top of page

TMGD Tazeleme Eğitiminden Sonra Sınavdan Başarısız Oldum Ne Yapmalıyım?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı mesleğini icra eden kişiler tazeleme eğitimine ve sınavına katılım sağlamalıdır. İlgili şartların yerine getirilmesi meslekte görev alabilmek için önemli bir şarttır. Bu yazımızda TMGD hakkında birçok soruya cevap vereceğiz. Eğer siz de TMGD tazeleme eğitiminden sonra sınavdan başarısız oldum ne yapmalıyım sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazımızın tamamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

TMGD Nedir? TMGD Şartları

TMGD Nedir?
TMGD Nedir?

İlk olarak TMGD nedir sorusunun cevabını vereceğiz. TMGD, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı mesleğinin kısaca ifade edilmesidir. Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olabilmek için ilgili şartları yerine getirmek gerekir. Bu şartlar temelde eğitim ve sınav olarak tanımlanabilir. Ancak her şeyden önce TMGD mesleğini anlatmak istiyoruz.

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı; tehlikeli maddelerle ilgili mevzuat ve standartlara uygun şekilde çalışma yapılmasını sağlar. Bu doğrultuda tehlikeli maddenin; doğaya, insanlara, çevreye zarar vermesi engellenmeye çalışılır. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yapan kişiler, çalışanlara eğitim vermelidir. Ayrıca, gerektiğinde işverene bilgi vererek koordine şekilde çalışmalıdır.

 

TMGD Eğitimi ve Sınavı Nedir?


Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olma şartları arasında eğitim ve sınava katılmak yer alır. İlgili üniversite bölümlerinden mezun olan kişiler TMGD eğitimine katılmalıdır. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı kursu Bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlarda verilir. Eğitimler 64 saat / 8 gün sürer. Eğitimlerde devam zorunluluğu bulunur.

Tehlikeli madde güvenlik sınavı da Bakanlık tarafından gerçekleşir. Sınav, 100 puan üzerinden değerlendirilir. Sınavdan başarı elde edebilmek için 70 ve üzeri puan almak gerekir. Sınav yazılı şekilde kitap açık gerçekleşir. Katılımcılara 4 sınav hakkı tanınır. İlk sınav hakkı eğitimden hemen sonraya tekabül eder. Eğer katılımcı sınava 4 defa girdiyse ve 70 puan alamadıysa yeniden eğitim almak zorundadır.

 

TMGD Tazeleme Eğitimi Nedir?


TMGD mesleğini icra eden kişiler belirli periyotlarda tazeleme eğitimlerine katılmak zorundadır. Tazeleme eğitimi 2 yılda bir gerçekleşir. 16 saat süren eğitimlerde de devam zorunluluğu bulunur. Alanında uzman kişiler tarafından verilen tazeleme eğitimleri 2 gün sürer. Eğitimler Bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlarda verilir. Eğitim süresinin sonunda sınava girmek ve başarı elde etmek gerekir. Tazeleme eğitimine giren kişilere 3 sınav hakkı tanınır. Eğer kişi, sınava 3 kere girmesine rağmen başarılı olamadıysa yeniden eğitim almak zorunda kalır.

 

TMGD Tazeleme Eğitimi Hakkında Merak Edilenler


  • İlk olarak TMGD tazeleme eğitiminden sonra sınavdan başarısız oldum ne yapmalıyım sorusunun cevabını merak eden kişilere cevap vermek istiyoruz. TMGD tazeleme eğitiminden sonra 3 sınava giriş hakkınız vardır. Eğer ilk girişinizde başarısız olduysanız diğer giriş haklarınızı kullanabilirsiniz. Eğer sınava girmediyseniz giriş hakkınızı kaybedersiniz. Bu nedenle, sınavlara girerek haklarınızı sonuna kadar kullanmanız önerilir.

  • TMGD maaşları da merak edilen konular arasında yer alır. TMGD mesleğinin maaş olanakları yüksektir. Çalışılan firma ve kişinin tecrübesi maaşlara etki eden detaylar arasında yer alır. Ayrıca, birçok işyerinin TMGD çalıştırma zorunluluğu bulunur. Bu doğrultuda, birçok iş imkanını değerlendirebilirsiniz.

  • Şimdi ise TMGD tazeleme eğitim ücreti hakkında bilgi verelir. Tazeleme eğitiminin ücreti her sene çeşitli hususlar doğrultusunda değişiklik gösterir. Ücretler 2021 yılı için 350 TL olarak belirlenmiştir.

  • Son olarak TMGD’nin kaç firmaya kadar danışmanlık hizmeti verebileceğinden bahsetmek istiyoruz. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığını icra eden kişiler, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlarda tam zamanlı olarak çalışabilir. Bu doğrultuda tehlikeli madde güvenlik danışmanı 8 firmaya kadar danışmanlık yapma imkanına sahiptir.


İSG Kursu Destek Hattı +90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

TMGD Kursu Destek Hattı +90 532 720 68 32

Mevcut Öğrencilerimiz ve Uzaktan Eğitim Destek Hattı +90 532 238 12 64

Finans Departmanı +90 532 359 12 64Comments


bottom of page