top of page

İşyeri Hekimi Çalışma Süreleri


İşyeri Hekimi Çalışma Süreleri
İşyeri Hekimi Çalışma Süreleri

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onaylı sertifikası bulunan, işyerinin sağlığının korunması amacıyla görevlendirilen doktorlara işyeri hekimi diyoruz. İşyeri hekimlerinin görevleri arasında çalışma sağlığı kapsamında işyerlerinin denetlenmesi, çalışanlarının sağlık durumlarının takip edilmesi, risk değerlendirme çalışmalarının yapılması ve işçilerin periyodik kontrollerinin yapılması yer almaktadır. İşyeri hekimleri iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının ayrılmaz bir parçasıdır. İşyeri hekimleri çalışma hayatında yer alan bireylerin hem fiziksel hem de ruhsal sağlıklarının korunmasını sağlarken aynı zamanda sahanın buna göre düzenlemesi için gerekli çalışmaları yürütür. İş sağlığını tehdit eden her türlü faktör işyeri hekimlerince tespit edilerek ortadan kaldırılır. İşyeri hekimi yalnızca sağlık hizmetlerinden sorumlu olup tabiplere başkaca bir görev verilemez.


 

İşyeri Hekimliği Eğitimi | Kimler Katılabilir?


İşyeri Hekimliği Eğitimi | Kimler Katılabilir?
İşyeri Hekimliği Eğitimi | Kimler Katılabilir?

İşyeri hekimliği eğitimi ile amaçlanan adayların iş sağlığı ve güvenliği konusunda mevzuata hakim olmasını sağlamak ve söz konusu mevzuatlar çerçevesinde hekimlerin hizmet vermesini sağlamaktır. Eğitimler teorik ve pratik olmak üzere 2'ye ayrılır. Teorik eğitimlerin 90 saati uzaktan 90 saati ise örgün eğitim şeklindedir. 40 saatlik pratik eğitimde ise kursiyerler çeşitli işletmelerde staj yapmaktadır. İşyeri hekimliği eğitimleri Bakanlık tarafından yetkili kılınmış özel eğitim kurumlarında verilmektedir. Kurumumuz Bulut Akademi kurulduğu günden bu yana hiç ara vermeden iş sağlığı ve güvenliği alanında eğitimler veren Türkiye'nin en köklü özel eğitim kurumlarından biridir. Bulut Akademi her zaman için daha iyiyi hedefleyerek katılımcılara artı değer katan bir kurumdur. Bulut Akademi her biri kendi alanında uzman eğiticileriyle birlikte iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimliği ve diğer sağlık personeli eğitimlerini aralıksız olarak sürdürmektedir. Kurslar hakkında detaylı bilgi almak için bize her türlü iletişim kanalından ulaşabilirsiniz.


Ülkemizde Tıp Fakültesi mezunları ile yurtdışında denkliği onaylanmış olan Tıp Fakültelerinden mezun olanlar işyeri hekimlik eğitimlerine katılabilirler. İşyeri hekimliği eğitimi sonucunda başarılı olan kursiyerler her yıl ÖSYM tarafından düzenlenen sınava girerler. Sınavda başarılı olanlar işyerlerinde doktor olarak çalışmaya hak kazanırlar. İşyeri hekimlerinin çalışma süreleri işyerlerinin tehlike sınıfına ve çalışan kişi sayısına göre farklılıklar göstermektedir. Aşağıdaki başlık altında çalışma süreleri ile ilgili detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

 

İşyeri Hekimlerinin Çalışma Süreleri


İlgili yönetmeliklere göre işyeri hekimliği sertifikası olan doktorlar aşağıda belirtilen süreler dahilinde görev yaparlar.

  • Az tehlike sınıfında bulunan işyerlerinde çalışan başına ayda minimum 5 dakika,

  • Tehlike sınıfında olan işyerlerinde çalışan başına ayda minimum 10 dakika,

  • Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için çalışan başına ayda minimum 15 dakika

İşyeri Hekimlerinin Çalışma Süreleri
İşyeri Hekimlerinin Çalışma Süreleri

Bunun haricinde az tehlike sınıfında yer alan ve çalışan sayısı 2000 ve üzeri olan işyerlerinde her 2000 çalışana tam zamanlı bir hekim görevlendirmek zorunludur. Tehlike sınıfında olup 1000 ve üzeri çalışanı olan işyerleri ise yine aynı şekilde her 1000 çalışan için bir tam zamanlı hekim görevlendirmek zorundadır. Çok tehlikeli sınıfta yer alan 750 ve üzeri çalışanı bulunan işletmelerde ise her 750 çalışana bir tam zamanlı hekim çalıştırılacak şekilde çalışma süreleri belirlenir. Aşağıda çalışma süreleri ile ilgili düzenlemiş olduğumuz tablo konuyu özetler niteliktedir.


İşyeri Tehlike Sınıfı Aylık Asgari Çalışma Süresi

Az Tehlikeli 5

Tehlikeli 10

Çok Tehlikeli 15


Tam Zamanlı İşyeri Hekimi için Çalışan Limitleri

Az Tehlikeli 2000

Tehlikeli 1000

Çok Tehlikeli 750

 

İşyerlerinde Çalışan Sağlık Personeli Maaşları


İşyerlerinde Çalışan Sağlık Personeli Maaşları
İşyerlerinde Çalışan Sağlık Personeli Maaşları

Aslına bakılırsa işyerlerinde çalışan sağlık personellerinin maaşlarıyla işletmelerin arasında doğrudan bir ilişki yoktur. İş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve diğer sağlık personellerinin görevlendirilmeleri OSGB'ler tarafından yapıldığından maaşlar ile ilgili belirleyici unsur Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleridir. İşyeri hekimliği maaş miktarları çalışılan işletmeye, işçi sayısına ve tehlike sınıfına göre farklılık gösterdiğinden konu ile ilgili net bilgiye ulaşmak için bağlı bulunduğunuz firma yetkilileri ile görüşmeniz uygun olacaktır. İşyeri hekimliği maaş konusuyla ilgili size yardımcı olması açısından TTB tarafından belirlenen asgari sözleşme ücretlerine (2021 Yılı) aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

İşyeri Hekimliği Eğitimleri Nerelerde Verilir?


İşyeri Hekimliği Eğitimleri Nerelerde Verilir?
İşyeri Hekimliği Eğitimleri Nerelerde Verilir?

İşyeri hekimi olmak isteyen çoğu Tıp Fakültesi mezunu bu eğitimi nereden alabilecekleri konusunda doğal olarak bir araştırma içerisine giriyorlar. İşyeri hekimliği sertifikası almak için seçeceğiniz eğitim kurumunda en çok dikkat etmeniz gereken husus kurumun yetki belgesinin olup olmadığıdır. Bakanlıkça iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini vermeye yetkili bir eğitim kurumundan eğitim almalısınız. Herhangi bir kötü sürprizle karşılaşmamak için eğitim alacağınız kurumu seçerken yetki belgelerini sorgulamak zorundasınız. Yetkili olmayan kurumlardan eğitim almak boşa giden zaman ve para kaybı demektir. Ayrıca Bakanlığın yetkilendirdiği bir kurumda eğitim almazsanız işyeri hekimliği sınavlarına giremezsiniz. Hangi kurumların yetkili olduğunu Bakanlığın https://www.csgb.gov.tr/ internet adresinden öğrenebilirsiniz.


İşyeri hekimliği İzmir ve diğer illerdeki eğitimlerimiz için mesai saatleri içinde aktif olarak görev yapan müşteri temsilcilerimizden bilgi alabilirsiniz. İşyeri hekimliği İzmir ile ilgili iş ilanları için ise https://www.isghaber.com.tr/ adresinden faydalanabileceğinizi belirtmek isteriz. 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

コメント


bottom of page