2022 İSG Sınavını Kazandım, Ne Yapmalıyım?

İSG sınavını kazandım ne yapmalıyım? sorusu isg sınavını başarıyla tamamlayan isg uzmanı adaylarının heyecanla yanıtını aradıkları bir sorudur. İşte isg sınavını kazandıktan sonra yapılacaklar.

2022 İSG Sınavını Kazananlar Belgelerini Nasıl Alacak?

İSG sınavını kazanan adayların kimlik bilgileri, belge ücretini yatırmak üzere Ziraat Bankası Kurumsal Tahsilat Hesabı’na bildirilecektir. 15 Mayıs 2022 İSG Sınav Sonuçları'nın açıklanmasından sonra başarılı olan ve ismi bildirilen adaylar belge ücretlerini Ziraat Bankası Kurumsal Tahsilat Hesabı'na yatırmalıdır.

İSG Sertifika Ücreti Nasıl Yatırılır?

Ziraat Bankası; internet bankacılığı, mobil şube ve ATM'lerinden aşağıdaki adımları izleyip 2022 İSG belge ücretlerinizi kolaylıkla yatırabilirsiniz.

 1. Ödemeler

 2. Diğer Ödemeler

 3. Diğer Kurumlar

 4. ÇSGB İSGGM Belge Ücretleri

 5. TC Kimlik No

 6. Ödeme İşlemi

isg odeme asamalari.webp

NOT: Bu işlemleri gerçekleştiremeyenler veya internet bankacılığını kullanmayanlar Ziraat Bankası şubelerinden T.C. kimlik numaralarını ve ödeme yapacakları belge türünü belirterek İSG sertifika ücreti yatırma işlemlerini tamamlayabilirler.

İSG Sertifika Ücreti Yatırdıktan Sonra Yapılması Gerekenler

İSG sınavını kazandıktan sonra sertifika ücretimizi de yatırdık. Peki sonrasında yapmamız gereken bir şey var mı?

İSG belge ücreti ödendikten bir sonraki iş günü yapılan ödeme bilgisi İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'ne ulaşmış olacaktır. Ödeme bilgisi ulaşan adayların belge tanımlama işlemleri İSG-Katip üzerinden yapılacaktır. 

NOT: İSG sertifikası durumunuzu isgkatip.csgb.gov.tr adresinden kontrol edebilirsiniz.

İSG Sertifikası Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

İSG sınavını kazandıktan sonra sertifika ücretinin de ödenmesi sonrasında İSG-Katip üzerinden tanımlanan belgenizi kontrol etmek için şu adımları takip etmeniz gerekiyor.

 1. isgkatip.csgb.gov.tr adresinden E- Devlet şifresi ile veya diğer seçenekler ile İSG-Katip sistemine giriş yapılır.

 2. "Kayıtlı Kullanıcı Girişi" seçilir.

 3. Eğer sertifikanız tanımlanmışsa "Sertifikalar" sekmesinden belge numaranızı ve belge tarihinizi görebilirsiniz.

NOT: İSG sertifikası tanımlanmış kişiler işyerleri ile belge türlerine göre sözleşme yapabilirler.

NOT: İSG sertifikası tarafınıza basılı olarak gönderilmemektedir. Sertifikanızı bilgisayarınıza indirip çıktısını almanız mümkündür.

İSG Sertifikası Basılı Olarak Nasıl Alınır?

Belgelerinizi İSG-Katip'ten basılı olarak almak istiyorsanız şu adımları izlemeniz gerekmektedir:

 1. İSG-Katip sistemine "Kayıtlı Kullanıcı Girişi" seçeneğinden giriş yapılır.

 2. "Sertifikalar" sekmesindeki "Meslek Güncelle" seçeneğinden meslek girişi yapılır. (Bu aşamada meslek bilginizi çok dikkatli seçmeniz gerekmektedir çünkü bu işlemi geri almanız mümkün olmayacaktır. Yanlış bilgiyi düzeltmek için İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.)

 3. "Sertifikalar" bölümünden belgenin e-imza durumu kontrol edilir. E-İmza durumunun "imzalandı" olarak değiştiği gözlemlenmelidir.

 4. E-İmza durumu "İmzalandı" olarak değişen kişiler "E-İmzalı Sertifika İndir" seçeneğinden "Arka Plan" ve "Sertifika" yı ayrı ayrı indirebilir ve belgenin çıktısını alabilirler.

Bulut Akademi Eğitim Kurumları olarak tam 13 yıldır binlerce kişiye bu heyecanı yaşatmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Sizler de İSG Uzmanlığı kariyerinize bizimle adım atabilir ve  bu heyecanı yaşayabilirsiniz.