top of page

İş Güvenliği Uzmanlarında Sınıf Yükselmesi Nasıl Olur?

Ülkemizde her geçen gün önemi artmaya ve bilinç kazanılmaya devam eden meslek dalları arasında iş sağlığı ve güvenliği yer alır. İş sağlığı ve güvenliği kültürü, çalışma ortamında önemi yadsınamaz olan bir daldır. Bu doğrultuda İSG mesleği birçok çalışmalar yapar. İş güvenliği uzmanı çalışma süresine göre değişen sertifika sınıflarında görev alma hakkında sahiptir Bu yazımızda iş güvenliği uzmanlarında sınıf yükselmesi nasıl olur sorusunun cevabını merak eden kişilere bilgi vereceğiz.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Hangi Sınıflarda Görev Alma Hakkına Sahiptir?

İSG uzmanı
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Hangi Sınıflarda Görev Alma Hakkına Sahiptir?

Çalışma yerleri; az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olmak üzere kategorilere ayrılır. İSG uzmanı da sertifikası doğrultusunda görev alma hakkına sahiptir. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olan kişiler C sınıfı sertifika ile göreve başlar. C sınıfı iş güvenliği uzmanı az tehlikeli sınıfta görev alabilir. C sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan sınava girmek ve başarı elde etmek gerekir. Burada önemli bir konuya açıklık getirmek istiyoruz: İş sağlığı ve güvenliği alanında yüksek lisans yapan kişiler mesleğe B sınıfı ile başlar. B sınıfı iş güvenliği uzmanı ise tehlikeli ve az tehlikeli sınıfta görev alma hakkına sahiptir.

İSG mesleğinin en kıdemli sınıfı A sınıfıdır. A sınıfı İSG uzmanı tüm tehlike sınıflarında çalışmalarda bulunabilir.

 

Kimler İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olabilir?


İş güvenliği uzmanı olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir. Türkiye’de iş güvenliği mesleğinde görev alma hakkı:

  1. Mühendislik fakültesi

  2. Mimarlık fakültesi

  3. Teknik personel yetiştiren bölümler

  4. İş sağlığı ve güvenliği bölümü

  5. Fen - edebiyat fakültesinin fizik, kimya ve biyoloji bölümü mezunlarına aittir.

Bölüm mezunlarının İSG uzmanı olabilmesi için bakanlık tarafından yapılan eğitime katılması gerekir. İSG eğitimi yetkili kurumlarda verilir. 220 saat süren eğitimler teorik ve uzaktan olmak üzere gerçekleşir. Ayrıca, staj yapılması da zorunlu tutulur.

Eğitimin ardından iş güvenliği sınavına girmek gerekir. Sınavdan başarı elde etmek için 50 soru üzerinden 35 sorunun doğru yapılması şarttır. 35 sorunun doğru yapılması ise 70 puana tekabül eder. 70 ve üzeri alan kişiler İSG uzmanı olmaya hak kazanır.

 

İş Güvenliği Uzmanlarında Sınıf Yükselmesi Nasıl Olur?


İş sağlığı ve güvenliği mesleğinde sınıf yükseltmek oldukça önemlidir. Sınıf yükseltmenin en önemli faydası iş imkanlarının geniş olması ve maaş olanaklarının da artış göstermesidir. Meslekte yükselebilmek için zorunlu tutulan süre kadar çalışmak gerekir. Belirtilen süre kadar çalışan kişiler iş güvenliği sınavına girerek başarı elde etmelidir. Buna göre;

  • C sınıfından B sınıfına geçiş yapmak için; herhangi bir firmada 3 yıl süreyle C sınıfı İSG uzmanı olarak görev yapılmalıdır.

  • B sınıfından A sınıfına geçiş yapmak için; en az 4 yıl B sınıfı sertifika ile görev yapmak gerekir.

Hangi uzmanlık sınıfına yükselmek isterseniz isteyin mutlaka eğitime katılmanız ve sınavdan başarı elde etmeniz gerekir.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavında Nasıl Başarı Elde Edilir?


İş sağlığı ve güvenliği sınavından başarı elde etmek için yapılan derslere katılım sağlamak gerekir. İSG kursu tüm konuları aktararak bilgi paylaşımı yapar. Bu sayede uzman adayı önemli noktaları öğrenir. Ancak, eğitim kurumu kadar kişisel çalışmalar da önemlidir. İSG mevzuatına, kanunlara ve teknik detaylara hakim olmak gerekir. Ayrıca, geçmiş yıllarda çıkan sorular da çözülmelidir. Önceki yıllarda sorulan soru şekillerine hakim olmanız, başarı elde etmeniz açısından önemlidir. 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden


Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32


İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

Comments


bottom of page