top of page

TMGD Uzmanı Bir Firmaya Bağlı Tam Zamanlı mı Çalışır?

TMGD uzmanı olan ya da olmayı planlayan kişiler çeşitli soru işaretlerinin cevaplarını merak eder. Mesleğin her geçen gün yoğun rağbet görmesi ilgilerin üzerine çekilmesini sağlayan etkenler arasında yer alır. Birçok meslek grubu TMGD hakkında soruların cevaplarını araştırır. Bizler de kafanızdaki soruların cevaplarını gidererek, mesleğin tüm özelliklerini aktarmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda en merak edilen sorulardan bir tanesi olan TMGD uzmanı bir firmaya bağlı tam zamanlı mı çalışır? sorusunun cevabını aktaracağız.

 

TMGD Nedir? TMGD Görevleri

TMGD Nedir?
TMGD Nedir?

Yazımıza mesleği anlatmakla başlamak istedik. TMGD açılımı “tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı” dır. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı, ilgili mevzuat hükmünce çalışmalarda bulunur. Çalıştığı şirketin kendine verdiği sorumlulukları yerine getirir. Mesleğin birçok görev ve amacı vardır. Ancak temelde tehlikeli maddelerin güvenli şekilde; nakledilmesini, ambalajlanmasını, boşaltılmasını ve doldurulmasını sağlamak mesleğin görevidir. Mesleği icra eden kişiler tehlikeli maddelerle ve acil durumlarda yapılması gerekenler hakkında çalışmalar yapar. Bu sayede güvenli çalışma ortam oluşturulmaya çalışılır.

 

Kimler TMGD Olabilir?

Kimler TMGD Olabilir?
TMGD

  1. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yapabilmek için aşağıdaki üniversite bölümlerinin birinden lisans ya da ön lisans düzeyinde mezun olmak gerekir:

  • Mühendislik fakültesi bölümleri

  • Fen - edebiyat fakültesi (fizik, kimya, biyoloji) bölümleri

  • Tehlikeli madde güvenlik bölümü.

  1. Bölüm mezunlarının adli sicil belgesinin temiz olması gerekir. TMGD eğitimi alabilmek ve sınava katılabilmek için adli sicil belgesinde yüz kızartıcı hiçbir suç kaydının olmaması önemli bir şarttır. TMGD kursu alacağınız kurum sizden adli sicil kaydı belgesi ister.

  2. Yukarıdaki şartları yerine getiren kişiler TMGD eğitimi almalı, ardından sınava girerek başarı elde etmelidir.

 

TMGD Eğitimi ve Sınavı Hakkında Bilgiler

TMGD Eğitimi ve Sınavı Hakkında Bilgiler
TMGD

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olabilmek için en önemli şartlar arasında eğitim süreci yer alır. TMGD eğitimi bakanlık tarafından yetki verilen kurumlarda gerçekleşir. Eğitimler 64 saat sürer. Günde 8 saat olmak üzere yapılan eğitimler 8 gün devam eder. Eğitimlerde birçok farklı konuda dersler verilir. Eğitim sonunda katılımcı TMGD mesleğinin yanı sıra acil durumlarda yapılması gerekenler konusunda da bilgi sahibi olur. TMGD eğitimi alan kişilerin amacı sınavdan başarılı olmak değil, TMGD mesleğini öğrenmek olmalıdır.

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı sınavı da bakanlık tarafından gerçekleşir. Yazılı olarak yapılan sınavdan başarılı olabilmek için 100 puan üzerinden 70 puan almak gerekir. 70 ve üzeri alan kişiler TMGD belgesi almaya hak kazanır.

 

TMGD Uzmanı Çalışma Şekli

TMGD Uzmanı Çalışma Şekli
TMGD Uzmanı

Geldik en merak edilen konulardan bir tanesine. TMGD uzmanı bir firmaya bağlı tam zamanlı mı çalışır sorusu hakkında sıklıkla araştırma yapılır. TMGD uzmanlarının farklı sektörlerde de görev alabilme hakları yoktur. Gereken şartları yerine getirmeleri mesleğin güvenle icra edilebilmesi açısından şarttır. Buna göre; TMGD uzmanı sadece çalıştığı firmada tam zamanlı olarak danışmanlık yapabilir. Ayrıca, tehlikeli madde güvenlik danışmanı TMGDK’da tam zamanlı olarak çalışarak 8 firmaya kadar danışmanlık hizmeti verebilir.

 

TMGD Maaşları

TMGD Maaşları
TMGD Maaşları

TMGD maaşları çalışılan firmaya göre değişiklik gösterir. Ayrıca, meslekte kazanılan tecrübe maaşlara etki eden faktörler arasında yer alır. Geçtiğimiz yıllarda TMGD mesleği hakkında dudak uçuklatan rakamlarda maaş verildiği söylenirdi. Bu durum, birçok kişinin TMGD mesleğine yönelmesine ve bu alanda iş imkanlarını değerlendirmek istemesine yol açtı. Günümüzde ise, geçmişteki kadar fazla olmasa da yine de mesleğin maaş imkanları yüksektir. Siz de TMGD eğitimini kurumumuz tarafından alarak, kariyerinize yön verebilirsiniz. Bu sayede TMGD iş ilanları arasından inceleme yapabilir, geleceğinizi güvence altına alabilirsiniz.DU Eğitimleri ve Yüksek Lisans Destek Hattı +90 532 720 68 32

TMGD ve İSG Kursu Destek Hattı +90 532 238 12 50

Mevcut Öğrencilerimiz ve Uzaktan Eğitim Destek Hattı +90 532 238 12 64


Comments


bottom of page