top of page

İSG Uzmanları TMGD Uzmanı Olabilir mi?

Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği önemli meslekler arasında yer alır. Mesleğin ilgi görmesinin birçok nedeni vardır. Bunlar arasında geniş çalışma olanaklarının olması en önemli sebeplerdendir. İş sağlığı ve güvenliği belgesi alan kişiler tehlike sınıfına göre birçok işyerinde görev alabilir. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı ise geniş kapsamlı iş sektörlerinden bir tanesidir. TMGD alanında çalışan kişilerin maaş olanakları yüksektir. Bu kapsamda meslek her geçen gün ilgi görmeye devam eder. Ancak, kafalarda bir soru işareti oluşur. Buna göre İSG uzmanları TMGD uzmanı olabilir mi sorusu sıklıkla merak edilir. İki meslek dalının birbirine benzer yanlarının oluşması bu durumun en önemli sebepleri arasındadır. Bu yazımızda İSG ve TMGD hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz.

 

Kimler İSG Uzmanı Olabilir?

Kimler İSG Uzmanı Olabilir?
İSG

İSG uzmanı nasıl olunur sorusu en sık merak edilen konular arasında yer alır. İSG uzmanı olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bu bölümler:

  • İş sağlığı ve güvenliği bölümü

  • Mühendislik fakültesi bölümleri

  • Mimarlık fakültesi bölümleri

  • Teknik öğretmenlik bölümleri

  • Fen - edebiyat fakültesi bölümleri.

İlgili bölümlerden mezun olan kişilerin iş sağlığı ve güvenliği sertifikası alabilmesi için eğitim alması ve sınava girmesi gerekir. İş sağlığı ve güvenliği eğitimi bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlarda verilir. Eğitime devam etmek zorunludur. İş sağlığı ve güvenliği eğitiminin ardından İSG sınavına girilmelidir. İş sağlığı ve güvenliği sınavı ise ÖSYM tarafından yapılır. Sınavdan 70 ve üzeri alan kişiler İSG uzmanı olmaya hak kazanır.

 

Kimler TMGD Uzmanı Olabilir?

Kimler TMGD Uzmanı Olabilir?
TMGD

TMGD olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak ilk önemli şarttır. Buna göre; üniversitelerin bazı fen - edebiyat fakültesi bölümü mezunları, mühendislik fakültesi mezunları ve tehlikeli madde güvenlik bölümü mezunları uzman olma hakkına sahiptir. Ancak, üniversite eğitiminin ardından bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlardan eğitim almak gerekir. TMGD eğitimi ciddiyet isteyen bir süreçtir. Eğitim boyunca katılımcılara birçok farklı konuda eğitimler verilir. Eğitimlere katılım zorunludur ve devamsızlık hakkı yoktur. Eğitim geçtiğimiz yıllarda yüz yüze ve online olmak üzere gerçekleşirdi. Fakat pandemi nedeniyle eğitim tamamen online gerçekleşecektir.

Tehlikeli madde güvenlik sertifikası alabilmek için önemli bir şart daha vardır. Buna göre; katılımcının yüz kızartıcı suç işlememiş olması gerekir. E- devlet üzerinden adli sicil belgesi istenir. Belge temiz olduğu takdirde TMGD eğitim ve sınav sürecine tabi olunur.

 

İSG Uzmanları TMGD Uzmanı Olabilir mi?

İSG Uzmanları TMGD Uzmanı Olabilir mi?
Tehlikeli Madde Güvenlik Uzmanı

İş sağlığı ve güvenliği bölümü ile tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı bölümü birçok açıdan birbirine benzer. Bu nedenle İSG uzmanı olan kişiler TMGD görevinde de çalışma şanslarının olup olmadığını sıklıkla merak eder. İlk olarak kişinin yukarıda bahsi geçen bölümlerden mezun olması gerekir. Eğer kişi yukarıdaki bölümlerden mezunsa ve İSG mesleğinin yanı sıra tehlikeli madde güvenlik danışmanı olmak istiyorsa böyle bir şansı olmadığını belirtmek isteriz. İSG mesleği ve TMGD mesleği iki önemli daldır. İki mesleğin de kendi çapında riskleri ve çalışma şekli bulunur. Bu nedenle İSG uzmanının kendi alanında, TMGD’nin kendi alanında çalışması gerekir. TMGD belgesini kullanabilmek için başka bir meslek dalında çalışmamak önemli bir şarttır.

Son olarak İSG uzmanı maaşları hakkında bilgi vermek istiyoruz. İş sağlığı ve güvenliği bölümünde maaşlar sertifika sınıfına ve tecrübeye göre değişiklik gösterir. Meslek C sınıfından başlar. Tecrübe kazandıkça ve sınavlara girdikçe B ve A sınıfına yükselme şansı bulunur. Maaşlar ise çalışma şekline ve şirkete göre farklıdır. Ancak genel itibari ile mesleğe yeni başlayan kişiler 3000 - 4000 TL arasında maaş alır. Siz de İSG uzmanı iş ilanları arasında inceleme yaparak kariyerinize önemli bir adım atabilirsiniz.



KDU Eğitimleri ve Yüksek Lisans Destek Hattı +90 532 720 68 32

TMGD ve İSG Kursu Destek Hattı +90 532 238 12 50

Mevcut Öğrencilerimiz ve Uzaktan Eğitim Destek Hattı +90 532 238 12 64


Bình luận


bottom of page