top of page

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?


İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?
İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş güvenliği uzmanı nedir? İş güvenliği uzmanları çalışma sahalarının güvenlik, sağlık ve çevre açısından uygunluğunu denetleyen İSG personelleridir. İş güvenliği uzmanları bu görevlerinin yanında çalışanların meslek hastalıklarına yakalanmamaları için onları bilinçlendirmek, yaralanmaların önüne geçebilmek ve çevre sağlığının korunması için eğitimler vermekle yükümlüdürler. İş sağlığı ve güvenliği uzmanları faaliyetleri kapsamında işyerlerini fiziksel, kimyasal, biyolojik ve radyolojik etmenlere karşı denetleyerek çevredeki diğer mülklerin, toplumun ve doğanın zarar görmemesi için çalışırlar. İş güvenliği uzmanı nedir? kısaca tarifini yapacak olursak; İSG uzmanları Bakanlık tarafından yetkilendirilen ve iş sağlığı güvenliği alanında çalışan yeterli donanıma sahip uzman kişileri ifade etmektedir. 

Nasıl İş Güvenliği Uzmanı Olunur? Mezuniyet Şartları


Nasıl İş Güvenliği Uzmanı Olunur?
Nasıl İş Güvenliği Uzmanı Olunur?

İş güvenliği nasıl olur? İSG alanında çalışmak isteyen kişiler bu soruyu sıklıkla gerek arama motorlarında gerekse de bizzat tarafımıza sormakta. İş güvenliği uzmanı olmak için Bakanlığın şart koştuğu eğitimleri alarak gerekli belgeleri ibraz etmek gerekiyor. 2017 yılında yapılan yasal düzenleme ile 50 kişinin altında çalışanı olan az tehlikeli işletmelere de iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu getirilmiş böylelikle uzman açığı artmıştır.


İş güvenliği uzmanı nasıl olunur? Eğer siz de İSG uzmanı olmak istiyorsanız öncelikle kanunda belirtilen bölümlerden mezun olmanız gerekir. O halde İSG uzmanı olmak için hangi bölümlerden mezun olunması gerektiğini tek tek sıralayalım.

  • Mühendislik Fakültelerinden mezun olanlar,

  • Mimarlık Fakültelerinden mezun olanlar,

  • Fizik, Kimya, Biyoloji bölümü mezunları,

  • Teknik öğretmenler,

  • İş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bölümlerden mezun olanlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bu alanda eğitim vermek üzere ruhsatlandırılan kurumların açmış olduğu iş güvenliği kurslarına katılabilirler.


 

İş Güvenliği Uzmanlığı Kurslarıİş Güvenliği Uzmanlığı Kursları
İş Güvenliği Uzmanlığı Kursları

İş güvenliği uzmanı nasıl olunur? hakkında bahsetmemiz gereken konulardan biri de iş güvenliği uzmanlığı kurslarıdır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz bölümlerden mezun olanların İSG uzmanı olarak görev yapabilmeleri için yetkili eğitim kurumlarından iş güvenliği uzmanlığı kursu almaları gerekiyor. Bulut Akademi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından İSG eğitimlerini vermek üzere ruhsat almış bir eğitim kurumudur. Kurumumuz İSG uzmanı olmak isteyen mimar, mühendis, teknik öğretmen, fizik, kimya, biyoloji ve isg bölümü mezunlarının mevzuatta belirtilen görevleri yerine getirebilmeleri için zorunlu iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini vermektedir. İyi bir kariyer için iyi bir eğitim almak istiyorsanız Bulut Akademi İSG eğitimlerimize kayıt yaptırabilirsiniz.


İSG eğitimleri teorik ve uygulama eğitimlerinin bulunduğu toplamda 220 saat süren bir eğitimdir. Kursiyerler eğitim süresi boyunca 180 saat teorik ve 40 saat de uygulama eğitimi almaktadırlar. Teorik eğitimlerin 90 saati uzaktan 90 saati ise örgün eğitim şeklinde gerçekleştirilmektedir. Eğimlerde katılımcılara iş sağlığı ve güvenliği temel bilgileri ve genel hukuk konularının gösterilmesinin ardından işyerlerinde bulunan risk etmenleri ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. İSG eğitimleri kapsamında ayrıca farklı sektörler ele alınmakta ve bu sektörlerde meydana gelen iş kazaları ve meslek hastalıkları incelenmektedir.


 

İş Güvenliği Uzmanı Sınavıİş Güvenliği Uzmanlığı sınavı
İş Güvenliği Uzmanlığı sınavı

İş güvenliği nasıl olur? konusunda eğitim sürecinden bahsettikten sonra son aşama olarak iş güvenliği sınavları konusuna geçebiliriz. İş güvenliği eğitiminin ardından kursiyerlere İSG eğitimi katılım belgesi verilmekte ve adaylar almış oldukları katılım belgesi ile iş güvenliği sertifikası alabilmek için sınava girmeye hak kazanmaktadırlar. İSG sınavı her yıl Aralık ve Mayıs aylarında yapılan ve ÖSYM tarafından düzenlenen bir sınavdır. Sınavdan 70 puan alan katılımcılar iş güvenliği sertifikası alarak çeşitli kurum ve işletmelerde iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilirler. Sertifikanız İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olup İSG-katip sistemi üzerinden sertifikanızı görüntüleyebilirsiniz. İş güvenliği uzmanı nasıl olunur konusunda vermiş olduğumuz bilgilerin faydalı olması dileğiyle hepinize başarılar diliyoruz.


 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page