top of page

İşyeri Hekimi Nasıl Olunur?


İşyeri Hekimi Nasıl Olunur?
İşyeri Hekimi Nasıl Olunur?

İşyeri hekimliği son yıllarda iş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan sıkı düzenlemeler neticesinde birçok hekimin kariyer yapmak istediği bir meslek dalı haline geldi. Biz de bu yazımızı işyeri hekimliğinin ne olduğu, kimlerin işyeri hekimi olabileceği, işyeri hekimlerinin görev ve sorumlulukları konusuna ayırdık. 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ile birlikte işyerlerinde hekim bulundurmak artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Şayet siz de işyeri hekimliği kursu arayışı içindeyseniz sayfamızda bulunan iletişim kanallarımızı kullanarak bizimle irtibata geçebilirsiniz. Türkiye'nin en bilinen iş sağlığı ve güvenliği kurslarından biri olan Bulut Akademi ile hedeflerinize emin adımlarla hep beraber ilerleyelim.


İşyeri hekimlerinin başlıca görevi çalışanları olası iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı korumak, herhangi bir olumsuz durumun meydana gelmesi halinde personelin mümkün olduğunca az zarar görmesini sağlamaktır. İşyeri hekimlerinin yapmış olduğu görevler önemli bir sorumluluğu da beraberinde getirdiğinden bu alanda çalışmak isteyen hekimlerin yalnızca Tıp Fakültesinden mezun olmaları yeterli değildir. Tıp Fakültesinden mezun olan adayların ayrıca işyeri hekimliği eğitimi almaları gerekir.


 

İşyeri Hekimi Nedir?


İşyeri Hekimi Nedir?
İşyeri Hekimi Nedir?

İşyeri hekimlerinin işyerlerinde istihdam edilmesinin temel sebebi sağlık açısından mesleki risklerin önlenmesi için gerekli çalışmaları yapmak ve personeli bu konuda eğitmektir. Gerekli niteliklere ve tehlike sınıfına uygun belgelere sahip işverenler bu hizmeti kendileri yerine getirebileceği gibi işyeri hekimliği sertifikası olan tabipler vasıtasıyla da bu hizmeti yerine getirebilirler. Her işyerinde işyeri hekimliği yapabilecek nitelikte personelin bulunması mümkün olmadığından genellikle işletmeler OSGB'ler kanalıyla bu hizmeti almaktadır.


İşyeri hekimlerinin bir başka önemli görevi de çalışanların rutin sağlık kontrollerini yapmaktır. 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre işçiler ilk işe girdiklerinde, iş değiştirdiklerinde, meslek hastalığına maruz kalıp yeniden işe dönüşlerinde ve çalışma süresince Bakanlık tarafından belirlenen aralıklarla sağlık kontrollerini yaptırmak zorundadır. Sağlık raporları işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği birimlerinde görev yapan hekimler tarafından düzenlenir. İşyeri hekimleri tarafından yürütülen sağlık kontrolleri hem işe uygun personel seçimlerinin yapılmasında hem de sağlık açısından risk teşkil eden durumlar için önceden tedbir alınmasında önemlidir.

 

İşyeri Hekimliği Kursları


İşyeri Hekimliği Kursları
İşyeri Hekimliği Kursları

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu, kapsam dahilindeki işletmelerde sağlık kontrollerinin yapılması ayrıca rehberlik, danışmanlık, eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu getirmiştir. Buna göre işyerlerinde hekim olarak çalışacakları işyeri hekimliği sertifikası eğitimlerine katılarak yapılacak sınavda başarılı olmaları gerekir. İşyeri hekimliği sertifikası İzmir, Ankara, İstanbul gibi büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye'nin pek çok şehrinde yetkili eğitim kurumlarınca verilen bir eğitimdir. Akademimiz tarafından düzenlenen işyeri hekimliği kursu yaşam temponuza uygun şekilde düzenlenmektedir. Eğitimler A-Senkron uzaktan eğitim+ Senkron uzaktan eğitim ve staj eğitimi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bulut Akademi kurslarına katılarak sınavda işinize yarayacak tüm donanıma sahip olur ve sertifikanızı kolayca alabilirsiniz. Sertifikanız 5 yıl süre ile geçerlidir. Bu sürenin sonunda yenileme eğitimine katılmanıza gerek yoktur. 5 yılın sonunda vize yenileme işlemlerini yaparak sertifikanızı yenileyebilirsiniz.

 

Kimler İşyeri Hekimliği Kurslarına Katılabilir?


Kimler İşyeri Hekimliği Kurslarına Katılabilir?
Kimler İşyeri Hekimliği Kurslarına Katılabilir?

İşyeri hekimlik kurslarına katılmak isteyenlerin Tıp Fakültesinden mezun olmaları gerekir. Kurs kapsamında verilen eğitimin süresi 220 saattir. Eğitimin 180 saati teorik 40 saati ise uygulamalı olarak gerçekleştirilmektedir. Uygulama eğitimlerinde adaylar işyeri hekiminin bulunduğu bir işyerinde staj yapmaktadır. Eğitim sonrasında adaylar ÖSYM tarafından yapılan sertifika sınavına girmekte ve başarılı olanlar işyeri hekimi olarak görev yapmaya hak kazanmaktadır. Yapılan ilk düzenlemelere göre 3 yıl içinde 2 kez sınavda başarısız olan adaylar yeniden sınava girebilmek için bir kez daha eğitim almak zorundaydı. Yapılan son düzenlemelere göre bu sınır kaldırılmış ve bir kez eğitim almış adaylara sınırsız sınav hakkı getirilmiştir. Sınavda başarı notu 70'dir. İşyeri hekimliği kursu fiyat almak için telefon, e-posta ve canlı destek hatlarımızı kullanabilirsiniz.

 

Bulut Akademi İşyeri Hekimliği Kursları


Bulut Akademi İşyeri Hekimliği Kursları
Bulut Akademi İşyeri Hekimliği Kursları

Akademimiz tarafından verilen işyeri hekimlik kurslarında öncelikle öğrencilere iş sağlığı ve güvenliğinin temel kavramları ve gelişimi ile ilgili bilgiler verilmektedir. Güvenli ve sağlıklı bir çalışma sahasının yaratılabilmesi için iş sağlığı ve güvenliğinin bir zorunluluk değil bir kültür olarak benimsenmesi önemlidir. Bu nedenle eğitimlerde iş sağlığı ve güvenliği kültürünün benimsenmesi nihai hedefler arasındadır. İşyeri hekimi olarak görev yapacak kişilerin yasal altyapıya da sahip olmaları gerekir. Bu maksatla temel hukuk, iş hukuku ve iş güvenliği ile ilgili yasal düzenlemeler eğitim kapsamında öğrencilere verilmektedir. Bunun yanında kursiyerlere ulusal kuruluşlar, uluslararası kuruluşlar ve sözleşmeler hakkında bilgiler verilmektedir. Eğitim sonunda kursiyerler risk yönetimi ve değerlendirmesini nasıl yapacakları, sağlık kontrollerinde yapılması gerekenleri, biyolojik risk faktörleri ve korunma yolları ayrıca iş hijyeni konusunda bilgi sahibi olmaktadırlar. Unutmayınız ki Bulut Akademi hedefinize ulaşıncaya kadar yanınızda olacaktır.


 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page