top of page

TMGD Başka İş Yapabilir mi?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı kısaca “TMGD” olarak bilinir. Önemini ve ciddiyetini koruyan meslek dalı, birçok kişinin hayalindeki kariyer imkânları arasında yer alır. Kariyerine TMGD olarak yön vermek isteyen kişiler, sınav ve eğitim sürecine tabi tutulur. Burada kafalarda soru işareti oluşan bir konu vardır. Özellikle mühendislik ve fen - edebiyat mezunları TMGD başka iş yapabilir mi sorusunun cevabını sıklıkla merak eder. Bu yazımızda tehlikeli madde güvenlik danışmanı olmak isteyen kişilerin tüm merak ettiği detayları araştırdık. Yazının tamamını okuyarak, hayallerinize doğru adım atabilirsiniz.

 

Nasıl Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Olunur?

Nasıl Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Olunur?
TMGD

İlk olarak TMGD olmak isteyen fakat nasıl bir yol izleyeceğini bilmeyen kişilere bilgi vermek istiyoruz. Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olmak için; mühendislik, fen - edebiyat, tehlikeli madde güvenlik bölümlerinden mezun olmak gerekir. Burada bahsi geçen fen - edebiyat bölümleri; fizik, kimya ve biyolojidir. Üniversite mezuniyetinin ardından bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumların birinden eğitim almak gerekir. TMGD eğitimi devam zorunluluğu bulunan bir süreçtir. Eğitim süresi 64 saat, 8 güne tekabül eder. 64 saatlik eğitimin ardından yılın belirli zamanlarında TMGD sınavı yapılır. Yine bakanlık tarafından gerçekleştirilen tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı sınavından en az 70 almak gerekir. Tüm süreci başarıyla tamamlayan kişiler kariyerine TMGD olarak başlayabilir.

 

TMGD Sertifikası Kaç Yıl Geçerlidir?

TMGD Sertifikası Kaç Yıl Geçerlidir?
TMGD Sertifikası

TMGD sertifikasının geçerlilik süresi 5 yıldır. Tehlikeli madde güvenlik danışmanı, sertifikanın geçerlilik süresi bitmeden yeniden sınava girmek zorundadır. Yeniden sınava girilerek başarı elde edildiği takdirde sertifikanın geçerlilik süresi 5 yıl daha uzar. TMGD yenileme eğitimi ise 2 yılda bir yapılır. TMGD, yapılan değişiklikler nedeniyle eğitim sürecine tabi tutulur.

 

TMGD Sertifika Ücreti Ne Kadardır?

TMGD Sertifika Ücreti Ne Kadardır?
TMGD Sertifika

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı sertifika ücreti her sene değişiklik gösterir. Sertifika ücreti 2020 yılında 702 TL olarak belirlenmiştir. Sınav ve eğitim sürecini tamamlayan adaylar bakanlığın hesabına sertifika ücretini ödeyerek, meslekte görev alma hakkı kazanır.


TMGD Başka İş Yapabilir mi?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olarak görev alan kişiler, farklı işlerde çalışma hakkının olup olmadığını merak eder. Bu soruya maalesef olumsuz cevap verebiliyoruz. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı ciddiyet gerektiren bir meslektir. Bu doğrultuda hem işyerinin hem de çalışanın işini titizlikle yerine getirmesi ve tek başına bu alana yönelmesi gerekir.

 

İş Güvenliği Uzmanı TMGD Olarak Çalışabilir mi?

İş Güvenliği Uzmanı TMGD Olarak Çalışabilir mi?
TMGD

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olan kişiler TMGD olarak çalışıp çalışamayacağını merak eder. İş sağlığı ve güvenliği mesleği de en az tehlikeli madde güvenlik kadar ciddiyet ister. Bu nedenle İSG uzmanlarına, TMGD olma hakkı verilmemektedir. İSG uzmanlarının kendi alanındaki işlere yoğunlaşması ve iş ilanlarını takip etmesi önerilir.


Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Kaç İşyerine Bakar?

Sıklıkla merak edilen konulardan bir tanesi de TMGD’nin kaç işyerinde görev alma hakkına sahip olduğudur. Tehlikeli madde güvenlik danışmanı en fazla 5 firmada görev alabilir.


Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Maaşları

TMGD maaş aralıkları birçok hususa bağlı olarak değişiklik gösterir. Buna göre; çalışılan firma, işin detayları, çalışılan şehir vb. birçok unsur maaşlara etki eden faktörler arasında yer alır. Genel itibari ile tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı maaş aralıkları 3000 - 5000 TL arasındadır. TMGD iş ilanları konusunda zengin seçeneklere ev sahipliği yapar. İlanları sık sık takip etmeniz ve forumlara üye olmanız iş bulma hızını arttırır.


Siz de kariyerinize TMGD alanında yön vermek isterseniz kurumumuzdan eğitim alabilir, kısa sürede hayallerinizdeki başarıyı elde edebilirsiniz.

KDU Eğitimleri ve Yüksek Lisans Destek Hattı +90 532 720 68 32

TMGD ve İSG Kursu Destek Hattı +90 532 238 12 50

Mevcut Öğrencilerimiz ve Uzaktan Eğitim Destek Hattı +90 532 238 12 64


Comentarios


bottom of page