top of page

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Konuları

İş hayatının düzenli, güvenli ve sağlıklı olması için birçok çalışma yapılır. Yapılan çalışmalar; üretimin güvenli şekilde gerçekleşmesini ve sağlığı korumayı hedef alır. Bunlardan bir tanesi de çalışanlara verilen temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimidir. Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi çalışanların bilgilenmesi, yasal hak ve yükümlülüklerini bilmesi, malzeme ve ekipmanları doğru kullanması başta olmak üzere birçok amaçla gerçekleşir. Bu eğitimlere katılan kişilere temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi sertifikası verilir. Bu yazımızda “temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi kaç yılda bir yapılır? Eğitimlerde hangi konular aktarılır? Çalışanların yükümlülükleri nelerdir?" sorularının cevaplarını açıklayacağız.

Siz de Bulut Akademi üzerinden iletişime geçerek tüm merak ettiğiniz konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Ne Demektir?

Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi konuları

Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi çeşitli periyotlarda tekrarlanarak işçilere verilen eğitimin kalıcı ve güncel hale gelmesi sağlanır. Eğitimlerin verilmesi yasal bir yükümlülüktür. İşveren sorumluluğunda olan sürece, çalışanların katılması zorunludur. Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almayan kişilerin çalışması mümkün değildir. Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi slayt formatında aktarılarak görsellerle zengin hale getirilir. Çalışanlar konuların görsel materyallerde gösterilmesi sayesinde konuyu daha iyi kavrayarak bilgi sahibi olur. Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi PDF elde etmek isteyen kişiler bizimle iletişime geçebilir. 

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi amacı en başta çalışanların sağlığını korumak, meslek hastalıklarının ve iş kazalarının önüne geçmektir. Akabinde üretimin güvenli ve sürekli hale gelmesi sağlanır. Aksi takdirde meydana gelen iş kazası ya da meslek hastalığı; önce çalışana ve ailesine, sonra işverene, en sonda da ülke ekonomisine zarar verir. Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi belgesi ne işe yarar konusu kadar eğitimlerin tekrarlanma periyotları da merak edilir. Eğitimler:

  • Çok tehlikeli sınıfta: Her yıl

  • Tehlikeli sınıfta: 2 yılda bir

  • Az tehlikeli sınıfta: 3 yılda bir tekrarlanır. Eğitimler az tehlikeli sınıfta 8 saat, tehlikeli sınıfta 12 saat, çok tehlikeli sınıfta 16 saat sürer.

 

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Konuları

Başlıca temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi konuları şunlardır:

  • Kişisel koruyucu donanım kullanımının önemi ve doğru kullanım şekli

  • İş sağlığı ve güvenliği kuralları

  • Güvenlik ve sağlık işaretleri

  • İletişim teknikleri

  • Ekranlı araçlarda çalışma yöntemi

  • Meslek hastalıklarının ortaya çıkış sebepleri

  • Meslek hastalıklarından ve iş kazalarından korunma yöntemleri.

Eğitimlere katılan kişilere iş sağlığı ve güvenliği temel eğitim belgesi düzenlenir. İşçilerin eğitimlere katıldığı imzalanarak doğrulanır ve gerekli mercilere iletilir.

 

Çalışanların Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Konusunda Yükümlülükleri

Çalışanların temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi zorunlu bir süreç olmasına karşın, işçiler bu sürece bu düşünce yapısıyla yaklaşmamalıdır. Çalışanlar mesleğe dair önemli konuları öğrenmek, güvenli şekilde çalışabilmek vb. unsurları öğrenmek açısından değerlendirmelidir. Bu nedenle tüm konulara ciddiyetle yaklaşarak öğrenmeyi hedeflemelidir. Katılımcılara temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi katılım belgesi düzenlenir. Düzenlenen belgenin ardından çalışanlar görev almaya başlar. Eğitimleri iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve işveren verebilir.

Siz de temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri konusunda her türlü bilgiyi Bulut Akademi üzerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı, iş sağlığı ve güvenliği ve işyeri hemşireliği başta olmak üzere farklı eğitimler hakkında merak ettiklerinizi de iletişime geçerek aktarabilirsiniz.


 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page