top of page

TMGD Eğitimi Veren Kurumlar

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olmak istiyorsanız bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu şartlardan bir tanesi de eğitim almaktır. Eğitim sadece yetkili kurumlar tarafından verilir. TMGD eğitimi veren kurumlar hakkında yazdığımız yazının tamamını okuyarak, kariyerinize bu alanda yön verebilirsiniz.

 

TMGD Nedir?

TMGD Eğitimi Veren Kurumlar
TMGD Eğitimi Veren Kurumlar

TMGD eğitimi ve sınav süreci hakkında bilgi vermeden önce ilk olarak TMGD nedir sorusunun cevabını vermek istiyoruz. TMGD açılımı; tehlikeli madde güvenlik danışmanlığıdır. Kariyerine TMGD olarak devam etmek isteyen kişiler gerekli eğitim ve sınav süreçlerini tamamlamak zorundadır.

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yapan kişiler; tehlikeli maddelerle ilgili işlerde görev alır. Bu işler arasında; tehlikeli maddelerin taşınması, ambalajlanması, boşaltılması ve doldurulması yer alır. Burada bahsi geçen tehlikeli maddeler ise:

- Oksitleyici

- Patlayıcı

- Aşındırıcı

- Radyoaktif

- Boğucu

- Yanıcı

- Patlatıcıdır. Tehlikeli maddeler katı, sıvı ve gaz formunda olmakla beraber; kimyasal yapıları sebebiyle çevreye, insanlara ve doğaya zarar verme potansiyeline sahiptir. TMGD mesleği ciddiyet ve titizlik ister.

 

Kimler Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Olabilir?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olmak için gereken şartlar arasında üniversitelerin ilgili bölümlerinde okumak yer alır. Buna göre TMGD belgesi alma hakkı verilen üniversite bölümleri şunlardır.

- Mühendislik fakültesi bölümleri

- Fen - edebiyat fakültesi bölümleri

- Tehlikeli madde güvenlik bölümü.

Maalesef bütün fen - edebiyat fakültesi bölümlerine TMGD olma hakkı verilmemiştir. Sadece fizik, kimya ve biyoloji bölümlerinden mezun olan kişiler ilgili şartları yerine getirdiği takdirde TMGD olabilir.

 

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Olma Şartları Nelerdir?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yapmak isteyen kişilerin adli sicil kaydının temiz olması gerekir. Adli sicil kaydında yüz kızartıcı suç kaydı olan kişiler TMGD olma şansını kaybeder. TMGD eğitimi almak için şart olan adli sicil belgesi kaydı e-devlet üzerinden temin edilir. Siz de kayıt esnasında gereklilik arz eden adli sicil belgesi kaydını buraya tıklayarak alabilirsiniz.

TMGD olabilmek için eğitim sürecine katılım sağlamak gerekir. TMGD eğitimi bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kurumlarda verilir. Kayıt olduğunuz ya da olmayı düşündüğünüz TMGD yetkili kurum listesi de e-devlet üzerinden kontrol edilebilir. Kontrol işlemini buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Eğitim sürecinin ardından TMGD sınavı yapılır. Sınavdan başarı elde eden kişiler tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yapma şansı elde eder.

 

TMGD Eğitimi

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı eğitimi 64 saat sürer. Günlük 8 saatlik ders süresinden 8 güne tekabül eden eğitim programı tamamen uzaktan (online) şekilde gerçekleşir. Akademik kadro tarafından verilen eğitimlerde devam zorunluluğu bulunur. Eğer katılımcı eğitim sürecini tamamlamazsa TMGD sınavına girme hakkını kaybeder.

 

TMGD Sınavı

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı sınavı bakanlık tarafından yürütülür. Sınavdan başarı elde etmek isteyen adayların 100 puan üzerinden en az 70 alması gerekir. Yazılı şekilde gerçekleşen sınav üç buçuk saat sürer. TMGD sınavından başarı elde etmek için eğitim kurumunun başarılı olması oldukça önemlidir. Eğitime kayıt olurken kurumun başarı oranı değerlendirilmesi, önceden eğitim alan kişilerin fikirleri alınmalıdır. Ayrıca, sınavdan başarı elde etmek için TMGD çıkmış sorular çözülmelidir. Önceki yıllardaki soruların çözülmesi, yeni çıkacak sorulara aşina olmayı sağlar.

 

TMGD Maaşları

TMGD Maaşları

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yüksek maaş beklentisine sahip olan kişilerin tercih ettiği bir meslektir. Mesleğin ilgi çekici maaşının yanı sıra, birçok iş imkanının bulunması popülerliğinin artmasını sağlar. TMGD maaşları ise değişiklik gösterir. Çalışılan kurum ve yetkilendirilen işyeri sayısı maaşların değişkenlik göstermesinin önemli sebepleri arasında yer alır.

 

KDU Eğitimleri ve Yüksek Lisans Destek Hattı +90 532 720 68 32

TMGD ve İSG Kursu Destek Hattı +90 532 238 12 50

Mevcut Öğrencilerimiz ve Uzaktan Eğitim Destek Hattı +90 532 238 12 64


Opmerkingen


bottom of page