top of page

TMGD Tazeleme Eğitiminin Ücreti Nedir?


Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yapan kişilerin belirli periyotlarda tazeleme eğitimi alması gerekir. TMGD tazeleme eğitimi, belirli bir ücret karşılığında yetkili kurumlarda verilir. Bu yazımızda TMGD tazeleme eğitiminin ücreti nedir sorusunun cevabını aktaracağız.

 

TMGD Nedir? TMGD'nin Amacı Nedir?

TMGD Nedir?
TMGD Nedir?

İlk olarak TMGD nedir sorusunun cevabını vermek istiyoruz. Meslek, her ne kadar popüler ve tercih edilen bir dal olsa da; mesleğin kapsamını tam olarak bilmeyen birçok kişi vardır. Bu doğrultuda TMGD açılımı ve mesleğin sorumluluklarını aktararak işe başlayalım.

TMGD açılımı “tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı”dır. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı mesleğini icra eden kişiler ilgili mevzuat ve standartlara uygun şekilde çalışır. Mesleğin yükümlülüklerini yerine getirirken çalıştığı işyerinde kendisine atanan görevleri yapar. Ayrıca, çalışanların bilgilendirilmesi konusunda da görev alır.

TMGD mesleğinin temel amacı tehlikeli maddelerin güvenli şekilde; doldurulması, boşaltılması, nakledilmesi ve ambalajlanmasıdır. Bu doğrultuda doğaya, insanlara ve canlılara zarar vermemek amacı vardır.

 

TMGD Tazeleme Eğitimi Nedir?


İlk olarak tehlikeli madde güvenlik danışmanı nasıl olunur sorusuna cevap vermek istiyoruz. TMGD mesleğini yapabilmek için üniversitelerin; mühendislik, tehlikeli madde güvenlik ve fen - edebiyat fakültesi bölümlerinden mezun olmak gerekir. İlgili üniversite bölümlerinden mezun olan kişilerin, hiçbir yüz kızartıcı suç işlememiş olması ve adli sicil belgesinin temiz olması gerekir. Şartları yerine getiren kişiler TMGD eğitimi almalıdır. TMGD eğitimi Bakanlık tarafından yetkili kurumlarda gerçekleşir. Eğitim süresinin sonunda sınava girerek 100 puan üzerinden en az 70 almak gerekir. TMGD sınavı yazılı olarak kitap açık şekilde yapılır.

TMGD tazeleme eğitimi ise tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı mesleğini icra eden kişilere şart koşulur. TMGD’ler 2 yılda bir tazeleme eğitimi almalıdır. Eğitimlerde mevzuattaki değişiklikler aktarılır. Bu sayede TMGD uzmanı tüm değişiklikler konusunda bilgi sahibi olur.

Tazeleme eğitimi için gereken belgeler ise şunlardır:

  • 2 adet vesikalık fotoğraf

  • Kesin kayıt belgesi

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

  • Noter onaylı diploma fotokopisi

  • Adli sicil belgesi.

 

TMGD Tazeleme Eğitiminin Ücreti Nedir?


TMGD belgesi almak ya da tazeleme eğitimlerine katılmak isteyen kişiler belirli bir ücret ödemek zorundadır. Bu ücret, her sene çeşitli hususlar doğrultusunda değişiklik gösterir. Ücret, 2021 yılında 350 TL olarak belirlenmiştir. Tazeleme eğitimini Bakanlık tarafından yetkili kurumlardan birine katılarak alabilirsiniz. 

Kimler Tazeleme Eğitimi Almak Zorundadır?


Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olma şartları arasında belirli periyotlarda tazeleme eğitimlerine katılmak yer alır. TMGD belgesi ile çalışmak isteyen ya da çalışmaya devam etmek isteyen kişiler tazeleme eğitimlerine katılmakla yükümlüdür. Aksi takdirde TMGD olarak çalışma şansı ortadan kalkar.

Tazeleme eğitimleri 16 saat sürer. 2 gün süren eğitimlerde devam zorunluluğu bulunur. Tazeleme eğitimi alan kişiler yenileme sınavına da girmelidir.

 

TMGD Yenileme Sınavı Nedir?


TMGD sınavı yılda birkaç defa olmak üzere gerçekleşir. İlk kez TMGD eğitimi alan kişiler için sınava giriş hakkı 4 tanedir. İlk sınav, eğitimden hemen sonra yapılır. Eğer katılımcı sınava ilk girişinde başarısız olursa 3 defa daha girme şansını kullanabilir. TMGD yenileme sınavı için ise 3 giriş hakkı tanınır. Burada önemli bir noktaya parantez açmak istiyoruz; eğer aday sınava 3 kere girdiyse ve başarı elde edemediyse yeniden eğitim almak zorundadır. Aksi takdirde sertifika geçerliliğini kaybeder.

TMGD iş ilanları konusunda geniş imkanlara ev sahipliği yapar. Maaş aralıklarının da yüksek olduğu meslek, daima dikkat çekici olmayı başarır. Bu doğrultuda; fen - edebiyat ve mühendislik mezunları da TMGD mesleğine yönelir.KDU Eğitimleri ve Yüksek Lisans Destek Hattı +90 532 720 68 32

TMGD ve İSG Kursu Destek Hattı +90 532 238 12 50

Mevcut Öğrencilerimiz ve Uzaktan Eğitim Destek Hattı +90 532 238 12 64


Comments


bottom of page