top of page

2021 İSG Sınav Ücreti Ne Kadar?

İş sağlığı ve güvenliği alanında iş bulmak isteyen kişiler eğitim ve sınav sürecine tabi tutulur. Sınavdan başarı elde eden adaylar kariyerine İSG belgesi alarak devam edebilir. İş sağlığı ve güvenliği sertifikası almaya hak kazanan kişiler “uzman” sıfatı ile çeşitli işyerlerinde çalışma hakkı elde eder. Peki 2021 İSG sınav ücreti ne kadar? 2021 İSG sınavı ne zaman yapılacaktır?

 

2021 İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavına Kimler Katılabilir?

2021 İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavına Kimler Katılabilir?
2021 İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavına Kimler Katılabilir?

İş sağlığı ve güvenliği bölümü; C, B ve A sınıfı uzman kişiler yetiştirir. Çalışma hayatında önemi ve gerekliliği yadsınamaz olan iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanabilmesi için işverene, çalışanlara ve İSG uzmanına birçok sorumluluk düşer. Konumuz İSG olduğu için, İSG uzmanını ele alarak devam etmek istiyoruz. İSG uzmanı olan kişiler birçok işyerinde görev alabilir. Bu doğrultuda kendi alanında iş bulamayan kişiler ya da İSG bölümüne ilgi duyan kişiler uzman olma şansı elde eder. Ancak burada bir parantez açmak istiyoruz. İSG uzmanı olma hakkı sadece belli bölümlere verilmiştir. Buna göre iş sağlığı ve güvenliği belgesi alma şansı bulunan bölümler şunlardır:

- Mühendislik fakültesi bölümleri

- Mimarlık fakültesi bölümleri

- İş sağlığı ve güvenliği ön lisans bölümü

- İş sağlığı ve güvenliği lisans bölümü

- Fizik, kimya ve biyoloji bölümleri

- Teknik öğretmenlik bölümleri.

Yukarıda bahsi geçen bölüm mezunları bakanlık tarafından yetki verilen kurumlara eğitim almak üzere kayıt olmalıdır. Zorunlu tutulan eğitim yüz yüze ve online şekilde yapılır. Eğitim sürecinde devamsızlık süresi kesinlikle aşılmamalıdır.

 

2021 İSG Sınavı Konu Dağılımı Nasıldır?

2021 İSG Sınavı Konu Dağılımı Nasıldır?
2021 İSG Sınavı Konu Dağılımı

Kariyerine iş sağlığı ve güvenliği bölümünde yön vermek isteyen kişiler, sınav sürecine çok iyi hakim olmalıdır. Bu doğrultuda konu dağılımlarının bilinmesi gerekir. İSG bölümü genel İSG konularının, sağlık ve mevzuatın yoğun olduğu bir alandır. İSG uzmanının belirtilen konularda bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. İSG mevzuatına dair tüm gelişmelerden haberdar olmanız sınav süresinde başarı elde etmeniz için gereklidir. Bunun yanı sıra; hukuk, teknik ve sağlık konularına da yoğun şekilde çalışılmalıdır. Sınavdaki soru dağılımlarını yüzde olarak vermek gerekirse:

- Sağlık: %50

- Mevzuat: %25

- Genel İSG konuları: %15

- Hukuk: %5

- Teknik: %5.

 

Nasıl İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olunur?

Nasıl İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olunur?
İSG Uzmanı

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak isteyen kişiler Çalışma Bakanlığı tarafından yetki verilen kurumda eğitim aldıktan sonra sınava girmelidir. İSG sınavı ÖSYM tarafından yapılır. Sınavda başarı elde etmek ve uzman olmak için en az 70 puan almak gerekir. 70 puan almak için ise 35 soru doğru yapılmalıdır. Tüm şartları yerine getiren adaylar İSG uzmanı olmaya hak kazanır. En sık merak edilen sorulardan bir tanesi de 2021 İSG ne zaman konusudur. 2021 İSG sınavı hakkında henüz kesin bir bilgi yoktur Fakat önceki yıllarda olduğu gibi Mayıs ve Aralık aylarında yapılacağı düşünülür. Bu doğrultuda adayların kafası 2020 yılındaki pandemi nedeniyle karışır. Bildiğiniz gibi 2020 yılında covid-19 nedeniyle İSG sınavı ertelenmiş ve adaylara bir sınav hakkı tanınmıştı. Ancak 2021 yılında da aynı şekilde bir durum yaşanacağı düşünülmemektedir. Eğer 2021 İSG sınav takvimi değişikliğe uğrarsa yeniden bilgi vereceğiz.

 

2021 İSG Sınav Ücreti Ne Kadardır?

2021 İSG Sınav Ücreti Ne Kadardır?
İSG Sınav Ücreti

2021 İSG sınav ücreti merak edilen konulardan bir tanesidir. 2020 yılında İSG sınavına giriş ücreti 250 TL olarak belirlenmişti. 2019 senesinde ise İSG sınavına girmek isteyen kişiler 240 TL ödemişti. 2021 İSG sınav ücretinde de yüksek bir artış beklenmemektedir. Önceki yıllar baz alınarak düşünüldüğü takdirde 2021 yılı için beklenen sınav ücreti 260 TL civarındadır.


KDU Eğitimleri ve Yüksek Lisans Destek Hattı +90 532 720 68 32

TMGD ve İSG Kursu Destek Hattı +90 532 238 12 50

Mevcut Öğrencilerimiz ve Uzaktan Eğitim Destek Hattı +90 532 238 12 64Comments


bottom of page