top of page

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Nerelerde Çalışabilir?


Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Nerelerde Çalışabilir
Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Nerelerde Çalışabilir

ADR yani Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması 01.01.2004 tarihi itibari ile ülkemizde yürürlüğe girmiştir. ADR yalnızca tehlikeli maddelerin taşımacılığını yapanları değil aynı zamanda bu maddelerin üreticilerini, paketleyelenlerini ve depolama işlemlerini yapanları da yakinen ilgilendirmektedir. ADR'ye göre tehlikeli madde sınıfına giren ürünler şunlardır;

  • Patlayıcı özelliği bulunan madde ve nesneler

  • Gazlar

  • Alevlenir sıvı ve katılar ve gazlar

  • Kendiliğinden tepkimeye giren ve yanmaya yatkın maddeler

  • Zehirli maddeler

  • Radyoaktif maddeler

  • Bulaşıcı maddeler 

Kimler TMGD Olabilir?


Kimler TMGD Olabilir
Kimler TMGD Olabilir

Tehlikeli madde danışmanı tehlikeli maddelerin gönderilmesi, alınması, yüklenmesi, boşaltılması, taşınması, paketlenmesi ve depolanması işleriyle uğraşan işletmelerin bu faaliyetlerini yerine getirirken insan sağlığına ve çevreye zarar vermeden işlerini yürütebilmeleri için işletmelere danışmanlık hizmeti veren bir meslek grubunu ifade eder. Şirketler tehlikeli madde danışmanlarını kendi bünyelerinde istihdam edebilir veya dışarıdan hizmet alım yoluyla çalıştırabilirler. Tehlikeli madde danışmanı olabilmek için üniversitelerin Mühendislik, Fizik, Kimya, Biyoloji veya Tehlikeli Madde bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. Bunun yanında mezunların kaçakçılık, dolandırıcılık, dolanlı iflas, hırsızlık, rüşvet, inancı kötüye kullanma, insan kaçakçılığı gibi suçlardan hürriyeti bağlayıcı ceza almaması, uygulamalı yangın söndürme eğitimlerine katılması, tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitim yetki belgesi olan kurumlardan TMGD eğitimi alarak Ulaştırma Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavda başarılı olmaları gerekiyor.


 

Tehlikeli Madde Danışmanları Nerelerde Çalışabilir?


Tehlikeli madde güvenlik danışmanları faaliyet alanı tehlikeli maddeler olan ve bir yıl içinde 50 ton ve üzeri yükleme, boşaltma, paketleme işlemi yapan işletmeler ile 50 ton ve üzeri araç kapasitesi olan nakliye firmalarında çalışabilirler. Bir TMGD yasal olarak 5 farklı işletmeye bakabilmektedir.


Tehlikeli Madde Danışmanları Nerelerde Çalışabilir
Tehlikeli Madde Danışmanları Nerelerde Çalışabilir

 

Nasıl Tehlikeli Madde Danışmanı Olunur?


Nasıl Tehlikeli Madde Danışmanı Olunur?
Nasıl Tehlikeli Madde Danışmanı Olunur?

Ülkemizde tehlikeli madde danışmanı olabilmek için TMGD eğitimi veren kurumlardan konu ile ilgili asgari 49 saat eğitim alınması ve bu eğitimin başarıyla tamamlanması gerekiyor. Türkiye'de her ilde TMGD eğitimleri veren kurslar bulunmakta. Bulut Akademi eğitim kurumları da 12 yıldır Türkiye'nin çeşitli illerinde bulunan şubeleriyle İSG ve TMGD eğitimleri veriyor. Bulut Akademi tecrübeli eğitim kadrosu ile kursiyerlerini TMGD sınavlarında başarıyı yakalayabilmeleri için en son güncellenen mevzuatlara göre sınavlara hazırlamaktadır. Sınav sonrasında başarılı olan kursiyerlerimizi ilişkide olduğumuz firmalara referans olarak gösteriyoruz.


Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylar Ulaştırma Bakanlığı'nın açmış olduğu sınava girmeye hak kazanmakta, sınavı kazanan adaylar ise TMGD sertifikası alarak göreve başlamaktadırlar. Adayların sınavda başarılı olabilmeleri için 100 üzerinden minimum 70 puan almaları gerekiyor. Sınavda başarılı olamayan adayların 3 sefer daha sınava girme hakkı bulunuyor. Bu 3 sınavdan da başarısız olursanız tekrar sınava girmek için almış olduğunuz TMGD eğitimini yenilemeniz gerekiyor.


 

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanları Ne Kadar Maaş Alıyor?


Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanları Ne Kadar Maaş Alıyor?
Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlarının almış oldukları maaşlar çalışılan firma sayısı ve firmaların niteliğine göre değişkenlik gösteren bir husustur. Örneğin ufak işletmelerde görev yapan bir TMGD yaklaşık olarak aylık 800 TL ile 1000 TL arasında kazanç elde etmektedir. Bir TMGD'nin aynı anda 5 firmaya birden bakabileceğini düşündüğümüzde aylık 4000-5000 TL arası bir aylık gelirden söz edebiliriz. Bilindiği üzere firmalar TMGD hizmetlerini dışardan hizmet alım şeklinde gerçekleştirebildiği gibi bu hizmetleri tam zamanlı bir TMGD istihdam ederek de gerçekleştirebiliyorlar. Böyle bir durumda büyük işletmeler kalifiye bir tehlikeli madde danışmanı için 10.000-12.000 TL gibi rakamları gözden çıkarabiliyor.


 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comentarios


bottom of page