top of page

İşyeri Hekimliği Eğitimi Vermeye Yetkili Kurumlar


İşyeri Hekimliği Eğitimi Vermeye Yetkili Kurumlar
İşyeri Hekimliği Eğitimi Vermeye Yetkili Kurumlar

Bakanlıkça yapılan son düzenlemelere göre küçük işyerlerine de işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu getirildi. Az tehlikeli sınıfta yer alan ve 50'den az çalışanı olan işletmelerde bu yükümlülük 3 kez ertelenmişti. 01.07.2020 tarihinden itibaren ise artık küçük işletmelerde bu yasaya uymak zorunda. İşyeri hekimleri iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli ile birlikte çalışanların daha sağlıklı bir ortamda görev yapmaları için uğraşır. Çalışma sahalarında önemli bir sorumluluğu yerine getiren işyeri hekimlerinin temel görevi iş kazaları ve meslek hastalıklarının önüne geçmektedir. İşyeri hekimliği sertifikası alarak kurumlarda hekim olarak görevlendirilmek için gerekli eğitimlerin alınması gerekiyor. Kurumumuz tarafından açılan işyeri hekimliği Ankara, İstanbul ve İzmir kursları başta olmak üzere Türkiye'nin pek çok yerinde eğitim hizmeti veriyoruz. Bulut Akademi eğitimleri teorik ve online olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Bu yazımızda sizlere işyeri hekimlerinin ne iş yaptığı, eğitimlerin süresi, hangi kurumlarda işyeri hekimlerinin eğitimlerinin verildiği ve eğitim vermeye yetkili kurumlar hakkında bilgiler vereceğiz.


 

İşyeri Hekimleri Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?


İşyeri Hekimleri Ne İş Yapar?
İşyeri Hekimleri Ne İş Yapar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir işyeri hekiminin ana görevi çalışanların sağlığının korunması için gerekli tedbirleri almaktır. İşyeri hekimi işe yeni giren personelin sağlık kontrollerini ve devamında yılın belirli dönemlerinde yapılan periyodik muayenelerden sorumludur. İşyeri hekimleri;


  • Hastalıkların önlenmesi için tedbirler almak,

  • Sağlık açısından tehlikeli olabilecek durumları raporlayarak bunların düzeltme faaliyetlerini yürütmek,

  • Çalışma sahalarının iş sağlığı açısından durumunu günü gününe takip etmek,

  • Çalışanların sağlığını koruyucu önlemler almak için çalışan personellerdir. DSP Kursu | BULUT AKADEMi

 

İşyeri Hekimleri Kaç Saat Eğitim Görmek Zorunda?


İşyeri Hekimleri Kaç Saat Eğitim Görmek Zorunda?
İşyeri Hekimleri Kaç Saat Eğitim Görmek Zorunda?

İşyeri hekimliği kursu online, teorik ve staj aşamasından oluşan yoğun bir süreçtir. 220 saat olan toplam eğitim süresinin 90 saati online dersler şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bir bilgisayar ve internet bağlantısı olan her aday işyeri hekimliği kursu online eğitimlere katılabilir. Burada bir konunun altını çizmemiz gerekiyor. Pandemi şartları sebebiyle 2020 yılından itibaren tüm dersler online olarak gerçekleştirilmektedir. Tıpkı teorik derslerde olduğu gibi online gerçekleşen derslerde de devam zorunluluğu bulunmaktadır. Devam sınırını aşan öğrencilerin eğitim ile ilişiği kesilmektedir. Kursun sonunda işyeri hekimliği belgesi almaya hak kazanan adayların 5 yıllık aralıklarla vize yenileme eğitimlerine katılması gerekir. Kurumumuz işyeri hekimliği sertifikası eğitimlerinde olduğu gibi vize yenileme eğitimlerinde de sizlere yardımcı olmaktadır. İşyeri hekimliği belgesi yenileme eğitimlerinin süresi minimum 30 saattir.

 

İşyeri Hekimliği Kursu Eğitim Katılım Belgesi


İşyeri hekimliği eğitimini başarıyla tamamlayan adaylara yetkili eğitim kurumu tarafından sertifika verilir. Sertifikalar eğitimlerin tamamlanmasıyla birlikte 10 gün içinde Bakanlığa gönderilir. Adayların işyeri hekimliği sınavı katılabilmesi için belgelerinin bakanlığa gönderilmiş olması gerekir. Eğitim katılım belgesi Bakanlıkça onaylanmayan adaylar işyeri hekimliği sınavı için başvuruda bulunamaz. Aynı süreç vize yenileme işlemleri için de geçerlidir. Şayet vize yenileme işlemi yapacaksınız sertifikanızın Bakanlığa gönderilip onaylanmış olması gerekiyor.


 

Eğitimlere Kayıt İçin Gerekli Olan Evraklar


Eğitimlere Kayıt İçin Gerekli Olan Evraklar
Eğitimlere Kayıt İçin Gerekli Olan Evraklar
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

  • 2 adet fotoğraf

  • İşyeri hekimliği kursu için başvuran adayın Tıp Fakültesinden mezun olduğunu gösterir diploma veya geçici mezuniyet belgesi. Başvuru esnasında vermiş olduğu bilgilerin gerçeğe aykırı olduğu tespit edilen adayların başvuruları geçersiz sayılır. Bu durumun sonradan tespiti halinde ise eğitim, sertifika ve sınav ile ilgili tüm belgeler iptal edilir.

 

Hangi Kurumlar İşyeri Hekimi Eğitimi Vermeye Yetkilidir?


Hangi Kurumlar İşyeri Hekimi Eğitimi Vermeye Yetkilidir?
Hangi Kurumlar İşyeri Hekimi Eğitimi Vermeye Yetkilidir?

İşyeri hekimliği eğitimi veren kurumlar Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olan kurumlardır. Bu konuda herhangi bir şüpheniz varsa başvuru esnasında ilgili kurumdan yetki belgesini göstermesini isteyiniz. Bunun yanında yetkili eğitim kurumlarının listesine Bakanlığın sayfasından ulaşabilirsiniz. İşyeri hekimliği eğitimi veren kurumlar Tıp fakültesi mezunu adayları hem yapılacak olan sınavlara hem de meslek hayatına hazırlayan kurumlardır. Bu bağlamda düşündüğümüzde çalışma hayatının ayrılmaz bir parçasıdırlar. İş sağlığı ve güvenliği alanında Türkiye'nin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Bulut Akademi iş sağlığı ve güvenliği denilince akla ilk gelen adreslerden biridir. Sınavlarda göstermiş olduğumuz başarı oranlarımız bizlerin ne kadar haklı olduğunun bir kanıtıdır. Fiyatlar ve ders konuları hakkında bilgi almak için ister online üzerinden isterseniz de yüz yüze gelerek bizlerle iletişim kurabilirsiniz.


 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page