top of page

İş Sağlığı ve Güvenliği Maaşları?


İş Sağlığı ve Güvenliği Maaşları
İş Sağlığı ve Güvenliği Maaşları

İSG uzmanlarının maaşları her yıl asgari ücrete yapılan zam sonrasında güncellenmektedir. Bu bağlamda iş sağlığı ve güvenliği maaşları 2021 yılında yeniden revize edilmiştir. İş sağlığı ve güvenliği maaşları hangi tehlike sınıfına dahil olduğuna göre farklılık gösterir. Yani A sınıfı, B sınıfı ve C sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı aynı değildir. Bunun yanında İSG uzmanının kaç tane işyerine baktığı ve tecrübesi gibi faktörleri de maaşları etkileyen unsurlar olarak değerlendirebiliriz. 6331 sayılı kanun gereği tüm işyerlerinde iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu kurala uymayan işletmelere idari para cezası kesilmektedir. 

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı


A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı

A sınıfı iş güvenliği uzmanlarının maaşları çok tehlikeli bölgelerde görev yaptıklarından dolayı diğer İSG uzmanlarına göre daha fazladır. Son yapılan ücret zamları ile birlikte bu sınıfta çalışan uzmanların maaşı 4.000 TL'den başlayıp 10.000 TL'ye kadar çıkabilmektedir. A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği maaşları mesleğin ilk yıllarında 4.000 TL gibi düşük miktarlarda olurken edinilen tecrübe, yabancı dil ve çalışılan sektöre göre ücretlerin 10.000 TL hatta daha üst rakamlara çıktığını görmekteyiz.


 

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı


B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı
B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı


B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının ücretleri Asgari Geçim İndirimi (AGİ), ödenen prim ve diğer yan ödemelere göre değişkenlik gösterir. B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının ücretleri daha tehlikeli yerlerde çalıştıklarından C sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı ile karşılaştırıldığında daha yüksektir. Buna göre; 2021 yılında yapılan zamlar, sektör türü, çalışma şartları ve tecrübe gibi hususları dikkate aldığımızda B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği maaşları için 3.500 TL'den başlayıp 8.000 TL'lere varan bir ücret skalasından bahsedebiliriz. Bilgi, beceri, tecrübe ve yabancı dil gibi hususların yüksek maaşlı olarak çalışabilmek için önemli yetkinlikler olduğu unutulmamalıdır.


 

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı


C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı
C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı

İş sağlığı ve güvenliği maaşları 2021 yılı için en çok merak konulardan biri de C sınıfı is güvenliği uzmanı maaşı oldu. Bu sınıfta çalışan uzmanların almış oldukları ücretlerin sektördeki en düşük maaşlar olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sebebi C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının A ve B sınıfına göre daha az tehlikeli işyerlerinde çalışmalarıdır. C sınıfı is güvenliği uzmanı maaşı için 2021 yılı verilerini baz aldığımızda en düşük ücretin 3.000 TL en yüksek ücretin ise 6.000 TL olduğunu görüyoruz. Ortalama bazda bakıldığında ise C sınıfı çalışanların aylık 3.800 TL gibi ücretlerle çalıştıklarını söyleyebiliriz.


 

Kamuda İş Güvenliği Uzmanlarının Maaşları


Kamuda İş Güvenliği Uzmanlarının Maaşları
Kamuda İş Güvenliği Uzmanlarının MaaşlarıSon yapılan yasal düzenlemeler ile kamu kurumlarında da iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunlu hale geldi. Bu bağlamda özellikle C sınıfı uzman olarak çalışmak isteyen arkadaşlar kamuda C sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı hakkında bilgi almak istiyor. Kamuda çalışan iş güvenliği uzmanları teknik kadroda istihdam edilmektedirler. Bu sebeple şu anda kamu kurumlarında çalışan C sınıfı uzmanların maaşlarının ortalama 4.500 TL-5.500 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz.


 

2 Yıllık İş Sağlığı ve Güvenliği Maaşları


2 Yıllık İş Sağlığı ve Güvenliği Maaşları
2 Yıllık İş Sağlığı ve Güvenliği Maaşları

İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin tüm işletmelerde zorunlu hale getirilmesi ile birlikte Üniversitelerde de kalifiye personel ihtiyacını karşılamak için 2 yıllık İş Sağlığı ve Güvenliği ön lisans bölümleri açılmıştır. Bu bölümden mezun olanlar zorunlu İSG eğitimlerinin ardından yapılacak sınavda başarılı oldukları takdirde İSG uzmanı olarak çeşitli kurum ve işletmelerde çalışabilmektedirler.


2 yıllık iş sağlığı ve güvenliği maaşları ne kadar? İş sağlığı ve Güvenliği teknikeri olarak çalışanlar en düşük 3.000 TL en yüksek 4.500 TL civarında maaş almaktadır. Ortalamaya vurduğumuzda 2 yıllık iş sağlığı ve güvenliği maaşları 2021 yılında yaklaşık 3.9000 TL civarında seyretmiştir.

 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page