top of page

İSG Eğitim Konuları

Çalışma hayatının düzenli ve sağlıklı hale gelebilmesi için bir takım çalışmalar yapılır. Yapılan çalışmalar çeşitli meslek gruplarının görev almasını zorunlu kılar. Bu meslek gruplarından bazıları; iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personelidir. Bu mesleklerin yanı sıra; çalışanlara verilmesi gereken eğitimler bulunur. Temel İSG başlığında incelenebilecek olan bu eğitimlere çalışanların katılımı zorunludur. Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi sadece çalışanları değil, işletmenin çevresini de kapsar. Bu yazımızda İSG eğitim konuları ve çalışanların yükümlülükleri nelerdir konuları hakkında bilgi vereceğiz.

Siz de merak ettiğiniz konuları Bulut Akademi üzerinden iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

İSG eğitim konuları

Ülkemizde özellikle son yıllarda iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına büyük önem verilir. Bu doğrultuda işverenlere çeşitli konularda görev ve sorumluluklar düşer. İşveren kendisine tayin edilen görevleri yerine getirerek çalışanların sağlığını korumayı, üretimi güvenli ve sürekli hale getirmeyi hedefler. İş sağlığı ve güvenliği ise yapılan tüm çalışmaları kapsayan bir süreçtir. Bu sürecin en önemli aşamalarından bir tanesi de İSG temel eğitimi ve işe başlama eğitimidir. İSG temel eğitim konusunda işverene ve çalışanlara birçok sorumluluk düşer. Çalışanlar, temel eğitim sürecine zorunluluk olarak yaklaşmak yerine; can ve mal güvenliğini sağlamak açısından önemli olduğunu kavramalıdır.

 

İşyerinde Verilen Eğitimler Nelerdir?

İşyerinde çalışanlara periyodik olarak bazı eğitimler verilir. Eğitimlerin süresi ve tekrarlanma aralığı tehlike sınıfına göre değişiklik gösterir. Bu eğitimler şu başlıklar altındadır:

 1. İşe başlama eğitimi

 2. Uzaktan eğitim

 3. Temel İSG eğitimi

 4. İlave eğitim

 5. Bilgi yenileme eğitimi.

Burada temel İSG eğitimlerinin yenilenme sürelerinden bahsetmek istiyoruz. Temel İSG eğitimi:

 • Çok tehlikeli sınıfta: Her yıl 16 saat olarak düzenlenir.

 • Tehlikeli sınıfta: 2 yılda bir tekrarlanır ve 12 saatten oluşur.

 • Az tehlikeli sınıfta: 3 yılda bir tekrarlanır ve 8 saat sürer.

Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimini tamamlayan kişilere temel İSG belgesi verilir.

 

İSG Temel Eğitim Konuları Nelerdir?

Temel İSG eğitimlerinde çalışanın iş ortamındaki tehlike ve riskleri öğrenmesi önemlidir. Çalışan iş ortamındaki makine ve ekipmanların doğru kullanılması başta olmak üzere birçok konuyu öğrenmek zorundadır. Temel İSG eğitimi PPT şeklinde verilir. Bu sayede eğitim konusu görsel materyallerle kalıcı ve verimli hale gelir. Bazı temel İSG eğitimi konuları ise şunlardır:

 • İşyerindeki fiziksel, kimyasal ve ergonomik riskler

 • İş ekipmanlarının güvenli kullanımı

 • Kişisel koruyucu donanımların doğru kullanımı

 • Meslek hastalıkları ve sebepleri

 • Biyolojik ve psikolojik riskler

 • Ekranlı araçlarla taşıma

 • Güvenlik ve sağlık işaretleri

 • Hastalıklardan korunma prensipleri ve yolları

 • İlkyardım

 • Tahliye ve kurtarma.

 

Çalışanların Temel İSG Eğitimi Konusunda Yükümlülükleri

İSG temel eğitim konuları çalışanlara büyük ve önemli görevler yükler. Çalışanlar en başta temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine katılmakla yükümlüdür. Çalışanların eğitimlere katılıp katılmadığı konularının takip edilmesinden işveren sorumludur. Çalışanlar temel İSG eğitimi sunum süreci hakkında öğrendiği bilgileri hayata geçirmekle yükümlüdür. Ayrıca çalışan işverenin talimatlarına uymak zorundadır. Eğitimin sonunda çalışanlara ölçme ve değerlendirme yapılır. Bu sayede çalışan için eğitim sürecinin ne kadar verimli geçtiği saptanmaya çalışılır. Ölçme ve değerlendirme sonuçları çalışanın dosyasında saklanır. Çalışan işten ayrıldığında kendisi ile ilgili belgeleri temin edebilir. İşveren ise, çalışanın istediği belgelerin en kısa sürede temin edilmesini sağlar. İSG temel eğitim soruları hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Siz de Bulut Akademi ile iletişime geçerek iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, TMGD eğitimi ve DSP eğitimi başta olmak üzere birçok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.


 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page