top of page

İş Güvenliği Uzmanlık Sınavında Yeterli Puan Alamazsam Ne Olur?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilmek için sınava girmek ve başarı elde etmek gerekir. İSG sınavı her sene iki defa gerçekleşir. Sadece 2020 yılında yaşanan covid -19 pandemisi sebebiyle sınav 1 defa yapılmıştır. Sınava giren kişilerin yeterli puan alması gerekir. Aksi takdirde iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaları mümkün değildir. Bu yazımızda iş güvenliği uzmanlık sınavında yeterli puan alamazsam ne olur konusunda araştırma yapan kişilere bilgi aktarımı yapacağız.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlık Sınavı Nedir?


İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilmek için İSG sınavına girmek gerekir. Sınav, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleşir.

İSG uzmanları; C, B ve A tehlike sınıflarında görev alır. Mesleğe yeni başlayan kişiler C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalışır. C sınıfı iş güvenliği ise az tehlikeli sınıfı kapsar. C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği sınavı 50 sorudan oluşur. Adayların 50 sorudan en az 35 soruyu doğru yaparak, 70 puan alması gerekir. 70 ve üzeri alan kişiler iş güvenliği sertifikası almaya hak kazanır.

 

Kimler İş Güvenliği Uzmanlık Sınavına Girebilir?


İSG uzmanlık sınavına girmek için ilgili bölümlerden mezun olmak gerekir. Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olma hakkı verilen bölümler şunlardır:

  • Tüm mühendislik ve mimarlık fakültesi bölümleri

  • İş sağlığı ve güvenliği lisans ve önlisans programı mezunları

  • Teknik personeller

  • Fen - edebiyat fakültelerinin fizik, kimya ve biyoloji bölümü mezunları.

Yukarıda bahsi geçen bölüm mezunlarının İSG eğitimlerine katılması ve sınava girerek başarılı olması gerekir. Ayrıca, meslekte yükselebilmek için belirli bir süre çalışmak ve akabinde sınava girmek önemli şartlar arasında yer alır.

 

İş Güvenliği Uzmanlık Sınavında Yeterli Puan Alamazsam Ne Olur?


İş sağlığı ve güvenliği uzmanlık sınavına giren kişiler için asgari puanı almak şarttır. Aksi takdirde iş güvenliği belgesi alma hakkı elde edemezsiniz. Ancak, İSG sınavlarına giriş yapma hakkınız sınırsızdır. Yani, başarı elde edene kadar sınava giriş hakkınız bulunur. Başarısız olan katılımcılar bir sonraki sınav döneminde gerçekleşen sınava giriş hakkını kullanabilir.


İş güvenliği sınavına başvuru yaparken ücreti ödemeniz gerekir. İSG sınav ücreti her sene değişiklik gösterir. 2020 İSG sınavının giriş ücreti 250 TL olarak belirlenmiştir. 2021 İSG sınav giriş ücreti henüz bilinmemektedir.

 

İş Güvenliği Uzmanlık Sınavında Başarısız Olan Adaylar Yeniden Eğitim Almalı mı?

İSG
İSG Uzmanlık Sınavı Hakkında

İş sağlığı ve güvenliği kursu yetkili kurumlarda verilir. 220 saat süren eğitimler yüz yüze ve online olmak üzere gerçekleşir. Eğitimlerde devam zorunluluğu bulunur. Eğitimler 2020 - 2021 yılları arasında tamamen online yapıldı. İlerleyen zamanlarda eğitimlerin işleyişi hakkında bir değişiklik olduğunda bilgilendirme yapacağız.


Online gerçekleşen eğitimlerde de devam zorunluluğu bulunur. Katılımcıların eğitime katılıp katılmadığı belirli periyotlarda denetlenir. Katılımcıya 6 saat devamsızlık hakkı verilir. Eğer katılımcının 6 saatten fazla devamsızlık yaptığı saptanırsa iş güvenliği eğitimi geçersiz sayılır. Eğitimi geçersiz olan kişi İSG sınavına girme hakkını yeniden eğitim alana kadar kaybeder. Gelelim iş güvenliği uzmanlık sınavında başarısız olan adaylar yeniden eğitim almalı mı sorusunun cevabına. Eğer İSG eğitimi aldıysanız ve düzenli olarak katılım sağladıysanız ve İSG sınavına girerek başarısız olduysanız yeniden eğitim almanıza gerek yoktur. Eğitimi ilk kez sınava girecek olan kişiler ve C sınıfından B sınıfına, B sınıfından da A sınıfına geçmek isteyen kişiler almalıdır.TMGD ve İSG Kursu Destek Hattı +90 532 238 12 50

+90 532 720 68 32

Mevcut Öğrencilerimiz ve Uzaktan Eğitim Destek Hattı +90 532 238 12 64Comments


bottom of page