top of page

TMGD Tazeleme ve Yenileme Aynı mıdır? İkisi İçin Eğitim Almam Gerekir mi?


TMGD mesleğini icra eden kişilerin tazeleme eğitimine katılması gerekir. Meslekte devam edebilmek için eğitimlere katılmak ve sınavdan başarı elde etmek önemli bir şarttır. Tehlikeli madde güvenlik danışmanı meslekte devam edebilmek için gereken tüm şartları yerine getirmelidir. Bu yazımızda “TMGD tazeleme ve yenileme aynı mıdır? İkisi için eğitim almam gerekir mi?” diyen kişilerin soru işaretlerine cevap vereceğiz.

 

TMGD Nedir? TMGD Sınavı Nedir?

TMGD Nedir?
TMGD Nedir?

TMGD “tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı” olarak bilinen meslek dalıdır. Meslek ciddiyet ve titizlik gerektirir. Bu doğrultuda, meslekte görev alabilmek için ilgili şartları yerine getirmek gerekir. Bu şartlar TMGD eğitimi ve sınavıdır. TMGD eğitimi, Bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlarda 64 saat süreyle verilir. 8 gün süren eğitimlerde devam zorunluluğu bulunur. TMGD sınavı ise 100 puan üzerinden değerlendirilir. Kitap açık şekilde gerçekleşen sınav, yazılı olarak yapılır. Katılımcıların en az 70 alması gerekir.


Tehlikeli madde güvenlik mesleğinde görev alan kişiler, tehlikeli maddelerin mevzuat ve standartlara uygun şekilde ambalajlanmasını, doldurulmasını, boşaltılmasını ve nakledilmesini sağlar. Meslekte görev alan kişiler koordine çalışmalı ve gerektiğinde çalışanlara eğitim vermelidir.

 

Kimler TMGD Tazeleme Eğitimi Almalıdır?


TMGD tazeleme eğitimini daha önce TMGD mesleğinde görev alan ve mesleği icra etmeye devam etmek isteyen kişiler almalıdır. Tazeleme eğitimleri meslekte devam edebilmek açısından önemli bir zorunluluktur.


TMGD tazeleme eğitimi 2 yılda bir olmak üzere gerçekleşir. Yenileme eğitimleri 2 gün sürer. Günde 8 saat süren eğitimlerde devam zorunluluğu bulunur. Katılımcı, devamsızlık yaptığı takdirde eğitim geçersiz sayılır. Eğitim, Bakanlık tarafından denetlenir. Alanında uzman kişiler tarafından verilen eğitimler ciddiyetle takip edilmelidir.

 

TMGD Tazeleme ve Yenileme Aynı mıdır?


Sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi de TMGD yenileme ve tazelemenin aynısı olup olmadığıdır. İlk olarak tazeleme eğitimi hakkında bilgi vermek istiyoruz. Her 2 yılda bir defa mevzuat güncellenir. Bu doğrultuda TMGD uzmanlarının tazeleme eğitimlerine katılması gerekir.


Yenileme eğitimi ise “vize yenilemesi” anlamını taşır. TMGD sertifikasının geçerlilik süresi 5 yıldır. 5 yıllık süre zarfında adayın 3 defa sınava girme hakkı vardır. Aday, sınava girerek başarılı olduğu takdirde sertifikası yenilenir. Kısacası yenileme 5 yılda bir yapılırken, tazeleme 2 yılda bir gerçekleşir. Ayrıca, TMGD yenileme süresi 5 yıl dolmadan tamamlanmalıdır.

 

TMGD Tazeleme Eğitimi Ücreti


TMGD tazeleme eğitimleri belirli bir ücret karşılığında verilir. Ücretler, her sene belirli koşullar doğrultusunda değişiklik gösterir. Katılımcıya eğitime kayıt esnasında ücret bilgisi verilir. Bu doğrultuda ödemenin yapılması eğitime katılabilmek açısından önemli bir şarttır. TMGD tazeleme eğitimi ücreti 2021 yılı için 350 TL olarak belirlenmiştir. Bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlarda eğitiminizi tazeleyebilirsiniz Burada sıklıkla merak edilen konulardan bir tanesine açıklık getirmek istiyoruz. Eğer TMGD yenileme ve tazeleme şartlarını yerine getirmezseniz, meslekte görev alma şansızı kaybederseniz. Eğer bir kurumda TMGD olarak devam etmek istiyorsanız süreci takip etmeniz en önemli şartlar arasında yer alır.

 

TMGD Hakkında Merak Edilen Sorular


  1. TMGD tazeleme eğitiminin ardından kaç defa sınava girebilirim?

Tazeleme eğitiminin ardından 3 defa sınava girebilirsiniz. Eğer sınava 3 defa girdiyseniz ve başarılı olamadıysanız yeniden eğitim almak zorunda kalırsınız.

  1. TMGD uzmanı bir firmaya bağlı mı çalışır?

Evet TMGD uzmanı, kendi çalıştığı firmaya bağlı tam zamanlı danışman olarak görev alır.

  1. Kimler TMGD uzmanı olabilir?

Mühendislik, fizik, kimya, biyoloji ve tehlikeli madde güvenlik bölümü mezunları TMGD olabilir. Ancak, adli sicil kaydının temiz olması ve yüz kızartıcı hiçbir suç işlememiş olmak gerekir.İSG Kursu Destek Hattı +90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

Mevcut Öğrencilerimiz ve Uzaktan Eğitim Destek Hattı +90 532 238 12 64

Finans Departmanı +90 532 359 12 64Comments


bottom of page