top of page

Temel İş Güvenliği Eğitimi Uzaktan Alınabilir mi?


Temel İş Güvenliği Eğitimi Uzaktan Alınabilir mi?
Temel İş Güvenliği Eğitimi Uzaktan Alınabilir mi?

Temel iş güvenliği eğitimi her çalışanın zorunlu olarak alması gereken bir eğitimdir. Temel iş güvenliği eğitimleri ile çalışanlar iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili temel kavramlar hakkında bilgi sahibi olurlar. Çalışanlara verilen İSG eğitimleri işyerlerinde uygulanan İSG tedbirlerinin kurum kültürü olarak benimsenmesinde büyük bir rol oynar. Dolayısıyla eğitim daha sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının tesis edilmesinde önemlidir. İşyerlerinde verilen İSG eğitimleri İSG uzmanları tarafından verilir. Peki eğitimler nasıl verilmektedir? Normal şartlarda temel iş güvenliği eğitimi yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleştirilen ve katılımcıların aktif olarak katılım sağladığı bir eğitimdir. Ancak bildiğiniz üzere tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını bir çok sektörü olduğu gibi iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini de etkilemiştir. Bu bağlamda normal şartlarda yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleştirilen İSG kursu Sağlık Bakanlığı'nın bağlayıcı kararlarına istinaden uzaktan eğitim modeline dönmüştür.


İş akış süreçlerinin online biçimde gerçekleştirilmesi yalnızca iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine has bir uygulama olmamaktadır. İlgili Bakanlıklar kendi sorumluluk alanları içerisinde bu tür kararlar almaktadır. Covid 19 salgını boyunca ikinci bir karara kadar iş sağlığı ve güvenliği eğitimi uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştirilecektir. Pandemi süreci bittiği takdirde eğitimler tekrardan iş başında verilecek şekilde yeniden düzenlenecektir. Bu kapsamda kurumumuz Bulut Akademi de iş güvenliği eğitimlerini online olarak vermeye başlamıştır. İşletmeniz çalışanlarına sözde değil özde bir İSG kursu aldırmak istiyorsanız mesai saatleri içerisinde her an bizlerle iletişime geçebilirsiniz.


 

Hangi Hizmetler Uzaktan Verilebilir?


Hangi Hizmetler Uzaktan Verilebilir?
Hangi Hizmetler Uzaktan Verilebilir?

Covid 19 sürecinde hangi hizmetlerin uzaktan verilebileceği Çalışma Bakanlığı'nın ilgili kararları doğrultusunda düzenlenmekte. Temel iş güvenliği eğitimi son yıllarda bir hayli mesafe kat eden online eğitim modeli ile yapılabilir. Bu konuda hiçbir sıkıntı bulunmamakta. Ancak işyerlerinde İSG uygulamalarını yöneten İSG uzmanları söz konusu hizmetleri iş başında gerçekleştirmek zorunda. Zaten bu durum Çalışma Bakanlığı tarafından da bizzat belirtiliyor. Çalışma Bakanlığı özellikle sağlık konularına özellikle dikkat edilmesi gereken bu dönemde İSG uzmanlarının iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini görevli oldukları işletmelerde vermesini istiyor.


İş sağlığı ve güvenliğinin bir kat daha arttığı bir döneme girmiş bulunmaktayız. Bu dönemde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini organize edecek, gerekli tavsiyelerde bulunacak İSG uzmanlarına her zamankinden çok ihtiyaç bulunmaktadır. İş güvenliği uzmanları bu sıkıntılı süreci başarıyla atlatabilmek, çalışanların motivasyonunu artırmak, gereken önlemleri almak ve yakın teması minimuma indirmek için neler yapılması gerektiğini İSG kursu eğitimlerinde anlatmaktadır. Kısaca söylemek gerekirse çalışanlara yönelik olarak verilen Bulut Akademi eğitimleri uzaktan verilebilmektedir. Ancak bu süreçte iş güvenliği uzmanlarının sahada olması gerekiyor. Çalışanların işyerinde pozitif bir vaka çıkması durumunda ne yapması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri pandemi döneminde büyük bir çaba sarf ediyor. Bu bağlamda iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri normal görevlerinin yanında hastalanan personelin hastaneye yönlendirilmesi, izolasyon kurallarına uyulması, çalışanların test yaptırmasının sağlanması gibi görevlerde de bulunuyorlar.


 

İSG Uzaktan Eğitim


İSG Uzaktan Eğitim
İSG Uzaktan Eğitim

Çalışanlar iş hayatları boyunca bir çok eğitimden geçerler. Bu eğitimlerin içinde en önemlilerinden biri de kuşkusuz iş sağlığı ve güvenliği eğitimi olmaktadır. Temel iş güvenliği eğitimi internet vasıtasıyla gerçekleştirilen bir eğitimdir. Her çalışanın uzaktan eğitimlere katılım sağlaması ilk önce işverenlerin sorumluluğundadır. Uzaktan eğitimin sonunda kursiyerler sınava tabi tutulmakta ve başarılı olanlara katılımcı sertifikası verilmektedir. Kimlerin eğitime katıldığı, kaç saat eğitim aldığı, sınav sonuçları gibi bilgiler Bulut Akademi uzaktan eğitim sisteminden görüntülenebilir. İş sağlığı ve güvenliği eğitimi sonucunda katılımcılar Malzeme ve ekipmanı doğru kullanmayı, koordinasyonu, sorumlu personel tarafından verilen görevleri doğru bir şekilde yerine getirmeyi öğrenirler.


 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page