top of page

TMGD Kurs Ücreti 2021

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı mesleğinde görev almak için bazı şartları yerine getirmek gerekir. Bu şartlardan bir tanesi de TMGD eğitimi almaktır. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı eğitimi yetkili kurumlarda verilir. Eğitime katılmak için kurs ücretinin ödenmesi gerekir. Peki TMGD kurs ücreti 2021 yılında ne kadardır? Bu yazımızda kariyerine TMGD alanında yön vermek isteyen kişiler için bilgi vereceğiz.

 

TMGD Nedir?

İlk olarak TMGD açılımı ile başlayalım. TMGD, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığıdır. Tehlikeli madde güvenlik mesleğinde görev alan kişiler:

 • Tehlikeli maddelerin güvenli şekilde nakledilmesi

 • Ambalajlanması

 • Doldurulması

 • Boşaltılması başta olmak üzere çeşitli pozisyonlarda görev alır. TMGD olabilmek için üniversitede ilgili bölümde okumak, eğitim almak ve sınava girmek şarttır. Tüm şartları yerine getiren kişiler birçok işyerinde görev alma hakkı kazanır.

 

Kimler TMGD Olabilir?

TMGD Şartları Nelerdir?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olmak için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir. Eğer aşağıda yazan bölümlerden mezun değilseniz TMGD olma şansınız yoktur. İşte TMGD olma hakkı verilen bölümler:

 • Mühendislik fakültesi bölümleri

 • Tehlikeli madde güvenlik ön lisans - lisans bölümü

 • Fizik, kimya ve biyoloji bölümleri.

Üniversite mezuniyetinin ardından tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı kursu almak gerekir. Eğitim bakanlık tarafından yetkili kurumlarda verilir. Kurs sürecininin ardından sınava giren adaylar başarı elde ettiği takdirde sertifika almaya hak kazanır.

 

TMGD Eğitimi Veren Kurumlar


Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı eğitimi verme yetkisi bakanlık tarafından verilir. Eğitim süresi 64 saattir. Günlük 8 saat süren eğitim, 8 gün devam eder. Online (uzaktan) yapılan eğitime devam etmek şarttır. Eğer katılımcı eğitime düzgün şekilde katılım sağlamazsa, sınava giriş yapma hakkını kaybeder.

TMGD eğitim kurumlarını sorgulama işlemi için buraya tıklayabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra açılan sayfadan kurs almak istediğiniz il bilgisini girmeniz gerekir.

 

TMGD Kurs Ücreti


Birçok kişinin araştırma yaptığı konular arasında TMGD kurs ücret bilgisi yer alır. TMGD kurs ücreti her sene farklılık gösterir. Eğitim almak isteyen katılımcılara, kayıt esnasında ücret bilgisi verilir. Ayrıca TMGD eğitimi almak için aşağıdaki belgelerin eksiksiz olarak temin edilmesi gerekir:

 • Vesikalık fotoğraf

 • Kimlik fotokopisi

 • Noter onaylı diploma fotokopisi

 • Kesin kayıt belgesi

 • Adli sicil belgesi.

Burada önemli olan bir konuya daha değinmek istiyoruz. TMGD eğitimine katılmak ve meslekte görev alabilmek için adli sicil belgesinin temiz olması gerekir. Bu noktada katılımcının sicil kaydında yüz kızartıcı hiçbir suç bulunmamalıdır. Eğer katılımcının adli sicil kaydı temiz değilse, bu durum TMGD olmasına engel teşkil eder.


 

TMGD Sınavı

TMGD Sınavı

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı sınavı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılır. TMGD sınavına başvuru işlemi e-devlet üzerinden gerçekleşir. Sınava başvuru yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.


Katılımcıların sınavdan başarı elde edebilmesi için en az 70 alması gerekir. 70 ve üzeri puan almaya hak kazanan kişiler TMGD olma hakkı kazanır. Sınav yazılı olarak gerçekleşir ve üç buçuk saat sürer. Sınavdan başarı elde edebilmek için eğitimlerin ivedilikle takip edilmesi ve geçmiş yıllardaki soru tiplerinin tanınması gerekir. Bu doğrultuda TMGD sorularının çözülmesi, yeni soru tiplerine karşı aşina olmayı sağlar.


Son olarak 2021 yılında TMGD sınavının ne zaman yapılacağını anlatmak istiyoruz. TMGD sınavı yılda 2 ya da 3 defa yapılır. 2021 yılının ilk TMGD sınavı 3 Nisan tarihinde yapılır. İkinci sınav 27 Haziran, son sınav ise 27 Kasım tarihinde gerçekleşir.


Katılımcıların sınava 4 giriş hakkı bulunur. Sınava 4 defa girmesine rağmen başarı elde edemeyen kişilerin yeniden eğitim alması gerekir.


KDU Eğitimleri ve Yüksek Lisans Destek Hattı +90 532 720 68 32

TMGD ve İSG Kursu Destek Hattı +90 532 238 12 50

Mevcut Öğrencilerimiz ve Uzaktan Eğitim Destek Hattı +90 532 238 12 64


Comments


bottom of page