top of page

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kursu

Tehlikeli maddelerin güvenli şekilde taşınması, ambalajlanması, doldurulması ya da boşaltılması gibi işlerde çalışan kişilere tehlikeli madde güvenlik danışmanı denir. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı mesleğini seçen kişiler yüksek gelir elde etme olanağına sahiptir. Bu doğrultuda birçok kişi kariyerine TMGD olarak yön vermek ister. Aynı zamanda birçok meslekte iş bulamayan ya da çeşitli sebeplerle farklı sektörde çalışmak isteyen kişiler de tehlikeli madde güvenlik danışmanı olmayı tercih eder. TMGD olarak çalışmak için birçok şartı yerine getirmek gerekir. Bu şartlardan bir tanesi de kurs sürecine katılım sağlamaktır. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı kursu hakkında bilgilere yazımızın tamamını okuyarak erişebilirsiniz.

 

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Nedir?

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Nedir?
Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı ilgili şartları yerine getirerek görev alan kişilere denir. Tehlikeli madde güvenlik danışmanının birçok görev ve sorumluluğu vardır. Bunlar arasında temel amaç doğaya ve insanlara karşı zarar verme potansiyeli bulunan tehlikeli maddelerin güvenli kullanılmasını sağlamaktır. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yapmak için sertifika sahibi olmak gerekir.

 

Kimler TMGD Olabilir?

Kimler TMGD Olabilir?
TMGD

Tehlikeli madde taşımacılığı belgesi alabilmek için ilgili bölümlerden mezun olmak gerekir. Bu bölümler şunlardır:

  • Mühendislik fakültesi bölümleri

  • Fizik, kimya, biyoloji bölümleri

  • Tehlikeli madde güvenlik ön lisans ve lisans bölümü.

Tehlikeli madde belgesi alabilmek için gereken şartlardan bir tanesi de bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlardan eğitim almaktır. Eğitim sürecini tamamlayan adayların sınava girmesi ve başarı elde etmesi şarttır. Bu noktada önemli olan bir konuya daha değinmek istiyoruz. Tehlikeli madde danışmanlığı yapmak isteyen kişilerin adli sicil kaydının temiz olması gerekir. Eğitim kurumu kayıt esnasında e-devlet üzerinden çıkarılabilecek “adli sicil kaydı” ister. Adli sicil kaydında yüz kızartıcı suç işlenmemiş olması şarttır. Bu suçlardan bazıları şunlardır:

  • Hırsızlık

  • Rüşvet

  • Dolandırıcılık

  • Güveni kötüye kullanma

  • Özel belgede sahtecilik

  • Zimmet.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı TMGD Olabilir mi?

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı TMGD Olabilir mi?
TMGD

Ülkemizde önem kazanan meslek dallarından bir tanesi de iş sağlığı ve güvenliğidir. İş sağlığı ve güvenliği uzmanları kariyerine tehlikeli madde danışmanlığı alanında yön verip veremeyeceklerini sıklıkla merak eder. Aslında TMGD olabilecek bölümler yukarıda belirtilmiştir. Fakat kafalarda iş sağlığı ve güvenliği bölümünün TMGD’ye benzediği yanılgısı bulunur. Bu konuda iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına olumsuz cevap vermek zorundayız. İş sağlığı ve güvenliği alanı en az TMGD kadar titizlik isteyen bir alandır. İSG uzmanlarının TMGD olarak da çalışması işyerlerinde gereken disiplini ve zamanı ayırmasına engel teşkil edebilir. Bu doğrultuda iki mesleğin de kendi alanlarında görev alması daha doğrudur. İlerleyen yıllarda iş güvenliği uzmanlarına TMGD olma şansı verildiğinde yazımızı güncelleyeceğiz.

 

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kursu

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kursu
Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Tehlikeli madde eğitimi yetkili kurumlarda verilir. Eğitim 2021 yılında %100 online yapılır. Uzaktan gerçekleşen sınav 64 saatten oluşur. Katılımcıların eğitimi ciddiyetle takip etmesi gerekir. Aksi takdirde eğitim geçersiz sayılır. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı kursu tamamlandıktan sonra bakanlık tarafından yapılan sınava girilmelidir. Sınav, 100 puan üzerinden değerlendirilir. Sınavdan başarı elde edebilmek için en az 70 almak gerekir. Katılımcılara 4 sınav hakkı tanınır. Eğer tehlikeli madde danışmanı adayı olmak isteyen kişiler 4 girişinde de başarı elde edemezse yeniden eğitim alması gerekir.


 

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kursu Veren Kurumlar

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kursu Veren Kurumlar
TMGD Kursu

TMGD kursu verme yetkisi bakanlık tarafından onaylanan kurumlarda alınmalıdır. Aksi takdirde sadece paranızı kaybetmekle kalmayıp, aynı zamanda zamanınızı da boşa harcamış olursunuz. Bu doğrultuda kayıt olduğunuz ya da olmayı düşündüğünüz eğitim kurumunu buraya tıklayarak kontrol edebilirsiniz.


 

TMGD ve İSG Kursu Destek Hattı +90 532 238 12 50

KDU Eğitimleri ve Yüksek Lisans Destek Hattı +90 532 720 68 32

Mevcut Öğrencilerimiz ve Uzaktan Eğitim Destek Hattı +90 532 238 12 64
Comentários


bottom of page