top of page

TMGD Yenileme Ücreti

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yapabilmek için her sene sınavlar yapılır. Birkaç kez gerçekleşen sınavlardan başarı elde eden adaylar TMGD olma hakkı elde eder. Ancak TMGD olma süreci hakkında farklı şartlar da bulunur. Tüm koşulların yerine getirilmesi oldukça önemlidir. Bununla birlikte TMGD belgesinin yenilenmesi gerekir. Peki TMGD yenileme ücreti ne kadardır? TMGD tazeleme eğitimleri nasıl gerçekleşir?

 

Nasıl TMGD Olunur?

Nasıl TMGD Olunur?
Nasıl TMGD Olunur?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olmak için üniversite mezunu olmak gerekir. Geçtiğimiz yıllarda TMGD olabilmek için herhangi bir lisans bölümünden mezun olmak yeterliydi. Fakat günümüzde; mühendislik, fen - edebiyat fakülteleri ve tehlikeli madde güvenlik bölümü TMGD olma hakkına sahiptir. Tehlikeli madde güvenlik bölümü birçok üniversitede lisans ve ön lisans düzeyinde eğitim verir.


Üniversite mezuniyetinin ardından TMGD eğitimi almak gerekir. TMGD eğitimi bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlarda verilir. Yetkili kurumların listesine e-devlet üzerinden erişebilirsiniz. TMGD eğitiminin süresi 64 saattir. Günlük 8 saat süren eğitimler 8 gün boyunca sürer. Eğitimlerde devamsızlık hakkı yoktur. Tüm süreç itinayla takip edilmelidir.


TMGD sınavı bakanlık tarafından gerçekleştirilir. Sınavda 40 soru sorulur. Başarı elde edebilmek için en az 70 puan almak gerekir. Sınav yazılı ve kitap açık şekilde yapılır. Sınava çalışırken önceki yıllardaki soruların çözülmesi ve süreyi doğru kullanımının öğrenilmesi gerekir. Ayrıca, eğitim kurumunun da başarı oranının yüksek olması ve katılımcıyı doğru şekilde yönlendirmesi gerekir.

 

TMGD Tazeleme Eğitimi

TMGD Tazeleme Eğitimi
TMGD Tazeleme Eğitimi

Sıklıkla merak edilen ve araştırma yapılan konular arasında TMGD tazeleme eğitimi yer alır. Tazeleme eğitimine, TMGD sertifikasına sahip olan kişilerin katılması gerekir. TMGD sertifikası bulunan kişilerin 5 yılda bir sınava katılması gerekir. Yenileme eğitimine ise ilk belgeyi aldığınız yerden katılabilirsiniz. Yenileme eğitimleri bilgilerin tazelenmesi ve değişikliklerin takip edilebilmesi açısından gereklidir. 5 yıllık süreç içinde 2 defa tazeleme eğitimine katılım sağlanmalıdır. Tazeleme eğitimi 16 saat sürer. 2 gün süren eğitimlerde devam zorunluluğu bulunur.

 

TMGD Yenileme Ücreti

TMGD Yenileme Ücreti
TMGD Yenileme Ücreti

TMGD yenileme ücreti her sene değişiklik gösterir. Eğitim ve sınav ücretlerini kurumunuz ile görüşerek öğrenebilirsiniz. Gereken ödeme işlemini Halk Bankası üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Burada merak edilen bir konuya daha değinmek istiyoruz. Bazı kişiler TMGD yenileme eğitimi alınmazsa ne olur sorusunun cevabını merak eder. Eğitimini yenilemeyen kişiler sınava girme hakkını kaybeder. Bu durumda yeniden eğitim sürecine tabi olana kadar çalışma hakkı da elinden alınmış olur.

 

TMGD Yenileme Eğitimi Kapsamı

TMGD Yenileme Eğitimi Kapsamı
TMGD

Tazeleme eğitimlerinde yapılan değişiklikler ve güncellemeler işlenir. Buna göre; ulusal mevzuat, ADR, RID, IMDG kod değişiklikleri işlenir. Eğitim süresinin ardından sınav yapılır. Sınav sonucu bakanlık sistemine kaydedilir. Eğitimlere katılmak için aşağıdaki belgelerin eksiksiz olarak temin edilmesi gerekir:

 • Vesikalık fotoğraf

 • Nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi

 • Noter onaylı diploma fotokopisi

 • Adli sicil kaydı.

Yukarıda belirtilen belgeler ilk kez TMGD eğitimi alan kişilerden de istenir. Burada önemli bir parantez açmak istiyoruz. TMGD eğitimine ve sınavına katılmak isteyen kişilerin adli sicil kaydının temiz olması gerekir. Eğer adli sicil kaydında yüz kızartıcı herhangi bir suç kaydına rastlanırsa bu durum TMGD olmaya engel teşkil eder. Adli sicil belgesini e-devlet üzerinden indirebilirsiniz.

 

TMGD Sınavı 2021

TMGD Sınavı 2021
TMGD Sınavı 2021

TMGD sınavı her sene birkaç defa gerçekleşir. 2021 yılında ise 3 defa yapılacaktır. İlk olarak TMGD sınavı yapılan iller hakkında bilgi vermek istiyoruz. Buna göre:

 • Antalya,

 • Adana,

 • Ankara

 • Bursa,

 • Diyarbakır,

 • İstanbul (Anadolu ve Avrupa Yakası),

 • İzmir,

 • Samsun,

 • Sivas

 • Trabzon illerinde TMGD sınavı yapılır.

İlk sınav 3 Nisan 2021, ikinci sınav 27 Haziran 2021, son sınav ise 27 Kasım 2021 tarihinde yapılacaktır.

KDU Eğitimleri ve Yüksek Lisans Destek Hattı +90 532 720 68 32

TMGD ve İSG Kursu Destek Hattı +90 532 238 12 50

Mevcut Öğrencilerimiz ve Uzaktan Eğitim Destek Hattı +90 532 238 12 64


Commentaires


bottom of page