top of page

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nereden Alınır?

Özellikle son yıllarda en çok önem kazanan meslek dalları arasında iş sağlığı ve güvenliği yer alır. İş sağlığı ve güvenliği mesleği, güvenli çalışma ortamı sağlamak için birçok çalışmalar yapar. Hem çalışanları, hem de işyeri güvenliğini sağlamayı hedef alan meslek dalı, İSG uzmanlarına da geniş iş imkanları ortaya koyar. Birçok kişi kariyerine İSG uzmanı olarak devam etmek maksadıyla araştırma yapar. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilmek için İSG sertifikası almak gerekir. Bu yazımızda iş sağlığı ve güvenliği sertifikası nereden alınır? Kimler İSG uzmanı olabilir? “İSG kursu veren kurumlar nelerdir?” sorularına cevap vereceğiz.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Sorgulama

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nereden Alınır?

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası almak için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bu bölümler:

  • Mühendislik fakültesi bölümleri

  • Mimarlık fakültesi bölümleri

  • Fen - edebiyat fakültesi bölümleri

  • Teknik personellik bölümleri

  • İş sağlığı ve güvenliği bölümü.

Yukarıda bahsi geçen bölümlerden mezun olan kişilerin iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almak maksadıyla yetkili bir kuruma kayıt olması gerekir. İş sağlığı ve güvenliği sertifikası Ankara, İstanbul, Bursa, Antalya başta olmak üzere birçok şehirde gerçekleşen eğitimlerin akabinde sınavdan başarı elde edenlere verilir.

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası sınavı ise yılda 1 ya da 2 defa ÖSYM tarafından gerçekleşir. Sınavda adaylara 50 adet soru sorulur. 35 ve üzeri sayıda soruyu doğru yaparak minimum 70 puan alan kişiler iş güvenliği uzmanı olmaya hak kazanır.

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası sorgulama işlemini İSG katip üzerinden sorgulamak için buraya tıklayabilirsiniz.


 

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Ücreti

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası A B C sınıfı için düzenlenir. Sertifikalar işyerinin tehlike sınıfına uygun olacak şekilde hazırlanır. Buna göre:

  • C sınıfı İSG sertifikası az tehlikeli sınıfta görev alma hakkına sahiptir.

  • B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanları tehlikeli ve az tehlikeli sınıfta,

  • A sınıfı İSG sertifikası ise tüm tehlike sınıflarında görev alabilir. Mesleğin en kıdemli sınıfı A sınıfı uzmanlıktır.

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası ücreti ise her sene makam olurunda belirlenir. 2021 yılı için belirlenen iş sağlığı ve güvenliği sertifikası ücreti 649 TL’dir. Sertifika işlemlerini başlatmak için ücretin Ziraat Bankası üzerinden ödenmesi gerekir. Ödeme işlemini yaparken T.C. kimlik numaranızı kullanabilirsiniz.. Bu noktada İSG sertifikası geçerlilik süresi hakkında da bilgi vermek istiyoruz. İş sağlığı ve güvenliği C sertifikası ve diğer tüm tehlike sınıfları için geçerlilik süresi 5 yıldır. Sertifikanın geçerlilik süresi alındığı tarihten itibaren başlar.

5 yıllık sürenin sonuna gelindiğinde sertifikaya vize işlemi yaptırılması gerekir.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Veren Kurumlar

A, B ve C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği sertifikası alabilmek için doğru bir kuruma kayıt olmak gerekir. Ülkemizde birçok şehirde İSG eğitimleri verilir. Fakat bazı eğitim kurumlarının yetkisi olmadığı halde yasal olmayan yollarla eğitim kaydı alır. Bu durum kursiyerin hem zaman hem de maddi kaybına yol açar. İSG eğitimi alabilmek için kurumun yetkili olup olmadığı sorgulamanız, güvenilir bir kurumu seçmeniz gerekir. Kurumun katılımcılara sağladığı materyaller ve başarı oranını bilmeniz önemli detaylar arasında yer alır.

Bulut Akademi İSG eğitimi vermeye yetkili olmasının yanı sıra, iş sağlığı ve güvenliği sertifikası sınavı sürecinde de başarısıyla adından söz ettirir. Eğitim kurumumuza kayıt olarak başarılı kadromuz sayesinde kariyerinize önemli bir katkı sağlayabilirsiniz.

 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comentarios


bottom of page