top of page

İşyeri Hekimliği Sertifika Ücretleri


İşyeri Hekimliği Sertifika Ücretleri
İşyeri Hekimliği Sertifika Ücretleri

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca işverenler işyerlerinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorundadır. Buna göre işyerlerinde işyeri hekimliği hizmeti sağlamak yasal bir zorunluluktur. İşverenler iş sağlığı ve güvenliği personelini kendi bünyelerinde istihdam edebilir veya OSGB'lerden bu hizmeti satın alabilirler. Son yıllarda şirketlerde giderek daha fazla ihtiyaç haline gelen işyeri hekimliği mesleğine adım atmak için işyeri hekimliği sertifikası almak gerekiyor. Peki kariyerini bu doğrultuda geliştirmek isteyenler için sertifika nasıl alınır? 2021 yılı sertifika ücretleri ne kadar?
 

İşyerleri Hekimleri Ne İş Yapar?İşyerleri Hekimleri Ne İş Yapar?
İşyerleri Hekimleri Ne İş Yapar?

İşyeri hekimleri kurum ve işletmelerde sağlığa etki edecek riskleri tespit etmek ve bunların önlenmesi için gerekli tedbirleri almakla görevli sağlık personelleridir. Bu kapsamda hekimler çalışanların sağlık muayenelerini yapmakta ve gerekli gördükleri takdirde kişileri SGK kurumlarına sevk etmektedirler. İşyeri hekimlerinin görevleri arasında çalışma sahalarının denetimini yapmak, risk değerlendirme çalışmalarında bulunmak, portör muayeneleri yapmak ve çalışanların bilgilendirilmesi için genel sağlık konularında eğitim vermek gibi faaliyetler bulunur.


 

İşyeri Hekimliği Sertifikası Nereden ve Nasıl Alınır?İşyeri Hekimliği Sertifikası Nereden ve Nasıl Alınır?
İşyeri Hekimliği Sertifikası Nereden ve Nasıl Alınır?

İşyeri hekimliği sertifikası alabilmek için öncelikle Türkiye'de bulunan Tıp Fakültelerinden veya denkliği YÖK tarafından kabul edilen yurtdışındaki Tıp Fakültelerinden mezun olmak gerekiyor. Bu şartı sağlayan adayların Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında eğitim alması ve ardından işyeri hekimliği sınavlarında başarılı olması gerekmekte. Bu şartları sağlayan adaylar işyeri hekimliği sertifikası alabilirler. Yukarıda belirttiğimiz gibi işyeri hekimi adayları Tıp eğitiminin yanı sıra ayrı bir eğitim sürecinden geçmektedir. Peki bu eğitim nereden alınmaktadır? İşyeri hekimliği eğitimleri yönetmeliğe göre kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve Türk Ticaret kanununa tabi şirketler tarafından verilmektedir. İşyeri hekimi olmak istiyorsanız siz de bir çok kişinin yaptığı gibi Bulut Akademi Eğitim Kurumlarını tercih edebilirsiniz. Türkiye'nin çeşitli illerinde bulunan şubeleriyle hizmet veren Bulut Akademi İSG eğitimleri sayesinde geleceğinizi garanti altına almak istiyorsanız amacınıza ulaşana kadar yanındayız.


 

İşyeri Hekimliği Sertifikası Eğitimi İçin Gerekli Belgeler


İşyeri Hekimliği Sertifikası Eğitimi İçin Gerekli Belgeler
İşyeri Hekimliği Sertifikası Eğitimi İçin Gerekli Belgeler

Sertifika eğitimlerine katılmak için bazı belgeleri eğitim almak istediğiniz kuruma ibraz etmeniz gerekiyor. Bu belgelerin neler olduğunu aşağıda belirttik.

  • Eğitim için başvuru yaptığınız kuruma hitaben yazılan ıslak imzalı dilekçe,

  • Tıp Fakültesi eğitimi aldığınızı gösteren diploma,

  • Nüfus Kayıt Örneği,

  • Eğitim Ücretini Yatırdığınıza dair dekont

Bu belgeleri tamamladıktan sonra en yakın kurs dönemine kaydınız yapılmaktadır. Teorik ve uygulama eğitimleriniz tamamlandıktan sonra ise Bakanlığın açtığı sınava girerek işyeri hekimliği sertifikası alabilirsiniz. Sınavda geçme notu 70'dir.


 

İşyeri Hekimliği Sertifika Ücretleri Ne Kadar?İşyeri Hekimliği Sertifika Ücretleri Ne Kadar?
İşyeri Hekimliği Sertifika Ücretleri Ne Kadar?

İşyeri hekimliği sınavını başarıyla geçen adayların son olarak yapması gereken işyerlerinde işyeri hekimi olarak çalışabilmek için Bakanlık onaylı sertifika belgesini almak oluyor. İşyeri hekimliği sertifika alım işlemleri eğitim aldığınız kurum tarafından takip edilen bir süreç. İşyeri hekimliği sertifika ücreti İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün kurumsal tahsilat hesabına Ziraat Bankası kurumsal tahsilat hesabı programı vasıtasıyla yatırılacaktır. Burada bir hatırlatma yapalım. IBAN numarası ile döner sermaye hesabına yatırılan belge ücretleri kabul edilmemektedir. Bu hususa dikkat etmenizi önemle rica ediyoruz. 2021 yılı için belirlenen işyeri hekimliği sertifika ücreti ne kadar?

  • İşyeri hekimliği için belirlenen sertifika ücreti 649 TL,

  • İş güvenliği uzmanlığı için belirlenen sertifika ücreti 649 TL,

  • Diğer sağlık personeli sertifika ücreti 162,25 TL

  • Sertifika vize ücreti ise 162,25 TL olarak belirlenmiştir.

Sertifika ücretleri her sene ilgili makam tarafından revize edilmektedir.


 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page