top of page

İşyeri Hemşireliği Eğitimi | BULUT AKADEMi


İşyeri Hemşireliği Eğitimi | BULUT AKADEMi

Yapılan yasal düzenlemelere göre, çalışma ortamında çeşitli meslek gruplarının çalıştırılması zorunlu hale gelmiştir. Bu meslek gruplarından bir tanesi de işyeri hemşireliğidir. İşyeri hemşireliği yapan kişiler, işyeri hekimi birlikte çalışarak çalışma ortamında başta sağlık olmak üzere çeşitli konularda çalışmalar yapar. İşyeri hemşiresi olabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekir. Bu şartlardan bir tanesi de işyeri hemşireliği belgesi almaktır. İşyeri hemşireliği belgesi alabilmek için ise ilgili üniversite bölümlerinden mezun olma şartı bulunur. Bu yazımızda işyeri hemşireliği eğitimi, sertifika süreci ve gereken şartlar hakkında bilgi vereceğiz.

İşyeri Hemşireliği Sertifikası Nasıl Alınır? Kimler Alabilir?


İşyeri hemşireliği sertifika süreci ilgili üniversite bölümlerinden mezun olmak ile başlar. Üniversitelerin işyeri hemşireliği sertifikası alma izni verilen bölümlerinden mezun olan kişiler, yetkili bir eğitim kurumuna kayıt olmalıdır. Bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlara kayıt olarak eğitim sürecini tamamlayan kişiler işyeri hemşireliği sınavına giriş yapma hakkına sahiptir. Sürecin son aşaması olan işyeri hemşireliği sınavı ÖSYM tarafından gerçekleşir. Sınav 100 puan üzerinden değerlendirilir. Sınavdan 60 ve üzeri puan alarak başarı elde eden kişiler sertifika almaya hak kazanır. Sınavdan başarı elde edenler sertifika ücretini ödeyerek, İSG- Katip üzerinden işlemleri başlatabilir.

 

İşyeri Hemşireliği Kursuna Kimler Katılabilir?

İşyeri hemşiresi sertifika alabilmek için aşağıdaki bölümlerden mezun olmak gerekir:

  • Hemşirelik

  • Çevre sağlığı teknisyenliği

  • Sağlık memurluğu

  • Acil tıp teknisyenliği.

Yukarıda verilen bölüm mezunları lise, önlisans ve lisans düzeyi fark etmeksizin başvuru yapma hakkına sahiptir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi işyeri hemşireliği eğitimi alabilmek için Bakanlık tarafından yetkilendirilen bir kuruma kayıt olmak gerekir. Bu nedenle işyeri hemşireliği eğitimi veren kurumlar tarafından yapılan kurs sürecine kayıt olma şartı aranır. Bazı kurumlar eğitim verme yetkisi olmadığı halde yasal olmayan yollarla kayıt alırlar. Bu durumda katılımcının eğitimi geçersiz sayılarak, maddi manevi zarar meydana gelir. Bulut Akademi eğitim verme konusunda yetkili olmasının yanı sıra, başarılı kadrosuyla da adından söz ettirir.

 

İşyeri Hemşireliği Kursu Ne Kadar Sürer?

İşyeri hemşireliği eğitimi İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde verilir. Eğitimler online ve yüz yüze olmak üzere gerçekleşir. İşyeri hemşireliği kursu 90 saatten oluşur. Online eğitimlere katılım sağlayabilmek için internet bağlantısı olmalıdır. Yüz yüze yapılan eğitimlerde ise kurumun belirlediği gün ve saatlerde derslere katılım sağlamak gerekir. Bu noktada önemli bir noktaya daha açıklık getirmek istiyoruz. İşyeri hemşireliği eğitimi pandemi nedeniyle 2020 - 2021 yılında tamamen online yapılmıştır. Bu sayede Türkiye’nin birçok yerinden kişi bulunduğu şehir fark etmeksizin eğitimlere katılım sağlamıştır. Eğitimlerin işleyişi ilerleyen yıllarda yeniden eski hale dönecektir.

 

İşyeri Hemşireliği Sertifikası Ücreti Ne Kadardır?

İşyeri hemşireliği sertifikası fiyatları her sene makam olurunca belirlenir. 2021 yılı için belirlenen işyeri hemşire sertifikası fiyatı 162,25’dir. T.C. Ziraat Bankası Kurumsal Tahsilat Programı aracılığıyla İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Kurumsal Tahsilat Hesabı üzerinden ödeme işlemleri yapılmalıdır. Sertifika almaya hak kazanan kişinin T.C. kimlik numarası ile işlemlerini başlatması gerekir. İşyeri hemşireliği sertifikasının geçerlilik süresi 5 yıldır. 5 yıllık sürenin sonuna gelindiğinde sertifikaya vize yaptırılması gerekir. Aksi takdirde işyeri hemşireliği sertifikası ile görev alamazsınız. Sertifika için belirlenen vize ücreti de 162,25 TL’dir.

Siz de kariyerinize işyeri hemşiresi olarak başlamak ya da devam etmek isterseniz Bulut Akademi üzerinden eğitim programına kayıt olabilir, hem sınavda hem de meslek hayatında başarı elde edebilirsiniz.


 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden


 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page