top of page

16 Saatlik Temel İSG Sertifikası

İşyerlerinde düzenlenecek olan iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu uyarıca yapılmaktadır. İlgili kanuna göre işyerlerinde temel İSG eğitimi düzenleme sorumluluğu işverene aittir. Ayrıca kanunda belirtildiği üzere işyeri değişikliklerinde veya iş esnasında kullanılan teknolojinin değişmesi durumunda İSG eğitimlerinin yenilenmesi gerektiği vurgulanmıştır.

 

Az Tehlikeli İşyerlerinde İSG Çalışmaları


Az Tehlikeli İşyerlerinde İSG Çalışmaları
Az Tehlikeli İşyerlerinde İSG Çalışmaları

Az tehlikeli işyerlerinde İSG hizmetleri iş sağlığı ve güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Buna göre; iş güvenliği uzmanlığı hizmetleri çalışan başına 10 dakika, işyeri hekimliği hizmetleri ise çalışan başına 5 dakika ile sınırlandırılmıştır. İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları bu süreler çerçevesinde aylık ziyaretlerini gerçekleştirir, periyodik sağlık taramaları, temel İSG eğitimi, yıllık çalışma planı ve eğitim planlarını oluştururlar. az tehlikeli işyerlerinde temel iş güvenliği eğitimleri 3 yılda bir yapılır. Yeni işe giren ve oryantasyon eğitimi alan çalışanlar oryantasyon eğitimlerinin tamamlanmasını müteakip temel İSG eğitimlerini de tamamlamak zorundadır. Az tehlikeli işyerlerinde temel İSG eğitimleri minimum 8 saat olarak planlanmaktadır. Az tehlikeli işyerlerine örnek olarak büro işleri, pastane işleri, yiyecek-içecek sektörlerini örnek olarak gösterebiliriz. Temel İSG eğitimi sonunda katılımcılara 8 saatlik temel İSG sertifikası verilmektedir.


 

Tehlikeli İşyerlerinde İSG Çalışmaları


Tehlikeli İşyerlerinde İSG Çalışmaları
Tehlikeli İşyerlerinde İSG Çalışmaları

Üretim, imalat, otomotiv gibi sektörler tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerdir. Bu sınıfta görev yapan iş güvenliği uzmanları saha gözlem raporları sonucunda ortaya çıkan eksikleri tamamlamaya yönelik çalışmalar yapar. İşyeri hekimleri ve diğer sağlık personelleri ise işe giriş ve çıkışlarda sağlık raporu düzenlemek, periyodik sağlık kontrolleri yapmak, çalışanların sağlık muayenelerinin yapılması ve takip edilmesi gibi hizmetleri yerine getirmekle görevlidirler. Tehlikeli işyerlerinde temel İSG eğitimi 2 yılda bir yapılıyor. Yapılacak eğitimler minimum 12 saat olarak düzenlenir. Eğitim sonunda katılımcılara 12 saatlik temel İSG sertifikası verilmektedir.


 

Çok Tehlikeli İşyerlerinde İSG Çalışmaları


Çok Tehlikeli İşyerlerinde İSG Çalışmaları
Çok Tehlikeli İşyerlerinde İSG Çalışmaları

İnşaat, metal, ağır sanayi gibi işletmeler çok tehlikeli işyerleri sınıfına girmektedir. Çalışan personel için en zor işler bu kategoride yer alır. Çok tehlikeli işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili birçok problem ortaya çıkabilmektedir. Hal böyle olduğundan bu gruba giren işletmelerde temel İSG eğitimleri her yıl düzenlenir. Çok tehlikeli işyerlerindeki İSG eğitimlerinde genel konular, sağlık konuları ve teknik konular ağırlıklı olarak verilmektedir. Tehlike sınıfları içerisinde en fazla eğitim süresi olan sınıf bu sınıftır. 16 saat süren temel İSG eğitimlerinin verildiği bu sınıftaki eğitimlerin işin hassasiyetine istinaden her yıl yenilenmesi gerekiyor. Bu aynı zamanda yasal bir zorunluluktur. İlk eğitimde yüz yüze eğitim şart olmakla birlikte sonraki yıllarda verilecek olan eğitimler şayet işyerinin şartları uygun olduğu takdirde uzaktan eğitim şeklinde verilebilmektedir. Bu anlamda kurumumuz Bulut Akademi uzaktan eğitim almak isteyen işletmelere her türlü desteği vermektedir. Bulut Akademi uzaktan eğitim süreçleri hakkında bilgi almak için iletişim kanallarımız günün her saati taleplerinize cevap verecektir. Katılımcılara eğitim sonunda 16 saatlik temel İSG sertifikası verilmektedir.


 

Temel İş Güvenliği Eğitimi Veren Kurumlar


Temel İş Güvenliği Eğitimi Veren Kurumlar
Temel İş Güvenliği Eğitimi Veren Kurumlar

Temel iş güvenliği eğitimi verecek olan kurumun her şeyden önce Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bir eğitim kurumu olması gerekiyor. Yetkisi olmayan kurumlardan alınacak olan belgelerin geçersiz olduğunun bilinmesi gerekiyor. Temel İSG eğitimleri kamu kurumları, üniversiteler, OSGB'ler ve ayrıca Bulut Akademi gibi özel eğitim kurumları tarafından verilmektedir. Şayet amacına uygun bir eğitim almak istiyorsanız Bulut Akademi doğru bir tercih olacaktır.

 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comentarios


bottom of page