top of page

İş Sağlığı ve Güvenliği Mezunu Ne İş Yapar?


İş Sağlığı ve Güvenliği Mezunu Ne İş Yapar?
İş Sağlığı ve Güvenliği Mezunu Ne İş Yapar?

İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının yasal bir zemine oturtulması ve işletmelere iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğunun getirilmesi ile beraber iş sağlığı ve güvenliği mezunu ne iş yapar konusu ile ilgili son dönemde çok fazla soru almaya başladık. Editör ekibimiz konuya kayıtsız kalmadı ve iş sağlığı ve güvenliği mezunu ne iş yapar başlıklı bu içeriği oluşturdu. İçeriğimizde iş sağlığı ve güvenliği bölümünün ne olduğu, iş sağlığı ve güvenliği 2 yıllık ile 4 yıllık arasındaki fark nedir, bölüm mezunları nerelerde çalışabilir gibi konuları ele aldık. İş güvenliği bölümündeki okumak isteyen gençler için aydınlatıcı bir kaynak olacağını düşündüğümüz içeriğimizin faydalı olacağına inanıyor hepinize başarılar diliyoruz.


 

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Nedir?İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Nedir?
İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Nedir?

İş sağlığı ve güvenliği bölümü; bilim, hukuk, sağlık ve yönetim sistemleri çalışmalarını endüstri deneyimi sonucunda oluşturulan pratik becerilerle birleştiren çok disiplinli bir eğitim programıdır. Bölüm öğrencileri eğitimleri esnasında çalışanları olumsuz yönde etkileyebilecek biyolojik, fiziksel ve kimyasal risk faktörlerini tanır, inceler ve bu riskleri önlemek için bilimsel yaklaşımları öğrenirler. Bunun yanında öğrenciler stres, yorgunluk, taciz, zorbalık gibi psikososyal etmenler hakkında bilgi sahibi olurlar. İş sağlığı ve güvenliği bölümü öğrencileri iş sağlığı ve güvenliği yönetimi, iş sağlığı, iş güvenliği, iş hijyeni, ergonomi ve işyerinde rehabilitasyon gibi pek çok alanda donanımlı bir birey olarak bölümden mezun olurlar.


 

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Eğitim Süresi


Ülkemizde bulunan iş sağlığı ve güvenliği bölümleri 2 farklı şekilde eğitim veriyor. Bunlardan bir tanesi 4 yıllık iş sağlığı ve güvenliği lisans eğitimi veren fakülteler olurken bir diğeri ise 2 yıllık Meslek Yüksekokulu temelinde ön lisans eğitimi veren fakülteler olmaktadır. Tercihlerinizi yaparken eğitim sürelerine özellikle dikkat etmenizi öneriyoruz. Bölümün eğitim süreleri ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de İş Sağlığı ve Güvenliği 2 yıllık ile 4 yıllık arasındaki fark nedir sorusu olmakta. Bu iki programı elbette ki birbirinden ayıran birtakım farklılıklar bulunuyor. Öncelikle 4 yıllık eğitim veren fakültelerde daha detaylı bir eğitim alacağınızı söyleyebiliriz. 2 yıllık iş güvenliği bölümlerinde genelde daha temel bilgiler öğrencilere aktarılır. İki eğitim programı arasındaki en büyük fark ise işe alımlarda kendini göstermektedir. İşverenlerin 2 yıllık ve 4 yıllık fakültelerden mezun olanlar arasında seçim yaparken daha çok 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olanları tercih ettiğinin bilinmesi gerekiyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Eğitim Süresi
İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Eğitim Süresi

İş sağlığı ve güvenliği 2 yıllık ile 4 yıllık arasındaki fark konusunda en önemli ayrımlardan birisi de 4 yıllık iş güvenliği bölümlerinden mezun olanların İSG kursu almadan doğrudan C sınıfı sertifika sınavına girebiliyor olmasıdır. Ön lisans yani 2 yıllık iş güvenliği mezunlarının ise sınava girmeden önce yetkili eğitim kurumlarından İSG kursu alma mecburiyeti bulunuyor. Kısacası eğitim süresi 4 yıl olan bir İSG bölümünden mezun olursanız C sınıfı sertifika alabilmek için İSG kursu almanıza gerek kalmaz.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Mezunu Ne İş Yapar Nerelerde Çalışır?


4 yıllık İSG bölümü mezunları ile 2 yıllık iş sağlığı ve güvenliği mezunları ne iş yapar? Mezunlar çalıştıkları kurumlara göre farklı işlerde görevlendirilebilirler. Ancak genel anlamda söyleyecek olursak bölüm mezunları çalıştıkları kurumlarda iş sağlığı ve güvenliği alanında rehberlik ve değerlendirme çalışmalarını yürütmek, risk değerlendirme çalışmaları yapmak, her türlü riske karşılık çalışma ortamlarının gözetimini yapmak, kurum ve işletmelerde verilecek olan İSG eğitimlerini planlamak, uygulamak ve eğitim kayıtlarını tutmak gibi görevlerde bulunurlar.


İş Sağlığı ve Güvenliği Mezunu Ne İş Yapar Nerelerde Çalışır?
İş Sağlığı ve Güvenliği Mezunu Ne İş Yapar Nerelerde Çalışır?

4 yıllık İSG bölümü mezunları ile 2 yıllık iş sağlığı ve güvenliği mezunları ne iş yapar? konusunu bu şekilde açıkladıktan sonra mezunların nerelerde çalışabileceğine bir bakalım. İş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları tüm kurum, kuruluş ve işletmelerde, çok katlı yüksek binalarda, üniversitelerde, ticaret merkezlerinde, okullarda, alışveriş merkezlerinde, itfaiye ve sivil savunma kuruluşlarında iş güvenliği teknikeri olarak çalışabilirler. Ön lisans mezunları yetkili eğitim kurumlarından almış oldukları İSG kursu sonrasında, Lisans mezunları ise doğrudan İSG sınavına girerek başarılı oldukları takdirde C sınıfı İSG uzmanlığı sertifikası alarak yukarıda belirtmiş olduğumuz kurum, kuruluş ve işletmelerde sertifikalı iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilirler.

 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

コメント


bottom of page