TMGD İlk Sınavından Sonraki Sınava Girmezsem Başarısız Sayılıyor muyum?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yapmak isteyen kişiler eğitim ve sınav süreci hakkında kafa karışıklığı yaşar. Ülkemizde tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı bölümü oldukça ilgi görür. Ancak, meslekte başarı elde etmek isteyen birçok kişi süreç hakkında kafa karışıklığı yaşar. Özellikle TMGD sınav hakları merak edilen en önemli konular arasında yer alır. Bu yazımızda TMGD ilk sınavından sonraki sınava girmezsem başarısız sayılıyor muyum sorusu hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızın tamamını okuyarak merak edilen tüm noktaları öğrenebilirsiniz.

TMGD Eğitiminden Sonra Kaç Kez Sınava Giriş Hakkı Bulunuyor?

TMGD Nedir?

TMGD

İlk olarak TMGD nedir ve TMGD açılımı hakkında bilgi vermek istiyoruz. TMGD; tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı mesleğini açıklayan kısaltmadır. Gerekli eğitimleri alan kişiler kariyerine TMGD alanında yön verme şansına sahiptir. Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olan kişiler birçok işyerinde görev alabilir. Mesleğin önü açık olmakla birlikte, geliri de yüksektir. Bu doğrultuda birçok kişinin hayalleri arasında tehlikeli madde güvenlik danışmanı olmak yer alır.

TMGD Başka İş Yapabilir mi?

Kimler TMGD Olabilir?

TMGD

Tehlikeli madde belgesi nasıl alınır sorusunu soran kişilerin karşısına eğitim ve sınav süreci çıkar. TMGD eğitimi bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlarda yapılır. Eğitimin ardından sınava girmek gerekir. Eğitim ve sınav sürecini başarıyla tamamlayan kişiler TMGD belgesi almaya hak kazanır. Bununla birlikte TMGD olma şansı verilen bölümler şunlardır:

  • Tehlikeli madde güvenlik bölümü

  • Mühendislik fakültesi bölümleri

  • Fizik, kimya, biyoloji bölümleri.

Üniversite eğitiminin ardından kursa kayıt olabilirsiniz. Ancak, kursa katılım esnasında adli sicil belgesi istenir. Adli sicil belgesinde yüz kızartıcı hiçbir suç işlememiş olmak gerekir. Aksi takdirde kursa kayıt olmanız ve TMGD olmanız mümkün değildir.

TMGD Maaşları

TMGD Eğitimi Ne Kadar Sürer?

TMGD Eğitimi N

TMGD belgesi alabilmek için eğitim süreci takip edilmelidir. Eğitim yetkili kurumlarda gerçekleşir. Eğitimde devamsızlık hakkı bulunmaz. 64 saat süren eğitim süreci 8 gün sürer. Katılımcı devamsızlık yaptığı takdirde sınava girme hakkını kaybeder. TMGD kursu esnasında birçok konuda eğitimler verilir.

TMGD Kaç Yere Bakar?

TMGD Sınavı

TMGD sınavı bakanlık tarafından kitap açık şekilde gerçekleşir. Yazılı olarak yapılan sınavda farklı tipte sorular sorulur. Sınavda puanlama 100 üzerinden değerlendirilir. Başarı elde edebilmek için en az 70 puan gerekir. Katılımcıya 4 sınav hakkı verilir. Eğer 4 sınava girilmesine rağmen başarı elde edilmediyse yeniden eğitime katılmak gerekir.

TMGD sınavına başvuru işlemlerini ücret ödemesinin ardından e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Sınavdan başarı elde edebilmek için iyi bir eğitim kurumundan eğitim almak gerekir. Tüm eğitimlerin titizlikle takip edilmesi ve geçmiş yıllarda çıkan sorulara hakim olunması başarı elde etmek açısından son derece önemli noktalardandır.

TMGD Sertifika Ücreti 2021

TMGD İlk Sınavından Sonraki Sınava Girmezsem Başarısız Sayılıyor muyum?

TMGD

TMGD sınavı her sınav döneminde en az 2 defa gerçekleşir. Katılımcı yılın farklı zamanlarında gerçekleşen tüm sınavlara girmekle yükümlüdür. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi sınava giriş hakkı 4 tanedir. TMGD belgesi alabilmek için 4 girişin bir tanesinde başarı elde edilmelidir.

Şimdi en önemli konuya açıklık getirelim. Eğer ilk sınavın ardından ikinci sınava girmezseniz yani ikinci giriş hakkınızı kullanmazsanız başarı elde edemezsiniz. Yani, ikinci sınava girmediğiniz için ikinci sınava giriş hakkınızı kaybedersiniz. Bu durumda 3. ve 4. sınav hakkınızı zamanı geldiğinde kullanabilirsiniz.

Not: Girmediğiniz sınav haklarınız başka döneme devredilemez. Kişi, sınava girsin ya da girmesin sınav haklarını kaybeder. Eğer katılımcı sınav ücretini ödedi ise ancak sınava girmediyse ücret iadesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca, eğitimi tamamlamayan kişiler için de ücret iadesi yoktur.KDU Eğitimleri ve Yüksek Lisans Destek Hattı +90 532 720 68 32

TMGD ve İSG Kursu Destek Hattı +90 532 238 12 50

Mevcut Öğrencilerimiz ve Uzaktan Eğitim Destek Hattı +90 532 238 12 64

bilgi@bulutakademi.com.tr

http://www.bulutakademi.com.tr/isg-kursu-hediye


İş Güvenliği Kursu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Detaylar için Tıklayınız

Çalışma Bakanlığı Logo

Bulut Akademi Eğitim Kurumları

İş Güvenliği Uzmanlığı, İşyeri Hekimliği

Yetkilendirilmiş Eğitim Kurumudur

Yetki Belge Numarası 347-İG-İH

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Eğitimi

Eserim Akademi Eğitim Kurumları*

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Yetkilendirilmiş Eğitim Kurumudur

Yetki Belge Numarası TMYB-111

KDU Eğitimi, Kimyasal Değerlendime Uzmanlığı Eğitimi

Bulut Akademi Eğitim Kurumları

Kimyasal Değerlendirme Uzmanlığı

Yetkilendirilmiş Eğitim Kurumudur

Yetki Belge Numarası E.31404

Takip Edenler Kazanıyor

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü

Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk.

MAQAM Office B Blok No:505 

58080 | Merkez | SİVAS | TÜRKİYE

+90 850 550 58 06

Genel Müdürlük

Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd.

Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3

06520 Balgat | Çankaya | ANKARA

+90 312 911 94 14

Marmara Bölge Müdürlüğü

Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd.

Bilim Tower 30/75 Kat:10
34775
| Ümraniye | İSTANBUL 

+90 216 606 17 58

bilgi (@) bulutakademi.com.tr

LÜTFEN

öNCE

DİĞERLERİNİ

ARAYIN

ki

farkı

farkedin :)

Bulut Akademi Eğitim Kurumları, Kariyer Enstitüsü A.Ş. iştirakidir.

İş Sağlığı ve Güvenliği, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı, Kimyasal Değerlendirme Uzmanlığı Eğitimleri

Sadece, ilgili Bakanlıklardan yetki alan Kurumlar tarafından verilebilir.

Lütfen, YETKİSİZ KİŞİ VE KURULUŞLARA İTİBAR ETMEYİNİZ.

© Copyright | Bulut Akademi Eğitim Kurumları | 2009 - 2021 | Kurumsal Çözüm Ortağı Kobi Analiz A.Ş.