top of page

İşyeri Hekimliği Kurs Süreleri Ne Kadar?


Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının yasal bir zorunluluk haline gelmesiyle birlikte bu alanda çalışmak isteyen kişiler iş sağlığı ve güvenliğinin önemli aktörlerinden biri olan işyeri hekimleri ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek istiyor. Biz de bu içeriğimizde çokça merak edilen iş yeri hekimliği sertifikası almak için ne yapılması gerekir, işyeri hekimliği için kurs şart mı ve işyeri hekimliği kurs süreleri hakkında bilinmesi gerekenleri anlatacağız. İçeriğimizi baştan sona okuduğunuzda konu ile ilgili kafanızda herhangi bir soru işareti kalmayacağından eminiz.


İşyeri Hekimliği Kurs Süreleri
İşyeri Hekimliği Kurs Süreleri 

İşyeri Hekimleri Ne İş Yapar?


İşyeri hekimleri ilgili yasa ve yönetmelikler doğrultusunda şirket çalışanlarının sağlığının korunması için çalışan ve işveren tarafından görevlendirilen sağlık personelleridir. İşyerlerinde işyeri hekimi görevlendirilerek çalışma ortam ve koşullarının iyileştirilmesi hedeflenir. İşyeri hekimleri herhangi bir grubun çıkarını gözetmeksizin hem işveren hem de çalışanın çıkarlarını korurlar. Bunu yaparken de mesleki sırların korunmasına özen gösterirler.


 

Kimler İşyeri Hekimi Olabilir?


İşyeri hekimliği mesleğin önemine istinaden sertifikalı olarak yapılan nadir mesleklerden biridir. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen işyeri hekimliği sertifikası almanın bazı kriterleri bulunmaktadır. Bu kriterleri tek tek açıklayalım.


Kimler İşyeri Hekimi Olabilir?
Kimler İşyeri Hekimi Olabilir?
  • İşyeri hekimi olacak adayların öncelikle hekimlik diplomasına sahip olması gerekiyor. Hekimlik diplomasının Türkiye'deki Tıp Fakültelerinden alınmış olması veya YÖK ve Sağlık Bakanlığı tarafından denkliği onaylanmış yurtdışındaki Tıp Fakültelerinden alınmış olması gerekiyor.

  • Bir başka önemli kriter ise işyeri hekimliği kursudur. İşyeri hekimliği kursu nedir? Tıp Fakültesinden mezun olan ve işyeri hekimi olmak isteyen hekimlerin Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından alması zorunlu olduğu bir eğitimdir. İşyeri hekimliği için kurs şart mı? Evet şayet işyeri hekimi olarak kurum ve işletmelerde görev yapmak istiyorsanız muhakkak işyeri hekimliği kurslarına katılmanız gerekiyor. Bu eğitim programına katılmazsanız her yıl düzenlenen İSG sınavına katılamaz dolayısıyla da işyeri hekimliği sertifikası alamazsınız.

İşyeri hekimliği kurs süreleri konusuna geçmeden önce işyeri hekimliği eğitimi alacağınız kurumu seçerken mutlaka Bulut Akademi Eğitim kurumlarını da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Bulut Akademi iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde 12 yılı aşkın bir süreyi geride bırakan Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bir eğitim kurumudur. Uluslararası standartlarda bir eğitim almak istiyorsanız bize ulaşınız.


 

İşyeri Hekimliği Kursu Kaç Ay?


İşyeri Hekimliği Kursu Kaç Ay?
İşyeri Hekimliği Kursu Kaç Ay?

Özellikle bir işyerinde çalışan hekimler işyeri hekimliği kursu kaç ay? sorusunu tarafımıza sormakta. O halde hem işyeri hekimliği kursu nedir? hem de işyeri hekimliği kursu kaç ay? diye soranlara eğitimler hakkında ayrıntılı bilgileri verelim. İşyeri hekimliği kursları iki aşamadan oluşan bir eğitim sürecidir. Programın içeriği Genel Müdürlük tarafından belirlenmektedir. Yönetmeliği göre işyeri hekimliği kurs süreleri teorik kısmı 180 saat ve uygulama kısmı 40 saat olmak üzere toplamda 220 saatten daha az olamaz. Teorik eğitimin yarısı uzaktan eğitim şekilde gerçekleştirilmektedir. Uzaktan eğitimlerde adaylar istedikleri saatte sisteme giriş yaparak dersleri takip edebilmektedir. 90 saat sürecek olan örgün eğitimler ise her biri alanında uzman eğitmenler tarafından verilmektedir. 40 saat süren ve staj eğitimi olarak da adlandırılan uygulama eğitimleri en az bir işyeri hekiminin çalıştığı uygun işyerlerinde yapılmaktadır.


Kurumumuzda her sınav öncesinde eğitimini bitiren katılımcılarla daha önceden çıkmış veya çıkabilecek sorular çözülmekte ve gerektiğinde tekrar programları yapılmaktadır. Eğitimler yalnızca sınava yönelik olarak değil aynı zamanda kursiyerlerin göreve başlayacakları zaman işlerine yarayacak bilgilerden oluşmaktadır. İSG eğitimlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim kanallarımızdan, whatsapp bilgi hattımızdan, canlı destek ekibimizden veya bizzat kurumumuza gelerek bilgi alabilirsiniz.

 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Kommentit


bottom of page