top of page

C Sınıfı İSG Kursu Nereden Alınır?

İş güvenliği uzmanlığı günümüzde pek çok üniversite mezununun parlak bir kariyer yapmak için tercih ettiği bir meslek dalı olarak karşımıza çıkıyor. İş güvenliği uzmanı olmak için ise sertifika almak şart. Sertifika almak için Bakanlık tarafından yetkilendirilen eğitim kurumlarında C sınıfı İSG kursu almalı ve akabinde yapılacak olan İSG sınavında başarılı olmalısınız. Peki, C sınıfı İSG kursu nereden alınır? Konumuza geçmeden önce C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği sertifika programına kimlerin başvurabileceğine bir bakalım. 


C Sınıfı İSG Kursu Nereden Alınır?
C Sınıfı İSG Kursu Nereden Alınır?

C sınıfı İSG kurslarına katılım sağlayabilmeniz için üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun olmanız gerekir. Bu da demektir ki her üniversite mezunu iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olamamaktadır. O halde C sınıfı İSG sertifikası alabilmek için hangi bölümlerden mezun olmak gerekiyor aşağıda maddeler halinde sıraladık;

Yukarıda saymış olduğumuz bölümler içerisinde İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü lisans mezunları hariç diğer tüm bölüm mezunlarının sertifika almak için İSG kursu almaları zorunluyken İş Güvenliği Bölümü lisans mezunlarının İSG kursu almadan doğrudan İSG sınavına giriş hakkı bulunmaktadır.


 

C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Kursu Nereden Alınır?


C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Kursu Nereden Alınır?
C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Kursu Nereden Alınır?

C sınıfı İSG kursu nereden alınır? İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasa, yönetmelik ve mevzuatlara göre C sınıfı iş güvenliği sertifikası alabilmek için öncelikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yetki verdiği eğitim kurumlarından iş güvenliği uzmanlığı eğitimi alınması gerekiyor. Bakanlığın yetkilendirmiş olduğu İSG kurslarından biri olan Bulut Akademi Eğitim Kurumlarında 220 saat süren temel eğitimini tamamlayan kursiyerler C sınıfı iş güvenliği sertifikası alabilmek için ÖSYM tarafından düzenlenen İSG sınavına girmekte ve minimum 70 puan alan kursiyerlerimiz İSG sertifikası almaya hak kazanmaktadırlar.


 

C Sınıfı İSG Kursu Eğitim Yöntemi


Bulut Akademi C sınıfı İSG kursları,

 • 15 gün online uzaktan eğitim (90 saat),

 • 15 gün yüz yüze örgün eğitim (90 saat),

 • Toplamda 5 gün sürecek olan (40 saat) staj eğitiminden oluşmaktadır.

Ancak pandemi döneminde Bakanlığın almış olduğu kararlara istinaden eğitim yönteminde değişikliğe gidilmiştir. Buna göre; 90 saat süren ve yüz yüze eğitim yöntemiyle yapılan örgün eğitimlerin de uzaktan eğitim şeklinde yapılmasına karar verilmiş böylelikle 90 saat olan uzaktan eğitim süresi 180 saate çıkartılmıştır. 40 saat süren staj eğitimi aynı şekilde devam edecek olup kursiyerler en az bir iş güvenliği uzmanının bulunduğu işyerlerinde uzman personelin nezareti altında staj eğitimlerini tamamlayacaklardır.


C Sınıfı İSG Kursu Eğitim Yöntemi
C Sınıfı İSG Kursu Eğitim Yöntemi

Kurumumuz C sınıfı İSG kursu nereden alınır konusunda Google üzerinden en fazla aranan İSG kurslarından birisidir. Bulut Akademi İSG sertifikası almak için başvuruda bulunan adaylardan kayıt için aşağıdaki belgeleri istemektedir.

 • Lisans Diploması veya Geçici Mezuniyet Belgesi veya E-devlet Diploma Çıktısı,

 • Kimlik Fotokopisi,

 • Bayanlar için nüfus cüzdanı ve diploma arasındaki soyadı uyuşmazlığı durumunda Nüfus kayıt Örneği veya Evlilik Cüzdanı fotokopisi.

 

C Sınıfı İSG Kursları Nasıl Yapılıyor?


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilgili mevzuat hükümlerine göre iş sağlığı ve güvenliği kurslarının uyması gereken kurallar şunlardır;

 • Günlük maksimum 6 saat eğitim verilebilir,

 • Her bir ders saati 45 dakika ve 15 dakika mola şeklinde gerçekleştirilmelidir,

 • Devamsızlık süresi en fazla 6 saattir,

 • Uzaktan eğitimler a-senkron ve senkron olarak verilebilir,

 • Dersliklerde en fazla 25 kursiyer eğitim görebilir.

 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page