top of page

TMGD Tazeleme Eğitimi Kaç Gün Sürüyor?

Kariyerine TMGD alanında yön vermek isteyen birçok kişi vardır. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı mesleği yüksek gelir imkanına sahiptir. Bu nedenle mesleğin geniş iş imkanlarından faydalanmak istenir. Mesleğin ilgi çekici olmasının nedenlerinden bir tanesi de eğitim süresinin kısa olmasıdır. Siz de kısa sürede yeni bir alanda kariyer yapmak istiyorsanız TMGD mesleğini değerlendirebilirsiniz. TMGD olan kişilerin belirli periyotta tazeleme eğitimlerine katılması gerekir. Eğitim sürecinin ardından sınava girmek önemli hususlar arasında yer alır. Bu yazımızda TMGD tazeleme eğitimi kaç gün sürüyor başta olmak üzere birçok soru işaretine cevap vereceğiz.

 

TMGD Eğitimi

TMGD Eğitimi
TMGD Eğitimi

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı eğitimi bakanlık tarafından yetki verilen kurumlarda yapılır. Eğitim 64 saat sürer. Günde 8 saat yapılan eğitimlerde devam zorunluluğu bulunur. Katılımcıların devamsızlık hakkı yoktur. Eğitim boyunca birçok farklı konularda dersler anlatılır. TMGD eğitimi alan kişiler mesleğe dair tüm soru işaretlerini giderir. Ayrıca, kazalar karşısında yapılması gerekenleri ve ilk yardım tedbirlerini de öğrenir. Bu doğrultuda hem TMGD sınavından başarı elde etmek, hem de mesleğin inceliklerini öğrenmek isteyen kişiler iyi bir kurumdan eğitim almalıdır. Eğitim esnasında çeşitli belgelerin eksiksiz olarak temin edilmesi gerekir. Bu belgeler:

  • Vesikalık fotoğraf

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

  • Noter onaylı diploma fotokopisi

  • Kesin kayıt belgesi

  • Adli sicil belgesi.

Adli sicil belgesinin temiz olması ve yüz kızartıcı hiçbir suç işlenmemiş olması gerekir. Adli sicil kaydında yüz kızartıcı suç işlediğine dair kayıt rastlanan kişilerin tehlikeli madde güvenlik danışmanı olma şansı yoktur. Adli sicil belgesini e-devlet üzerinden indirebilirsiniz. İndirme işlemini yaparken hangi kurum için gerekli olduğunu belirtmeniz gerekir.

 

TMGD Tazeleme Eğitimi

TMGD Tazeleme Eğitimi
TMGD Tazeleme

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı tazeleme eğitimi, TMGD sertifikası olan kişilere zorunlu tutulur. TMGD belgesinin süresi bitmeden tazeleme eğitimine katılım sağlanması gerekir. 5 senelik dönemde 2 defa TMGD tazeleme eğitimi alınmalıdır. Eğer TMGD tazeleme eğitimlerine katılım sağlanamazsa kişi, TMGD olarak çalışma hakkını kaybeder. Bu durumda yeniden eğitim almak ve sınava girmek gerekir.

Gelelim TMGD tazeleme eğitimi kaç gün sürüyor sorusunun cevabına. Tazeleme eğitimi 2 gün sürer. 16 saat süren eğitimler günde 8 saat olmak üzere işlenir. Katılımcıların TMGD tazeleme eğitimlerinde de devamsızlık hakkı yoktur. Eğitimler, bakanlık tarafından sık sık denetlenir. Bu doğrultuda, katılımcının devamsızlık yaptığı saptanırsa tazeleme eğitimi iptal olur. Katılımcının yeniden eğitim alması gerekir.

 

TMGD Sınavı

TMGD Eğitimi
TMGD

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı sınavı ADR/RID Bölüm 1.8.3’e uygun olacak şekilde gerçekleşir. Uluslararası anlaşma ve sözleşmeleri kapsayan sınavın en dikkat çeken yanları arasında kitap açık şekilde gerçekleşmesi yer alır. TMGD sınavı Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından gerçekleşir. Sınavdan başarı elde edebilmek için 100 puan üzerinden en az 70 almak gerekir. Katılımcılara 4 sınav hakkı tanınır. İlk sınav hakkı eğitim sürecinden hemen sonra kullanılır. İlk sınavdan başarısız olan adaylar sınav zamanlarında diğer haklarını kullanabilir. Eğer katılımcı sınava 4 defa girmesine rağmen başarı elde edemediyse yeniden eğitim almakla yükümlüdür.

 

TMGD Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

TMGD Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?
TMGD Sınav

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı sınavı ile ilgili bilgileri TMGD eğitimi aldığınız yer size aktarır. Eğitim aldığınız kurum başvuru işlemlerini gerçekleştirir. Aksi takdirde e-devlet üzerinden başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz. TMGD sınav giriş ücretleri her sene değişiklik gösterir. Bu doğrultuda belirlenen ücreti Halk Bankası üzerinden yatırmanız gerekir. Ücreti yatırırken T.C. kimlik numaranızı girerek işlemleri yapabilirsiniz.
İSG Kursu Destek Hattı +90 532 238 12 50

TMGD Kursu Destek Hattı +90 532 720 68 32

Mevcut Öğrencilerimiz ve Uzaktan Eğitim Destek Hattı +90 532 238 12 64Comments


bottom of page