top of page

C Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır? 2022

C Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır? 2022 sorusunu merak ettiğinizi biliyoruz. Ancak bu konuya geçmeden önce İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifika Türleri nelerdir? sorusunun cevabını vereceğiz. İş Güvenliği Uzmanı tehlike sınıfları belirlenmiş olan işletmelerde almış oldukları sertifika türüne göre iş sağlığı ve güvenliğini sağlamaya yönelik olarak çalışan kişilerdir. İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında belirlenen sertifikalar A, B ve C sınıfı olmak üzere 3 guruba ayrılmaktadır. Bu içeriğimizde sizlere C Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır? Almak kolay mıdır? konusunda bilgi paylaşımında bulunacağız.


C Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır?
C Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır? 2022 

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifika Türleriİş Sağlığı ve Güvenliği Sertifika Türleri
İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifika Türleri

İş güvenliği sertifikası nasıl alınır 2022 yılında da sektöre adım atmak isteyenlerin en fazla bilgi almak istediği konular arasında yer almakta. Bu bağlamda C Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır? 2022 diğerlerine göre çok daha fazla merak ediliyor. İçeriğimizin başında da bahsettiğimiz gibi iş sağlığı ve güvenliği alanında A, B ve C sınıfı olmak üzere 3 tane farklı sertifika türü bulunuyor. Sahip oldukları sertifika türüne göre İSG uzmanlarının farklı yükümlülükleri bulunuyor. Bu sertifikaların içinde en yetkili konumda bulunan A sınıfı sertifikaya sahip uzmanlardır. A sınıfı sertifikası olan İSG uzmanlarının sektörde en fazla maaş alan grup olduğunu söyleyebiliriz. İş sağlığı ve güvenliği sertifikaları işletmelerin tehlike sınıflarına göre şekillenmektedir. Buna göre:

  • Çok tehlikeli sınıfta bulunan işletmeler A sınıfında,

  • Tehlikeli sınıfta bulunan işletmeler B sınıfında,

  • Az tehlikeli sınıfta bulunan işletmeler ise C sınıfında yer alırlar.


İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifika Türleri
İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifika Türleri

Bu durumda C sınıfı İSG sertifikası olan bir uzman yalnızca az tehlike sınıfında bulunan işletmelerde, B sınıfı İSG sertifikası olan bir uzman tehlikeli ve az tehlikeli sınıfta bulunan işletmelerde, A sınıfı İSG sertifikası olan bir uzman ise tüm tehlike sınıflarındaki işletmelerde görev alabilirler.


Az tehlike sınıfındaki yani C sınıfı işyerlerinde her 1000 çalışan için tam zamanlı olarak görev yapacak en az bir tane iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesi gerekiyor. Eğer çalışanların sayısı 1000'in katlarından daha fazla ise o zaman kalan çalışanlar için belirtilen kriterlere göre fazladan iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır.


 

C Sınıfı iSG Sertifikası Nasıl Alınır? 2022


C Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır? 2022 sorusunu öncelikle kısaca yanıtlayalım sonrasında ise konumuzu detaylandıralım. C sınıfı iş güvenliği sertifikası almak için belirtilen lisans/ön lisans bölümlerinden mezun olmak, iş güvenliği kurslarına katılmak ve son olarak da İSG sınavına girmek gerekiyor. Şimdi gelelim detay bilgilere:C sınıfı İSG Sertifikası Nasıl Alınır?
C Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır? 2022

C sınıfı iş güvenliği uzmanı olabilmek için üniversitelerin aşağıda belirtmiş olduğumuz bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Bu bölümler şunlardır;

  • Mühendislik Fakültesi Lisans mezunları,

  • Mimarlık Fakültesi Lisans Mezunları,

  • Fizik, Kimya, Biyoloji Bölümü Lisans Mezunları,

  • Teknik Öğretmenler,

  • İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü lisans/ön lisans mezunları (Lisans mezunlarının İSG kurslarına katılmadan doğrudan sınava giriş hakkı bulunuyor)

Bu bölümlerden mezun olanların atması gereken ikinci adım ise Bakanlık tarafından ruhsatlandırılmış olan iş sağlığı ve güvenliği eğitimi veren kurumlardan C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi almaktır. Eğitimin süresi 180 saati teorik 40 saati de uygulama olacak şekilde toplamda 220 saattir. Teorik eğitimlerin yarısı uzaktan verilir. Uygulama eğitimleri ise en az bir tane iş güvenliği uzmanının çalıştığı işyerlerinde yapılmaktadır.


C sınıfı İSG Sertifikası Nasıl Alınır?C Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır? 2022 konusunda sürecin son aşamasını İSG sınavları oluşturmaktadır. İSG eğitimlerini tamamlayan adayların sertifika alabilmesi için İSG sınavından başarılı olmaları beklenmektedir. Sınavda başarılı olmak için minimum 70 puan almak gerekiyor. C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı test grubunda 50 soru bulunuyor ve yanlış cevaplar doğru cevapları götürmüyor. Sınavı başarıyla atlatan adaylar İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen C sınıfı iş güvenliği sertifikası almaya hak kazanıyor.


 

C Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır? 2022 konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize bir form bırakarak sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


Bulut Akademi İSG Eğitim Kurumları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir. Bulut Akademi, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki formu doldurun. 

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 Comentários


bottom of page