top of page

Online İşyeri Hekimliği Kursu


Online İşyeri Hekimliği Kursu
Online İşyeri Hekimliği Kursu

Son dönemde yapılan yasal düzenlemeler ile birlikte ülkemizdeki çalışma hayatı artık hem sağlık hem de güvenlik açısından çok daha sıkı bir şekilde denetleniyor. Sağlık açısından yapılan yasal düzenlemelere baktığımızda görüyoruz ki işyeri hekimlerinin görev, yetki ve sorumlulukları eskiye nazaran fazlasıyla artmış durumda. Bilindiği üzere 01/01/2014 tarihi itibari ile tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerle 50 kişiden fazla çalışanı olan az tehlikeli sınıftaki işletmelerde işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu başlamıştı. 01/07/2020 tarihi itibari ile 50 kişiden az çalışanı olan az tehlike sınıfındaki işletmelere de işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu getirildi. Hal böyle olduğundan mesleğe olan ihtiyaç artmış dolayısıyla iş yeri hekimi kimler olabilir, işyeri hekimliği kursu nedir, online işyeri hekimliği kursu gibi konular merak edilmeye başlanmıştır. Biz de bu yazımızda işyeri hekimliği kursları ile ilgili merak edilenlere yanıt vermeye çalışacağız.


 

İşyeri Hekimi Kimler Olabilir?İşyeri Hekimi Kimler Olabilir?
İşyeri Hekimi Kimler Olabilir?

İş yeri hekimi kimler olabilir? İşyeri hekimleri iş sağlığı ve güvenliği yasaları çerçevesinde görevlendirilen tabiplerdir. Bu hekimler görevlerini sağlık kuruluşlarında değil işyerlerinde icra ederler. İşyeri hekimi olabilmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen iş yeri hekimliği sertifikası sahibi olmak gerekir. Söz konusu sertifikaya sahip olmayan hekimler kurum ve işletmelerde işyeri hekimi olarak çalışamazlar. İş yeri hekimliği sertifikası sahibi olmak için Türkiye içindeki Tıp Fakültelerinden veya denkliği YÖK ve Sağlık Bakanlığından onaylı Türkiye dışındaki Tıp Fakültelerinden mezun olmak, Bakanlık tarafından yetkili İSG eğitim kurumlarından işyeri hekimliği eğitimi almak ve her yıl ÖSYM tarafından yapılan İSG sınavında başarılı olmak gerekiyor. Görüldüğü üzere iş yeri hekimi kimler olabilir konusundaki ilk şartımız Tıp Fakültesi mezuniyeti olurken ikinci şartımız ise işyeri hekimliği kurslarıdır. İşyeri hekimliği kursu nedir?


 

İşyeri Hekimliği Kursu Nedir?İşyeri Hekimliği Kursu Nedir?
İşyeri Hekimliği Kursu Nedir?

İşyeri hekimliği kursunun amacı işyerlerinde hekim olarak çalışmak isteyen adaylara gerekli iş sağlığı ve güvenliği bilgilerini öğretmek böylece hekimin mesleki bilgileri ile iş sağlığı güvenliği bilgilerini harmanlayıp bunları sahada etkili bir biçimde kullanmasını sağlamaktır. O halde ders konuları yönünden işyeri hekimliği kursu nedir? biraz da bundan bahsedelim. İşyeri hekimliği kursları ağırlıklı olarak iş sağlığı ve güvenliğinin temel kural, kavram ve mevzuatlarının öğretildiği programlardır. Program kapsamında İSG kültürü, Türkiye ve dünyada İSG konusunda yapılan çalışmalar, temel ve iş hukuku, uluslararası sözleşmeler, yönetim sistemleri, fiziksel, kimyasal ve biyolojik riskler, ilkyardım konuları, toksikoloji ve özel risk grupları gibi dersler verilmektedir.


 

Online İşyeri Hekimliği Kursu Nedir?Online İşyeri Hekimliği Kursu Nedir?
Online İşyeri Hekimliği Kursu Nedir?

İşyeri hekimliği eğitimleri online işyeri hekimliği kursu, yüz yüze kurslar ve uygulama eğitimleri olacak şekilde birbiriyle bağlantılı şekilde gerçekleştirilen eğitimlerdir. Online işyeri hekimliği kursu teorik eğitimlerin yarısını oluşturacak şekilde düzenlenir. Bu da 180 saat olan teorik eğitimlerin 90 saatine tekabül etmektedir. İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde Türkiye'nin en çok bilinen eğitim kurumlarından bir olan Bulut Akademi online eğitimlerinde kursiyerler kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifreyle sisteme giriş yapar ve sisteme dahil olurlar. Online işyeri hekimliği kursu a-senkron ve senkron eğitimlerden oluşur. A-senkron eğitimlerde kursiyerler istedikleri zaman sisteme giriş yapar ve eğitimin a-senkron bölümünü tamamlarlar. Online işyeri hekimliği kursu senkron eğitimlerde ise kursiyerin uzaktan eğitimin yapıldığı saatte eğitime katılması zorunludur. Bu şekilde gerçekleştirilen teorik eğitimlerin ardından kursiyerler en az bir işyeri hekiminin bulunduğu bir işletmede uygulama eğitimlerini tamamlamaktadırlar. Kısaca özetleyecek olursak işyeri hekimliği eğitim programı 90 saat uzaktan eğitim, 90 saat yüz yüze eğitim ve 40 saat de uygulama olmak üzere toplamda 220 saatten oluşmaktadır. Bakanlık salgın, afet vb. mücbir sebeplerden teorik eğitimlerin tamamının online işyeri hekimliği kursu şeklinde gerçekleştirilmesine karar verebilir.


 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page