konu başlığı ise diğer konulardır. Diğer konular işyeri ile ilgili eğitim sürecidir. Çalışanın çalıştığı işyeri ile ilgili bilgileri öğrenmesi açısından önemli olan diğer eğitimlerin kapsamı da geniştir.

 

Temel İSG Sınavı Soruları

Temel İSG sınavı, eğitimlerin ardından gerçekleşen ölçme ve değerlendirme sürecidir. Temel İSG sınavında çalışan için eğitimin ne kadar verimli geçtiği saptanmaya çalışılır. Sınavda sorulan sorular ve çalışanların verdiği cevaplar dosyada saklanır. Temel İSG eğitimi ve sınavının yanı sıra çalışanlara verilen diğer eğitimler de özlük dosyasına eklenir. Çalışanın özlük dosyası, çalışan işten ayrıldığında istemesi halinde verilir. Dosyanın hazırlanması, düzenlenmesi ve çalışan istediği takdirde verilmesi işverenin sorumlulukları arasında yer alır. Temel İSG sınavında sorulan sorular hakkında bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Temel İSG Eğitimi Konusunda Çalışanların Sorumlulukları Nelerdir?

Temel İSG eğitimleri konusunda çalışanlara da birçok önemli sorumluluk düşer. Bu sorumluluklar arasında en önemlisi eğitimlere katılım sağlamaktır. Çalışanlar eğitim sürecini ciddiyetle takip etmeli ve öğrenmeye yönelik davranmalıdır. Eğitim sürecinin verimli geçmesi açısından bu detay son derece önemlidir.

İş sağlığı ve güvenliği eğitim sürecinde anlatılan en önemli konular arasında kişisel koruyucu donanımların doğru şekilde kullanılması yer alır. Bu doğrultuda çalışan kişisel koruyucu donanımları eğitimde öğrendiği gibi doğru şekilde kullanmalıdır. Kişisel koruyucu donanımı amacı dışında kullanmaktan sakınmalıdır. Çalışanların önemli sorumluluklarından bir tanesi de ekipmanların doğru şekilde kullanılmasını öğrenmektir. Çalışanlar ekipmanları hem kendi sağlığı, hem işyeri güvenliği hem de diğer insanlar için doğru şekilde kullanmalıdır. Bu doğrultuda ekipmanların doğru şekilde kullanılmasının öğrenilmesi önemli detaylar arasında yer alır.

Siz de Bulut Akademi sayesinde iş sağlığı ve güvenliği, TMGD, işyeri hekimliği ve DSP başta olmak üzere birçok eğitim programına kayıt olabilirsiniz.


 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page