top of page

İSG Kursu | BULUT AKADEMi

Ülkemizde hiçbir zaman önemi yadsınamayan meslek dalları arasında İSG yer alır. İSG, "iş sağlığı ve güvenliği" mesleğinin kısaca ifade edilmesidir. Başta çalışanların sağlığını korumayı ve işyeri güvenliği sağlamayı hedef alan mesleğin her geçen gün önemi daha fazla anlaşılır. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilmek için eğitime katılmak ve sınavdan başarı elde etmek gerekir. İSG eğitimi ise yetkili kurumlarda verilir.

 

İSG Kursu Nedir?

İSG Kursu | BULUT AKADEMi

İş sağlığı ve güvenliği kursu 3 bölüme ayrılır. Teorik, online ve staj şeklinde gerçekleşen eğitimlerde devam zorunluluğu bulunur. Eğitimler sık sık denetlenir. Kursiyerin devamsızlık hakkını aştığı tespit edilirse eğitim geçersiz sayılır. İSG kursu alan kişilere birçok konuda eğitimler verilir. Kursiyer, hem mesleğe hem de sınavlara yönelik birçok bilgiyi öğrenme şansı elde eder. Bu noktada kurs alınacak kurumun çok iyi seçilmesi gerekir. Eğitimlerin işleyişi son yıllarda bir değişikliğe uğradı. Buna göre; geçtiğimiz yıllarda teorik eğitimi yüz yüze almak gerekirdi. Ancak yaşanan pandemi durumu nedeniyle eğitimlerin işleyişi tamamen online hale geldi. İSG kursu online eğitimlerde kurumun belirlediği gün ve saatte canlı olarak katılım sağlanmalıdır. Genellikle katılımcılardan kamera açması istenir. Bu sayede eğitimlerin işleyişinde sınıf ortamı yakalanmış olur.


 

İSG Kursu Kaç Saatten Oluşur?


İSG kursu İstanbul, Ankara, Sivas başta olmak üzere birçok şehirde verilir. Özellikle eğitimlerin online olarak yapılması her şehirden katılım gerçekleşmesini sağlar. Bu sayede seyahat engeli bulunan, çalışan ya da yüz yüze eğitimlere giremeyecek durumda olanlar da kurs almaya başlar. Ancak, eğitimlerin işleyişi ile ilgili ilerleyen yıllarda bir değişiklik meydana gelebilir. Bu durumda yeniden bilgilendirme yapacağız.


İSG kursu normal şartlar altında 220 saatten oluşur. Eğitimlerin 90 saati online (uzaktan), 90 saati yüz yüze, geri kalan 40 saati ise staj şeklindedir. Sıklıkla merak edilen konulardan bir tanesi de İSG kursu zorunlu mu konusudur. İş sağlığı ve güvenliği mesleği ciddiyet ve titizlik gerektiren bir daldır. Mesleğin, can ve mal güvenliğini temel alması her detayın titizlikle takip edilmesinin en temel nedenleri arasındadır. Bu nedenle eğitimlere katılmak zorunludur. Sadece iş sağlığı ve güvenliği bölümünü 4 yıllık okuyanlar ve İSG alanında yüksek lisans yapanlar eğitimlere katılmak zorunda değildir. Ancak, burada da önemli bir konuya parantez açmak istiyoruz. İSG bölümünü okuyanlar ve yüksek lisans yapanlar B ve A sınıflarına geçiş yapabilmek için eğitim almak zorundadır.

 

Kimler İSG Kursu Alabilir?


İSG eğitimine katılabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir. Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olma hakkı verilen bölümler şunlardır:

  • Mühendislik fakültesi bölümleri

  • Mimarlık fakültesi bölümleri

  • Fizik, kimya ve biyoloji bölümü mezunları

  • Teknik personel yetiştiren bölümler

  • İş sağlığı ve güvenliği bölümü.


İSG kursu fiyatları ise her sene belirli kurallar doğrultusunda değişiklik gösterir. İSG eğitimi için kayıt olmadan önce fiyat bilgisi almanız ve ödeme yöntemleri hakkında araştırma yapmanız en önemli konular arasında yer alır. En merak edilen konulardan bir tanesi olan İSG kursu kaç yıl geçerli sorusuna cevap vermek istiyoruz. İş sağlığı ve güvenliği kursunun geçerlilik süresi yoktur. Katılımcı bir defa eğitim almakla mükelleftir. Sadece B ve A sınıfına geçiş yapmak istendiğinde yeniden eğitim alma gerekliliği bulunur. Son olarak İSG sınavı hakkında bilgi verelim. İş sağlığı ve güvenliği sınavı ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından gerçekleşir. Sınava katılan kişilere 50 soru sorulur. 50 soru üzerinden 35 ve üzeri doğru yapan kişiler İSG uzmanı olma hakkı elde eder.

 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58


Comments


bottom of page