top of page

Patlamadan Korunma Dokümanı Eğitimi Ne İşe Yarar?

İş hayatının güvenli ve sağlıklı olabilmesi için birçok çalışma yapılır. Bu çalışmalar neticesinde çalışanların can güvenliğinin sağlanması, üretimin güvenli ve verimli hale gelmesi sağlanır. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında değerlendirilen çalışmalar işyerinin tehlike sınıfı doğrultusunda büyük öneme sahiptir. Yapılan çalışmalardan bir tanesi de patlamadan korunma yönetmeliği doğrultusunda belirlenir. Buna göre patlamadan korunma dokümanı hazırlanmasıdır. İşverenin en önemli yükümlülüklerinden olan PKD hazırlanması görevi çeşitli meslek grupları için uygundur. Bu yazımızda patlamadan korunma dokümanı eğitimi ne işe yarar? Kimler katılım sağlayabilir? İşverenin yükümlülükleri nelerdir?” soruları hakkında bilgi vereceğiz.

Siz de merak ettiğiniz konuları Bulut Akademi ile iletişime geçerek öğrenebilir, eğitim programlarına kayıt olabilirsiniz.

 

Patlamadan Korunma Dokümanı Hazırlaması Zorunlu Yerler

Patlamadan Korunma Dokümanı Eğitimi Ne İşe Yarar?

Patlamadan korunma dokümanı hazırlanması birçok işyeri için zorunludur. PKD hazırlanması işverenin en önemli sorumlulukları arasında yer alır. İşveren bu konuda gerekli çalışmaları yaparak iş ortamındaki tüm önlemleri yerine getirmek zorundadır. Peki patlamadan korunma dokümanı hangi işyerlerinde hazırlanır?

Çalışanların patlayıcı ortamların tehlikelerinden korunması hakkında yönetmelik hususlarına göre patlayıcı ortam oluşma ihtimali bulunan işyerlerinde PKD hazırlanması gerekir: Bu doğrultuda tehlikeli kimyasallarla çalışmaların yapıldığı, gaz, buhar, sis ve tozun oluştuğu yerlerde Patlamadan korunma dokümanı hazırlanmalıdır. PKD hazırlanması gereken yerlere örnek verecek olursak:

 • Boya ve tiner imalathaneleri

 • LPG ve petrol üretim yerleri

 • Doğalgaz dolum istasyonu.

 

Patlayıcı Korunma Dokümanı Konusunda İşverenin Yükümlülükleri Nelerdir?

En merak edilen konular arasında hangi işyerlerinde PKD gerekli değildir? sorusu yer alır. Bu durumun istisnaları ise yönetmelikte de belirlendiği şekilde şu başlıklardan oluşur:

 • Hastalara tıbbi tedavi uygulamak için ayrılan yerler ve tıbbi tedavi uygulanması,

 • 1/4/2011 tarihli ve 27892 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gaz Yakan Cihazlara Dair Yönetmelik (2009/142/AT) kapsamında yer alan cihazların kullanılması,

 • Patlayıcı maddelerin ve kimyasal olarak kararsız halde bulunan maddelerin üretilmesi, işlemlerden geçmesi, kullanımı, depolanması ve nakledilmesi,

 • Sondaj yöntemiyle maden çıkarma işleri ile yeraltı ve yerüstü maden çıkarma işleri,

 • Patlayıcı ortam oluşabilecek yerlerde kullanılan her türlü taşıma aracı hariç, uluslararası antlaşmaların ilgili hükümlerinin uygulandığı kara, hava ve su yolu taşıma araçlarının kullanılması.

 

Kimler PKD Eğitimine Katılabilir?

Patlamadan korunma dokümanı hazırlama eğitimi alabilmek için ilgili üniversite bölümlerinden mezun olmak gerekir. Buna göre patlamadan korunma eğitimi alabilecek üniversite bölümleri ve meslek grupları şunlardır:

 • Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı mesleği

 • İş sağlığı ve güvenliği mesleği

 • Fizik, kimya, biyoloji bölümleri

 • Mühendislik fakültesi bölümleri.

 

PKD Eğitimi Ücreti

PKD eğitimi almak isteyen kişilerin ücret ödemesi gerekir. 2 gün süren eğitimlerin katılımcı sayısı minimum 20 kişidir. Patlamadan korunma dokümanı eğitimi 2021 yılı için fiyatları öğrenmek üzere bizimle iletişime geçebilir.

Eğitimler pandemi nedeniyle 2 gün sürer. Kapsamlı şekilde hazırlanan eğitim programının içeriği oldukça zengindir. Uzmanlık kazanmak isteyen kişilere verilen eğitim süreci talep doğrultusunda bireysel olarak da verilir. Kayıt hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için sayfamız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Eğitim sürecinin ciddiyetle takip edilmesi her türlü detayın öğrenmesi büyük önem arz eder.

Patlamadan korunma dokümanı hazırlamak için ilgili bir kurumdan patlamadan korunma dokümanı eğitimi almak gerekir. Bulut Akademi başta tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı, iş sağlığı ve güvenliği ve KDU olmak üzere birçok eğitim alanında olduğu gibi PKD eğitimi konusunda da adından söz ettirir. Siz de Bulut Akademi’yi tercih ederek, hayallerinize yön verebilirsiniz.

 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Opmerkingen


bottom of page