top of page

İş Güvenliği Sınavı Zor mu?


İş Güvenliği Sınavı Zor mu?
İş Güvenliği Sınavı Zor mu?

Başlığımızdan da anlaşılacağı üzere bu içeriğimizde iş güvenliği sınavı zor mu yoksa kolay bir sınav mı bundan bahsedeceğiz. Esasen iş güvenliği uzmanlığı sertifika eğitimlerine başlamadan veya eğitim esnasında adayların en çok kafasına takılan sorulardan bir tanesi iş güvenliği sınavını kazanmak zor mu sorusu olmaktadır. Soruyu cevaplayabilmek için dilerseniz istatistik bilgilerinden biraz faydalanalım. Bugüne kadar yapılmış olan iş güvenliği sınavlarının sonuçlarına şöyle bir baktığımızda 70 puan alan bir adayın sıralamada ortalama 4500-5000 civarlarında yer aldığını görüyoruz. Sınava giren sayısının da her yıl ortalama 85-90 bin bandında olduğunu düşünürsek başarı ortalamasını % 5 olarak düşünebiliriz. Bu verilere bakarak iş güvenliği sınavlarının zor olduğundan bahsetmek mümkün.


 

İSG Sınavına Nasıl Hazırlanmalısınız?İSG Sınavına Nasıl Hazırlanmalısınız?
İSG Sınavına Nasıl Hazırlanmalısınız?

Ancak her şey istatistiki verilerden ibaret değil. Sektörde uzun yıllardır hizmet veren Bulut Akademi uzman eğitimcilerine göre iş güvenliği sınavını kazanmak asla zor değil. İşin sırrı her sınav gibi bu sınavı da sistemli ve düzenli çalışmaktan geçiyor. Bir sonraki iş güvenliği sınavı 15 Mayıs 2022 tarihinde yapılacak. Önümüzde nereden bakarsanız bakın uzunca bir süre var. Burada şöyle bir yol izleyebilirsiniz. Öncelikle iş güvenliği uzmanlığı sertifika programını tamamladıktan sonra kendinize 1 hafta kadar bir dinlenme süresi ayırın. 1 haftalık dinlenmenin ardından sınava çalışmaya başlayabilirsiniz. Size tavsiyemiz ilk 15 gün iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerinde almış olduğunuz bilgileri gözden geçirmek olacaktır. Tüm bilgilerinizi gözden geçirdikten sonra artık bol bol soru çözmeye başlayabilirsiniz. İş güvenliği sınavları yoğunluklu olarak mevzuat bilgisini ölçmeye dayalı bir sınavdır. Bu nedenle mevzuatı iyi bilmeli ve soruları çözerken mevzuat açısından temelini düşünerek soruyu çözmelisiniz. Ara ara deneme sınavı çözerek de kendinizi test edebilirsiniz.


 

İş Güvenliği Sınavı Kaynak Kitapİş Güvenliği Sınavı Kaynak Kitap
İş Güvenliği Sınavı Kaynak Kitap

Tarafımıza iş güvenliği sınavı zor mu şeklinde sorular soran arkadaşlar aynı zamanda sınav ile ilgili kaynak kitap tavsiyesinde bulunmamızı da istemektedirler. Az önce de bahsettiğimiz gibi iş güvenliği sınavı büyük oranda mevzuat bilgilerini ölçmeye dayalı bir sınav olduğundan en iyi kaynak mevzuatın kendisidir. Bu sınavı kazanmak istiyorsanız her şeyden önce mevzuatı iyi bilmeniz gerekiyor. Bunun için de iş güvenliği sınavlarına hazırlanan adayların önünde mutlaka ilgili mevzuatların her daim açık olması gerektiğini söyleyebiliriz. Sınava hazırlanırken elbette ki birtakım kaynak kitaplardan faydalanma ihtiyacı hissedeceksiniz. Bu durumda kurumumuz Bulut Akademi eğitimleri esnasında katılımcılarımıza vermiş olduğumuz kaynak kitapların sizlere yeterli geleceğini düşünüyoruz.


 

Sınav Günü Yapmanız Gerekenler

Sınav Günü Yapmanız Gerekenler
Sınav Günü Yapmanız Gerekenler

Tüm bunların haricinde sınav günü yapmanız gereken bir takım hususlar da bulunuyor. Bu bağlamda sınav günü öncesinde uykunuzu iyi almalı, midenizi bozacak yiyecekleri yememeli ve stres yapamamalısınız. İş güvenliği sınavını kazanmak zor mu diyenlere şunu açıkça söyleyebiliriz ki hiçbir emek karşılıksız kalmamaktadır. Bu nedenle sınava gerektiği gibi hazırlandıysanız endişe etmenize gerek yoktur; sınav sizin için kolay geçecektir.

 

Sınavı Kaybetmenize Neden Olacak HatalarSınavı Kaybetmenize Neden Olacak Hatalar
Sınavı Kaybetmenize Neden Olacak Hatalar

İş güvenliği sınavı zor mu? Sınavın sizin açınızdan kolay mı zor mu geçeceğini söylemek her ne kadar zor olsa da yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi bu işin anahtarı düzenli ve sistemli çalışmaktan geçmektedir. Peki, adayların genel olarak sınavı kaybetmelerine sebep olan hataları nelerdir?

  • Sınava gerektiği gibi ve yeterli derecede çalışmamak,

  • Nasılsa çalışırım diyerek son güne kadar çalışmaya başlamamak,

  • Sadece hap bilgilerden veya özetlerden yararlanarak sınava çalışmak,

  • Sosyal medyadan edinilen bilgilerin yeterli olduğuna inanmak.

Eğer siz de bu hatalardan birini dahi yapıyorsanız iş güvenliği sınavını kazanmak için zorlanabilirsiniz. Sınavı kaybetmenize yol açacak bir diğer önemli husus ise iş güvenliği sınavını kazanmak zor mu konusundaki yersiz endişelerinizdir. ÖSYM son dönem sınavlarda genellikle daha detay sorulara ağırlık vermektedir. Bunun yanında sınavı geçmenize yetecek kadar kolay ve anlaşılır sorular da sınav içeriğinde bulunmaktadır. Bu nedenle düzenli ve sistematik bir şekilde çalışır ve yeteri kadar yönetmelik okursanız iş güvenliği sınavı zor mu gibi endişelere kapılmadan bu sınavı rahatlıkla geçebilirsiniz.

 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page