top of page

Temel İSG Eğitimi Sunum

Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının en önemli aşamaları arasında "eğitim" yer alır. Eğitim süreci; çalışanlara, işverene, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ve işyeri hekimine birçok önemli sorumluluk yükler. Çalışma ortamında verilen en önemli eğitimler arasında temel İSG yer alır. Temel İSG eğitimi işyerinin tehlike sınıfına uygun olacak şekilde belirli periyotlarda tekrar edilir. Bu sayede çalışanın sağlığının korunması, iş kazası ve meslek hastalıklarının önüne geçilmesi gibi birçok amaç yerine getirilir. Temel İSG eğitimi sunum formatında erişim sağlayabilmek için Bulut Akademi ile iletişime geçebilir, tüm merak ettiğiniz konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Konuları

Temel İSG Eğitimi Sunum

İSG temel eğitim konuları Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında belirtilmiştir. Yönetmelik kapsamında belirlenen İSG temel eğitim konuları şunlardır:

  1. Genel konular

  2. Sağlık konuları

  3. Teknik konular

  4. Diğer konular.

Yukarıda belirlenen konu başlıkları işyerinde bulunan tehlikeler doğrultusunda değişkenlik gösterir. Çalışanlara verilen eğitimler kolay, anlaşılır ve işlevselliği esas alır. Bu doğrultuda çalışanın işine yarayacak bilgiler en verimli şekliyle aktarılır.

Temel İSG konu başlıkları hakkında detaylı bilgi verdiğimiz yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

Temel İSG Eğitimi Kaç Yılda Bir Tekrarlanır?

Genel temel İSG eğitimi sunum şeklinde aktarılır. İSG temel eğitimi sunumu anlatılan konunun ilgi çekici ve akılda kalıcı olmasını sağlama amacı taşınır. Bu doğrultuda anlatılarda video ve fotoğrafa yer verilir.

Temel İSG eğitimi belirli zamanlarda yenilenir. Eğitimlerin yenilenme zamanları tehlike sınıfına göre belirlenir. Buna göre:

  • Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde: Eğitimler her yıl düzenlenir.

  • Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde: Eğitimler 2 yılda bir yapılır.

  • Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde: Eğitimler 3 yılda bir yapılır. Eğitimler tehlike sınıfı doğrultusunda 8, 12, 16’şar saatten oluşur. Çalışanların eğitimlere katılımı zorunludur.

 

Temel İSG Eğitimi Konusunda İşverenin Yükümlülükleri

Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi konusunda en önemli sorumluluk işverene düşmektedir. İşveren çalışanların eğitime katılım sağlaması için çalışmalar yapmaktadır. Bunun yanı sıra; eğitimin yapılacağı yerin seçilmesi, çalışanın katılım sağladığına dair belge düzenlenmesi, eğitim programlarının hazırlanması, ilgili birimlerle işbirliği yapılması ve işe uygun eğitimler düzenlenmesinden sorumludur. Eğitimin maliyeti hiçbir şekilde çalışanlara yansıtılamaz. Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin ardından çalışanlara ölçme ve değerlendirme yapılır. Bu sayede çalışanın konuyu kavrayıp kavramadığı tespit edilir. Çalışanlara verilen eğitimlere dair belgeler çalışanın özlük dosyasında saklanır. Çalışan işten ayrıldığında istemesi halinde kendisi ile ilgili belgeleri alabilir. Bu durumda işveren çalışana dair belgelerin bir nüshasını vermekle yükümlüdür. Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi ve sınav soruları hakkında bilgileri okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Çalışanlara Verilen İSG Eğitimleri Nelerdir?

Çalışanlara temel İSG eğitimi dışında çeşitli zamanlarda farklı amaçlar doğrultusunda eğitimler verilir. Bu eğitimler; işe başlama eğitimi ve uzaktan eğitimdir. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında farklı durumlarda da eğitimler yenilenir. Buna göre:

  • İlave eğitim

  • Bilgi yenileme eğitimi önemli noktalar arasında yer alır. İlave eğitim; çalışan iş kazası ya da meslek hastalığı geçirdikten sonra verilir. Bilgi yenileme eğitimi ise çeşitli nedenlerle işten 6 aydan fazla uzak kalan çalışanlara verilir. Bilgi yenileme eğitiminin çalışan işe başlamadan önce verilmesi şarttır.

Siz de iş sağlığı ve güvenliği sınavlarına Bulut Akademi ile hazırlanabilirsiniz. Başarılı eğitimci kadromuz sayesinde hem sınavlarda hem de iş hayatında başarı elde edebilirsiniz.

 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page