top of page

İş Güvenliği Uzmanlığı Staj Yapılacak Yeri Kim Belirler?


İş Güvenliği Uzmanlığı Staj Yapılacak Yeri Kim Belirler?
İş Güvenliği Uzmanlığı Staj Yapılacak Yeri Kim Belirler?

İş sağlığı ve güvenliği eğitiminin bir parçası da staj uygulamalarıdır. İş güvenliği eğitimini sürdüren kişiler bir yandan da bu heyecan verici sürecin nasıl gerçekleştiği konusunda bilgi sahibi olmak ister. İSG eğitiminde adayların staj eğitimi alması çok önemlidir. Genelde masa başında çalışmayıp sahada görevlerini icra eden iş güvenliği uzmanları için staj öğrendiklerini sahada uygulamak bakımından benzersiz bir deneyimdir. Ülkemizde maalesef başka dallarda yapılan stajların amacından uzak ve boşuna zaman öldürmekten başka bir işe yaramadığını görüyoruz. İş güvenliği ise ciddi bir konudur. Çalışanların can ve mal güvenliğini ilgilendirir. Bu nedenle staj eğitiminin titizlikle yapılması gerekir. İş sağlığı ve güvenliği sertifikası staj eğitimi sırasında teorik eğitimde alamayacağınız meslek ile ilgili pek çok durumu sahada test etme fırsatı bulursunuz. Bir iş yerinde işçilerin sağlığı ve güvenliğini nasıl korumak gerektiği konusunda bilgi sahibi olursunuz. Yazımızda uzman adaylarının bizlere en çok soruduğu sorulardan biri olan staj yerini kimin belirlediği konusunu ele alacağız. 

İş Sağlığı ve Güvenliği | Staj Yapılacak Yerlerİş Sağlığı ve Güvenliği | Staj Yapılacak Yerler
İş Sağlığı ve Güvenliği | Staj Yapılacak Yerler

Ülkemizde birçok meslek dalında eğitimi tamamlamak için staj yapmak zorunludur. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi yapılan stajların çoğu maalesef amacından uzak olarak sırf prosedür yerine getirilsin diye gerçekleştirilmektedir. Ancak konu isg sertifikası olunca durum değişir. Çalışanların sağlığı, işyerinin güvenliği ve üretimin devam etmesi söz konusu olunca iş güvenliği sertifikası için yapılan stajların ne kadar önemli bir süreç olduğu daha net bir şekilde anlaşılır. İş sağlığı ve güvenliği sertifikası alarak isg uzmanı olmak isteyen adayların staj eğitimini bir prosedür olarak görmemeleri gerekir. Bir isg uzmanı adayı staj sırasında öğrenilen bilgilerin ileride çok işine yarayacağının bilincinde olmalıdır. Her şeyden önce staj yaparak bundan sonraki hayatınızda yapacak olduğunuz mesleğin inceliklerini öğrenir ve işe başladığınızda acemilik dönemini çabuk üstünüzden atarsınız. İSG eğitimlerinde staj yerinin belirlenmesinde herhangi bir zorluk yaşanmamaktadır. Birbirinden farklı pek çok firmada staj yapma fırsatı bularak sahada mesleğin nasıl yapıldığını öğrenme fırsatı bulursunuz.


İş güvenliği uzmanlığı eğitim sürecinde staj yerini kim belirler? Öğrencilerin staj yerlerini kurumumuz Bulut Akademi gibi kayıt olduğunuz isg kursu belirlemektedir. Bunun haricinde örneğin iş sağlığı ve güvenliği bölümünde okuyorsanız staj yapacağınız yeri kendiniz de seçebilirsiniz. Staj yapacağınız yeri belirlerken kamu kuruluşları, OSGB'ler veya Belediyeleri tercih edebilirsiniz. Staj yapacağı yeri kendisi belirleyecek adaylara bir tavsiyemiz olacak. Staj eğitimini tamamlayacağınız yerin iş yoğunluğu ne kadar fazla ise sizin için daha iyi olacaktır. Sonuçta durağan bir işyerine göre yoğun bir işyerinde staj yapmak çok daha faydalıdır.


 

İş Sağlığı ve Güvenliği | Staj Yapmazsam Ne Olur?İş Sağlığı ve Güvenliği | Staj Yapmazsam Ne Olur?
İş Sağlığı ve Güvenliği | Staj Yapmazsam Ne Olur?

İsg kursu alırken staj yerini kimin belirlediğini öğrendiğimizde göre isg sınavı için staj yapmanın zorunlu olup olmadığı konusuna geçebiliriz. Aslında çok önemli olan staj eğitimini yapmak istemeyen öğrencilerimiz zaman zaman bize bu soruyu soruyorlar. Konuyla ilgili vereceğimiz net yanıt iş güvenliği sertifikası için staj eğitiminin zorunlu olduğudur. Bu denli önemli bir meslek dalında staj yapmanın zorunlu olmaması zaten düşünülemez. Staj yapılmasındaki temel amaç öğrencilerin teoride öğrendiklerini pratikte uygulamalarıdır. Bulut Akademi olarak nihai hedefimiz her yönüyle yetişmiş, donanımlı iş güvenliği uzmanı yetiştirmektir. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki öğrencilerimiz her zaman için bizim referansımız olmuştur. Teorik ve uygulamalı olarak iki kısımdan oluşan iş güvenliği eğitimlerinde isg sınavı için stajın eğitimin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyebiliriz.


 

İş Güvenliği Staj Yerini Nasıl Bulacağız?İş Güvenliği Staj Yerini Nasıl Bulacağız?
İş Güvenliği Staj Yerini Nasıl Bulacağız?

Staj yapılacak yerin bulunması isg sertifikası alacak uzman adaylarını düşündüren konulardan bir tanesidir. Bu bölümde sizlere staj yerini nasıl bulacağınız konusunda birtakım tüyolar vereceğiz. Çevrenize şöyle bir baktığınızda daha önceden fark etmedikleriniz de dahil irili ufaklı bir çok işletme göreceksiniz. Bu işletmelerin her birinin stajyere ihtiyacı bulunmaktadır. Staj yeri bulmak için kendi kişisel gözlemlerinizin yanında internetteki kariyer sayfalarını da ziyaret edebilirsiniz. Kariyer sayfalarında stajyer arayan pek çok firma bulabilirsiniz.


Staj yapacağınız yeri belirledikten sonra güzel bir CV hazırlayarak görüşmeye gidebilir eğitiminizi tamamlamak için staj yapmak zorunda olduğunuzu belirtebilirsiniz. Sizi anlayışla karşılayacaklarından eminiz. Eğer firmada iş güvenliği uzmanı çalışıyorsa onunla da görüşerek fikirlerini almak iyi bir yoldur. İş güvenliği bölümü öğrencileri okuldaki öğretmenlerinden yardım isteyerek bu süreci atlatabilirler. İş sağlığı ve güvenliği bölümündeki eğitmenlerin meslekleri gereği çok sayıda firma ile bağlantıları vardır. Bu nedenle öğretmenleriniz size rahatlıkla staj yapacağınız yer konusunda yardımcı olacaktır.Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comentários


bottom of page