top of page

TMGD Kaç Yere Bakar?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olan ya da olmayı planlayan kişiler kaç işyerinde görev alma hakkının olduğu hakkında araştırma yapar. Bu yazımızda TMGD kaç firmada görev alabilir sorusunun cevabını ve kafanızdaki diğer soru işaretlerinin cevaplarını vereceğiz.

 

TMGD Nedir?

TMGD Nedir?
TMGD Nedir?

İlk olarak TMGD nedir sorusuna cevap vererek başlamak istiyoruz. TMGD “tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı” mesleğinin kısaltılmış halidir. Kariyerine TMGD olarak başlamak ya da devam etmek isteyen kişiler, ilgili şartları yerine getirmekle yükümlüdür. Tehlikeli madde güvenlik danışmanın görevi tehlikeli maddelerin; insan, doğa ve diğer canlıların sağlık ve güvenliğini riske atmadan:

- Ambalajlanmasını

- Nakledilmesini

- Doldurulmasını ve boşaltılmasını sağlamaktır.

 

Kimler TMGD Olabilir?

Kimler TMGD Olabilir?
Kimler TMGD Olabilir?

TMGD olma hakkı tanınan mesleklerin başında mühendislik gelir. Mühendislik fakültesi mezunları ilgili şartları yerine getirerek tehlikeli madde güvenlik danışmanı olarak çalışabilir. Bunun yanı sıra; fen - edebiyat fakültesi mezunları da TMGD olabilir. Ancak burada bir parantez açarak sadece fizik, kimya ve biyoloji mezunlarına bu hakkın tanındığını belirtelim. Eğer siz tek başına TMGD alanına yönelmek istiyorsanız birçok üniversitede yer alan tehlikeli madde güvenlik bölümü okumanız gerekir. TMGD bölümü ön lisans ya da lisans düzeyinde verilir.


Üniversite sürecinin ardından bakanlık tarafından zorunlu tutulan TMGD eğitimine katılmak gerekir. Eğitimini de tamamlayan kişiler sınava girerek başarı elde etmelidir.

 

TMGD Eğitimi

TMGD Eğitimi
TMGD Eğitimi

TMGD eğitimi bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlarda verilir. Eğitim süreci 64 saatten oluşur. Günlük 8 saatten, 8 güne tekabül eden eğitim programında devam zorunluluğu bulunur. Eğitim süresinde hem tehlikeli maddelerin güvenli taşınması hem de kazalarda yapılması gerekenler konusunda bilgiler verilir. Eğitimin iyi bir kurumdan alınması can ve mal güvenliğini sağlamak açısından gereklidir. Bu nedenle eğitimlerin titizlikle takip edilmesi, kafalarda hiçbir soru işareti kalmaması önemlidir.

 

TMGD Sınavı

TMGD Sınavı
TMGD Sınavı

TMGD sınavı bakanlık tarafından kitap açık olacak şekilde yapılır. Sınavda 40 soru bulunur. Sınavdan başarı elde edebilmek için en az 70 puan almak gerekir. Sınavda süreyi iyi şekilde kullanmak ve birçok konuya çok iyi şekilde hakim olmak gerekir. Bu doğrultuda, önceki yıllarda çıkan sorulara göz atmanız ve bol bol soru tiplerini görmeniz gerekir. Ne kadar çok soru tipine göz atarsanız başarı ihtimaliniz de o kadar artış gösterir. Son olarak sınava giriş hakkından bahsetmek istiyoruz. TMGD sınavına 4 defa girme hakkınız bulunur. Eğer sınava 4 defa girmenize rağmen başarı elde edemediyseniz yeniden eğitim almak zorunda kalırsınız. Bu durumda sınav takvimini incelemeniz ve en yakın tarihteki eğitim programına kayıt olmanız gerekir.

 

TMGD Kaç Yere Bakar?

TMGD Kaç Yere Bakar?
TMGD Kaç Yere Bakar?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olarak çalışan kişilere farklı bir sektörde çalışma hakkı verilmez. TMGD tek başına önem gerektiren bir meslek dalıdır. Bu nedenle aynı anda iki farklı işte görev alma şansınız yoktur. Ancak, TMGD olarak 5 farklı işyerinde görev alabilirsiniz. Eğer TMDGK bünyesinde hizmette bulunuyorsanız 8 işletmeye kadar bakma şansınız bulunur.

 

TMGD Maaş Aralıkları

TMGD Maaş Aralıkları
TMGD Maaş Aralıkları

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı maaş aralıkları kaç işyerinde görev alındığına, çalışılan yere ve firmaya bağlı olarak değişiklik gösterir. Meslekle ilgili araştırma yapan kişiler mesleğin yüksek maaş imkanlarına sahip olduğu bilgisi ile karşı karşıya kalır. Ancak, ortaya çıkan bilgi kirliliğini bir kenara bırakmak gerekir. Her meslekte olduğu gibi TMGD mesleğinde de maaş imkanları değişiklik gösterir. Ortalama olarak maaş söylemek gerekirse; 3 bin ile 5 bin arasında rakamlara hazırlıklı olmak gerekir.


KDU Eğitimleri ve Yüksek Lisans Destek Hattı +90 532 720 68 32

TMGD ve İSG Kursu Destek Hattı +90 532 238 12 50

Mevcut Öğrencilerimiz ve Uzaktan Eğitim Destek Hattı +90 532 238 12 64


Commenti


bottom of page