top of page

İş Güvenliği Sınavında 70 Puan Alamazsam Ne Olur?


İş Güvenliği Sınavında 70 Puan Alamazsam Ne Olur?
İş Güvenliği Sınavında 70 Puan Alamazsam Ne Olur?

İş güvenliği uzmanı olmak isteyen ve bu hedef doğrultusunda Bulut Akademi isg kurslarına devam eden adayların en çok sorduğu soruların başında iş güvenliği uzmanlığı sınavında 70 puan alamazsam ne olacak sorusu geliyor. Biz de bu yazımızda sizlere eğitiminizin sonunda geçerli not alamazsanız nasıl bir sürecin sizi beklediği konusuna değineceğiz. Bilindiği üzere İSG sınavı her yıl 2 defa gerçekleşiyor ve bu sınavdan başarılı olmak için 50 sorudan 35 doğru çıkarmak yani 70 puan alınması gerekiyor. Sınavda başarı gösteremeyen adaylar iş güvenliği sertifikası alamaz dolayısıyla isg uzmanı olamazlar. Ancak burada adayların unutmaması gereken sınavda bir kere başarısız olmanın her şeyin sonu olmadığı. Peki, sınavda 70 puanın altında alırsak ne yapacağız?

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlık Sınavları


İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlık Sınavları
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlık Sınavları

İş sağlığı ve güvenliği sınavı ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ve iş sağlığı güvenliği alanında çalışacak kişileri belirlemeye yönelik bir sınavdır. İş güvenliği uzmanları A, B ve C olmak üzere 3 ayrı sınıfta çalışırlar. Temel iş güvenliği uzmanlığı C sınıfıdır. İlgili bölümlerden mezun olup Bulut Akademi eğitim kurumuna başvuran kursiyerlerimiz öncelikle C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği sertifikası eğitimi görürler. C sınıfı iş güvenliği uzmanları az tehlikeli işyerlerinde çalışma yetkisine sahiptir. C sınıfı isg sertifikası almak için ÖSYM tarafından yapılan sınavda adaylara toplam 50 soru sorulmaktadır. 50 sorudan 35 doğru yapan 70 puan almakta yani iş sağlığı ve güvenliği sertifikası almaya hak kazanmaktadır.

 

Ben de İş Güvenliği Uzmanı Olabilir miyim?


Ben de İş Güvenliği Uzmanı Olabilir miyim?
Ben de İş Güvenliği Uzmanı Olabilir miyim?

Günümüzün gözde mesleklerinden biri olan ve iş imkanlarının oldukça geniş olduğu iş sağlığı güvenliği uzmanı olmayı çoğu kişi istemekte. Ancak her sektörde olduğu gibi isg uzmanı olmak için de birtakım şartları taşımanız gerekiyor. Bazı arkadaşlar Bakanlıkça yetkilendirilmiş iş güvenliği kurslarına katılarak iş güvenliği sertifikası alabileceklerini zannetmekte. Bu düşünce kısmen doğru olsa da arada eksik bir parça bulunmakta. Evet Bulut Akademi benzeri eğitim kurumlarında isg kursu alarak isg sertifikası sınavlarına girebilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrıntı bulunuyor. İSG kurslarına katılabilmeniz için belirli üniversite bölümlerinden mezun olmanız gerekiyor. Aşağıda sıraladığımız bölümlerin haricinde bir okuldan mezun olduysanız ne yazık ki iş güvenliği uzmanı olma şansınız bulunmuyor. Aşağıda belirtilen bölümlerden mezun arkadaşlar ise eğitimlerinin ardından sınava girerek rahatlıkla iş sağlığı güvenliği mezunu olabilmektedir.

  • Mühendislik Fakültesi Mezunları

  • Mimarlık Fakültesi mezunları

  • İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Mezunları

  • Fizik, Kimya, Biyoloji Mezunları

  • Teknik Öğretmenler

C sınıfı isg uzmanı olarak başlanılan bu meslekte elbette ki yükselmek isteyeceksiniz. Bu meslekte yükselmek için belirli bir süre C sınıfı uzman olarak çalışmak sonrasında ise bir üst sınıfa geçmek için sınavlara girmek gerekiyor.

 

İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı | Ya Kazanamazsam


İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı | Ya Kazanamazsam
İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı | Ya Kazanamazsam

Birçok kişinin merak ettiği konu olan ya kazanamazsam korkusuna geldik. İş sağlığı güvenliği sınavlarında asgari puanın 70 olduğunu, bu puanı almak için 35 sorunun doğru cevaplanması gerektiğini ve 70 puan altında alan adayların sınavı geçemediğini belirtmiştik. Peki her şey bitti mi? Elbette ki hayır. Moralinizi bozmayın. Sınava girmek için sonsuz hakkınız bulunmakta. Bu demek ki bir sınavda başarısız olursanız gelecek dönem yapılacak sınavlara girebilirsiniz. İSG sınavı ücretli bir sınavdır. 2021 yılı için belirlenen sınav ücreti 290 TL'dir. Sınav ücretini ÖSYM'nin anlaşmalı olduğu bankalara ayrıca kartlı ödeme sistemi olan “odeme.osym.gov.tr” adresinden ödeyebilirsiniz.

 

İSG Sınavında Başarısız olursam Yeniden Kursa Başvurmalı mıyım?


İSG Sınavında Başarısız olursam Yeniden Kursa Başvurmalı mıyım?
İSG Sınavında Başarısız olursam Yeniden Kursa Başvurmalı mıyım?

İsg kursu Bakanlıkça yetki verilen eğitim kurumları tarafından verilir. Toplam eğitim 220 saattir. Bunun bir kısmı yüz yüze bir kısmı ise online olarak gerçekleştirilmektedir. Eğitimlerde devam şarttır. Her öğrencinin belli bir devamsızlık hakkı bulunmakla beraber devamsızlık hakkını geçen öğrenciler sınava girme hakkını kaybeder. Devamsızlık hakkının 6 saat olarak belirlendiğini söyleyelim. 2020-2021 eğitim yılında pandemi sebebiyle yüz yüze eğitimlerin yerini online eğitim almıştır. Devam zorunluluğunun online eğitim için de geçerli olduğunu hatırlatalım. O halde sıkça sorulan sorulardan biri olan İSG sınavında başarısız olursam yeniden kursa başvurmalı mıyım sorusunun yanıtına geçelim. Eğer devamsızlık sınırını aşmayarak İSG eğitimine düzenli olarak devam ettiyseniz sınavda başarısız olsanız dahi bir daha eğitime katılmanıza gerek bulunmamaktadır. Ancak bir tehlike sınıfından bir üst tehlike sınıfına atlamak isteyen adayların eğitim alması zorunludur. 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comentarios


bottom of page