top of page

Patlamadan Korunma Dokümanı Hazırlama Eğitimi


Patlamadan Korunma Dokümanı Hazırlama Eğitimi
Patlamadan Korunma Dokümanı Hazırlama Eğitimi

İşyerlerinde bulunan çalışanların olası bir patlama anında ne yapması gerektiği ve patlama olmaması için alınacak koruyucu önlemlerin tamamına patlamadan korunma dokümanı adı verilmektedir. Patlamadan korunma dokümanı çalışan personelin sağlık ve güvenliğini korumak için hazırlanır. O halde ATEX sertifikası nedir? ATEX sertifikası patlama riski olan alanlarda bulunan ürünlere yönelik olarak alınan bir sertifikadır. Dolayısıyla ATEX sertifikası ile parlayıcı ve kolay yanıcı ortamlarda bulunan ve kullanılan ürünlerin ayrıca bu ürünlerin bulunduğu ortamların sertifikasyonu yapılmaktadır. Bu uygulamalar özellikle üreticiler için kritik öneme sahiptir.
 

Patlamadan Korunma Dokümanı EğitimiPatlamadan Korunma Dokümanı Eğitimi
Patlamadan Korunma Dokümanı Eğitimi

Patlamadan korunma dokümanı hazırlama eğitimi tamamen uzmanlaşmaya yönelik olarak hazırlanan bir eğitimdir. Eğitimin süresi iki gündür. Eğitim boyunca katılımcılara uygulamalı soru çözümleriyle birlikte hesaplamalar ve kullanılan ekipmanların uygunluğunun oluşturulması konusunda dersler verilmektedir. Patlamadan korunma dokümanı hazırlama eğitimi içeriği;

Endüstriyel tesislerin yönetimi konusunda alanında uzman olan eğitimcilerimizin vermiş olduğu patlamadan korunma dokümanı hazırlama eğitimi sonrasında katılımcılarımız patlamadan korunma dokümanı hazırlamak için gerekli hesaplamaları yapabilecek yetkinliğe ulaşmaktadırlar. Bulut Akademi patlamadan korunma eğitimlerimiz kapsamında mevzuatlara uygun bir şekilde patlamadan korunma taslak uygulamaları yapılmaktadır. Bu uygulamalar neticesinde katılımcılar patlamadan korunma dokümanı hazırlamayı öğrenmekte ve kendi işletmelerinde yasal standartlara uygun olarak gerekli hazırlıkları yapabilmektedirler.


 

Patlamadan Korunma Dokümanı Yönetmeliği


Patlamadan Korunma Dokümanı Yönetmeliği
Patlamadan Korunma Dokümanı Yönetmeliği

Patlamadan korunma dokümanı yönetmeliğine göre patlama olasılığı bulunan işyerlerinde patlamadan korunma dokümanı hazırlanması zorunludur. İlgili kanuna göre yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı ortamlara sahip tüm işyerlerinde gerekli hesaplamaların yapılması gerekir. Patlamadan korunma dokümanı yönetmeliği kapsamında;

 • İşveren, patlayıcı ortamın oluşmasını önlemek, bu mümkün değilse tutuşmasını önlemek ve patlamanın zararlı etkilerini azaltacak önlemlerin alınmasından sorumludur.

 • İşveren; patlama riski olan bölgelerde güvenli çalışma şartlarını sağlar,

 • Patlama riski olan bölgelerde uyarı işareti yerleştirilir.


Patlayıcı Ortam İşareti
Patlayıcı Ortam İşareti
 • Patlamadan korunma dokümanı işin başlangıcından önce hazırlanır ve işyerinde tadilat, genişleme gibi önemli değişiklikler olduğu takdirde yeniden düzenlenerek güncellenir.

 • İşveren; patlama riski olan bölgelerde görev yapan çalışanlarına patlamadan korunma eğitimi sağlamakla yükümüdür.

 • Patlayıcı ortamlarda kullanılan tüm araç, gereç, teçhizat ve koruyucu sistemler yönetmelikte belirtilen kriterlere uygun olarak seçilir.


 

Kimler Patlamadan Korunma Eğitimi Alabilir?


Kimler Patlamadan Korunma Eğitimi Alabilir?
Kimler Patlamadan Korunma Eğitimi Alabilir?

Patlamadan korunma dokümanı hazırlama eğitimi alabilmek için üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun olmak ve belli meslek grupları içerisinde yer almak gerekiyor. O halde, patlamadan korunma dokümanı hazırlama eğitimi alabilecek üniversite bölümleri ve meslek grupları hangileridir?

 • Fizik, Kimya, Biyoloji bölümü mezunları,

 • Mühendislik Fakültesi mezunları,

 • İş güvenliği uzmanları,

 • İş güvenliği uzman adayları,

 • Tehlikeli madde güvenlik danışmanları,

 • Tehlikeli madde güvenlik danışmanı adaylar


 

Patlamadan Korunma Dokümanı Hazırlama Eğitimi Ücreti


Patlamadan Korunma Dokümanı Hazırlama Eğitimi Ücreti
Patlamadan Korunma Dokümanı Hazırlama Eğitimi Ücreti

Patlamadan korunma dokümanı hazırlama eğitimi ücretli olarak verilen bir eğitimdir. Eğitim 2 gün sürmekte olup katılımcı sayısı 20 kişi olarak belirlenmiştir. Alanında uzmanlık kazanmak isteyen kişilerin almış olduğu patlamadan korunma dokümanı eğitimi talep halinde bireysel olarak da verilebilmektedir. Kurumumuz Bulut Akademi iş güvenliği uzmanlığı, işyeri hekimliği, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı eğitimlerinde olduğu gibi patlamadan korunma dokümanı hazırlama eğitimlerinde de yetkin bir eğitim kurumudur. 2022 yılı eğitim ücretleri ile ilgili detaylı bilgi için her türlü iletişim kanalımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Σχόλια


bottom of page