top of page

Ön Lisans İSG Mezunu Hangi Sınıf?


Ön Lisans İSG Mezunu Hangi Sınıf?
Ön Lisans İSG Mezunu Hangi Sınıf?

Üniversitelerin bazı bölümleri yalnızca 4 yıllık lisans eğitimi verirken bazı bölümlerin hem 4 yıllık lisans hem de 2 yıllık ön lisans bölümleri bulunmakta. İşte iş sağlığı ve güvenliği bölümleri de hem 4 yıllık lisans hem de 2 yıllık ön lisans eğitimi veren bölümler arasında bulunuyor. 2 yıllık bölümler ile 4 yıllık bölümler arasında elbette ki birtakım farklılıklar var. Bu yazımızda İSG ön lisans ve lisans bölümleri arasında ne gibi farklılıkların olduğu, A, B ve C sınıfı iş güvenliği uzmanlıkları içinde ön lisans İSG mezunlarının hangi sınıfa dahil olduğundan bahsedeceğiz. 

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Almalı mıyım?


İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Almalı mıyım?
İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Almalı mıyım?

Yapılan bir araştırmaya göre önümüzdeki 10 yılda iş güvenliği uzmanlığı en çok aranan meslek dalları arasında yer alacak. Günümüzde belirli bir sayının üzerinde personel istihdam eden her işletme iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda. Bu da iş sağlığı güvenliği bölümlerine olan ilgiyi her geçen gün artırmakta. İş sağlığı güvenliği bir işletmede bulunan çalışanların meslek hastalıklarına yakalanmaması ve ortamın güvenliğinin sağlanması için çeşitli uygulama ve yöntemler geliştiren bir disiplindir. Doğrudan doğruya can ve mal sağlığıyla ilgili bir alan olduğundan mesleğin önemi büyüktür. İş sağlığı ve güvenliği bölümü öğrencileri bir işyerinde çalışanların sağlığını ve güvenliğini tehdit edebilecek olan her türlü fiziksel, kimyasal ve biyolojik faktörleri öğrenirler. Risk analizi ve tedbir alma konusunda uzmanlaşırlar.


İş güvenliği bölümü çalışma alanı son derece geniş olan bir bölümdür. Tek bir sektöre yönelik olarak değil tüm sektörleri kapsayan bir disiplin olduğundan mezunları çeşitli sektörlerde kolaylıkla iş bulabilmektedir. Bizlere iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almalı mıyım? şeklinde sorular soran okuyucularımızı şu ana kadar yazdıklarımızla aydınlattığımızı düşünüyoruz. İş sağlığı ve güvenliğinin öneminin giderek arttığı günümüzde İSG bölümünde okuyarak iş güvenliği uzmanı olacak adayları güzel bir gelecek bekliyor.

 

İSG Ön Lisans Mezunları Hangi Sınıftan Başlar?


İSG Ön Lisans Mezunları Hangi Sınıftan Başlar?
İSG Ön Lisans Mezunları Hangi Sınıftan Başlar?

İş sağlığı güvenliği bölümlerinin 2 yıllık ve 4 yıllık olmak üzere 2 farklı eğitim programı bulunuyor. 2 yıllık İSG bölümlerinden mezun olanlara ön lisans, 4 yıllık eğitim programlarından mezun olanlara ise lisans diploması veriliyor. Ön lisans eğitim programında öğrencilere daha temel dersler verilirken lisans programlarında dersler daha detaylı şekilde aktarılıyor. Ön lisans ve lisans mezunları arasındaki bir diğer fark işe alımlarda kendini gösteriyor. İşverenler ön lisans ve lisans mezunları arasında tercihlerini yaparken büyük çoğunlukta lisans diploması olan adayları tercih ediyorlar.


Sıra geldi en önemli farkı anlatmaya. İş güvenliği uzmanları A, B ve C sınıfı olmak üzere 3'e ayrılır. A sınıfı iş güvenliği uzmanları çok tehlikeli işyerlerine bakarken, B sınıfı uzmanlar tehlikeli ve C sınıfı iş güvenliği uzmanları da az tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde görev alırlar. Okuldan mezun olan bir kişi gerekli koşulları sağladıktan sonra öncelikle C sınıfı uzman olarak çalışma hayatına başlar. Sonrasında yine istenen koşulları sağladığı takdirde B ve A sınıfı uzman kategorisine yükselebilir. Şimdi de İSG bölümü mezunları açısından konumuzu değerlendirelim. Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren iş sağlığı güvenliği bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olan adaylar C sınıfı İSG uzmanı olabilmek için ÖSYM tarafından düzenlenen İSG sınavına doğrudan doğruya katılım sağlayabiliyorlar. İSG ön lisans mezunlarının durumuna gelince; ön lisans mezunları İSG sınavına girebilmek için öncelikle İSG kursu görmek zorunda. İş sağlığı ve güvenliği sertifikası kurslarına devam ederek başarı gösteren ön lisans mezunu adaylar İSG sınavı sonrası başarılı oldukları takdirde iş güvenliği sertifikası almaya hak kazanarak C sınıfı İSG uzmanı olabilirler. Kısaca söylemek gerekirse lisans mezunları İSG kursu almadan sınava girebilirken, ön lisans mezunlarının İSG sınavına girip C sınıfı İSG uzmanı olabilmesi için İSG sertifikası eğitimlerine katılması gerekiyor.

 

İş Güvenliği Eğitimleri Ne Kadar Sürüyor?


İş Güvenliği Eğitimleri Ne Kadar Sürüyor?
İş Güvenliği Eğitimleri Ne Kadar Sürüyor?

İş güvenliği sertifikası eğitimleri Bakanlık tarafından yetkilendirilen eğitim kurumlarında verilen bir eğitimdir. İş güvenliği bölümü ön lisans mezunlarının C sınıfı İSG uzmanı olabilmesi için İSG sertifikası eğitimlerine katılması şarttır. Bulut Akademi Bakanlıkça onaylı İSG eğitim kurumlarından biridir. Bulut Akademi yaşam temponuza uygun İSG kursları ile hiç zorlanmadan iş sağlığı ve güvenliği sertifikası almanızı sağlar. İş sağlığı güvenliği eğitimleri toplamda 220 saatten oluşan bir eğitim programıdır. 220 saatten oluşan eğitim süresinin alanlara göre dağılımı şu şekilde olmaktadır. Eğitimlerin 90 saati uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştirilir. Uzaktan yapılan eğitimlerin bir kısmı senkron bir kısmı a-senkron şeklinde yürütülmektedir. Eğitimin 90 saatlik bir diğer kısmı ise yüz yüze gerçekleştirilir. Pandemi sebebiyle yüz yüze gerçekleştirilen eğitimlerin de bu sene online olarak gerçekleştirildiğini hatırlatmak isteriz. Eğitimin son kısmını ise staj eğitimi oluşturur. Staj süresi 40 saattir. Kursu başarıyla tamamlayan adaylar İSG sınavı için başvuruda bulunabilirler.

 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page