top of page

TMGD Vize Sürem Doldu Tazeleme Eğitimi Almadım Ne Yapmam Gerekir?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı mesleğinde çalışan kişiler çeşitli soru işaretleri ile karşı karşıya kalır. Bu soru işaretlerinden bir tanesi de “TMGD vize sürem doldu, tazeleme eğitimi almadım. Ne yapmam gerekir?” konusundadır. TMGD mesleğinde çalışmaya devam edebilmek için tazeleme eğitimine katılmak ve vizeyi yenilemek gerekir. Aksi takdirde meslekte görev alma hakkınızı kaybedersiniz. Bu yazımızda TMGD tazeleme başta olmak üzere birçok konuya açıklık getireceğiz.

 

TMGD Nedir? TMGD MaaşlarıTMGD tazeleme konusunda geçmeden önce meslek ile ilgili bilgi vermek istiyoruz. Eğer siz de kariyerinize yeni bir bakış açısı kazandırmak istiyorsanız TMGD mesleğine yönelebilirsiniz. TMGD iş ilanları ve maaş olanakları konusunda geniş imkanlara ev sahipliği yapar. Özellikle TMGD maaşları yüksek segmentte yer alır. Bu sayede birçok meslek kolu kariyerine TMGD alanında yön vermek ister.

TMGD, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı kelimelerinin kısaca ifade edilmesidir. TMGD belgesi alan kişiler tehlikeli maddelerin güvenli şekilde:

  • Doldurulması

  • Boşaltılması

  • Ambalajlanması

  • Nakledilmesi görevlerinde çalışır. Mesleğin temel amacı çevreye ve insanlara zarar vermeden güvenli çalışma ortamı ortaya koymaktır.

TMGD belgesi alabilmek için eğitime ve sınava girmek gerekir. TMGD eğitimi Bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlarda verilir. Yetkili kurumların listesine e-devlet üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. TMGD sınavı ise 100 puan üzerinden değerlendirilir. 70 ve üzeri alan kişiler TMGD belgesi almaya hak kazanır.

 

TMGD Tazeleme Eğitimi Nedir?

TMGD Tazeleme
TMGD Tazeleme Eğitimi Nedir?

TMGD tazeleme eğitimi almak önemli bir zorunluluktur. TMGD mesleğinde görev alan kişiler 2 yılda bir tazeleme eğitimlerine katılmak zorundadır. Çünkü, mevzuat iki yılda bir değişiklik gösterir. Bu nedenle TMGD’nin tazeleme eğitimlerine katılması gerekir.


TMGD tazeleme eğitimi Bakanlıkça yetkilendirilmiş kurumlarda verilir. TMGD eğitimi 64 saat sürerken; tazeleme eğitimi 16 saat sürer. 2 gün süren eğitimlerde devam zorunluluğu bulunur. Eğer kişi, tazeleme eğitimlerine süresi gelmesine rağmen katılım sağlamazsa TMGD olarak çalışamaz. TMGD tazeleme eğitimlerine giren kişinin sınava girmesi gerekir. Tazeleme eğitiminin ardından 3 sınav hakkı tanınır. Sınava 3 defa girmesine rağmen başarı elde edemeyen katılımcı yeniden eğitim almak zorundadır.


Şimdi gelelim TMGD vize sürem doldu, tazeleme eğitimi almadım. Ne yapmam gerekir? sorusunun cevabına: Az önce de belirttiğimiz gibi tazeleme eğitimlerinin 2 yılda bir alınması zorunludur. Eğer eğitim almadıysanız ve vizenizin süresi dolduysa ilk olarak eğitimlere katılmanız gerekir. Eğitimin ardından vizeyi yenileyerek tekrar TMGD olma hakkı elde edersiniz.

 

TMGD Sınavı 2021


TMGD sınavı her sene yılda birkaç defa olmak üzere gerçekleşir. Sınav 2021 yılında da birkaç defa gerçekleşecektir. TMGD eğitimi alan kişilerin sınava 4 defa girme hakkı bulunur. İlk sınav hakkı eğitimden hemen sonra gerçekleşir.


TMGD 2021 sınav takvimi geçtiğimiz günlerde açıklanmıştır. Buna göre; ilk sınav 3 Nisan 2021 tarihinde yapılacaktır. İlk sınavdan başarısız olan kişiler 27 Haziran 2021 tarihinde yapılacak olan ikinci sınava girme hakkına sahiptir. 2021 yılının son sınavı ise 27 Kasım 2021 tarihinde gerçekleşir. Sınavlara girmeden önce başvuru tarihini takip etmeniz ve gereken ödemeleri yapmanız gerekir.

 

TMGD Tazeleme Eğitimi Ücreti Ne Kadardır?


TMGD kursu için tazeleme eğitim ücreti her sene değişiklik gösterir. Ücret 2021 yılı için 350 TL olarak belirlenmiştir. Eğitime katılım sağlayacağınız kurum ile görüşerek ücret bilgisine erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca, kursa kayıt olurken aşağıdaki belgeleri eksiksiz olarak temin etmeniz gerekir:

  • Kesin kayıt belgesi

  • Noter onaylı diploma fotokopisi

  • Vesikalık fotoğraf

  • Adli sicil kaydı belgesi

  • Uygulamalı yangın eğitim katılım belgesi.İSG Kursu Destek Hattı +90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

Mevcut Öğrencilerimiz ve Uzaktan Eğitim Destek Hattı +90 532 238 12 64

Finans Departmanı +90 532 359 12 64
Comments


bottom of page