top of page

DSP Sertifikası

Türkiye iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına büyük önem veren bir ülkedir. Bu doğrultuda iş ortamında çeşitli düzenlemelerin ve zorunlulukların yerine getirilmesi gerekir. Çalışma ortamında iş sağlığı ve güvenliğini yerine getirmekle yükümlü olan meslek gruplarından bir tanesi de DSP’dir. DSP “diğer sağlık personeli” mesleğinin kısaca ifade edilmesidir. Diğer sağlık personeli mesleğini yapabilmek için sertifika sahibi olmak gerekir. DSP sertifika sahibi olabilmek için bazı şartlar yerine getirilmelidir. Bu şartlar arasında; eğitim ve sınav süreci yer alır. Bu yazımızda "DSP sertifikası nasıl alınır? DSP görevleri nelerdir? Diğer sağlık personeli şartları nedir?" konularını anlatacağız.

 

DSP Görev ve Yetkileri Nelerdir?

DSP Sertifikası

Diğer sağlık personeli eğitimi ve sınavı başarıyla tamamlandıktan sonra birçok işyerinde görev alma imkanı ortaya çıkar. Diğer sağlık personeli belgesine sahip olan kişiler çok tehlikeli sınıfta görev alabilir. DSP’nin başlıca görevleri ise şunlardır:

 • Çalışma ortamında iş sağlığı ve güvenliği planlaması yapmak

 • İSG hizmetlerini değerlendirmek ve izlemek

 • Çalışanların iş ortamında sağlıklı ve güvenli olması için işyeri hekimine yardımcı olmak

 • Özel politika gerektiren çalışanların sağlık durumlarını kontrol etmek

 • İşyeri hekiminin kendisine tahsil ettiği görevleri yerine getirmek.


 

DSP Sertifikası Nasıl Alınır?

DSP sertifikası nereden alınır ve nasıl alınır soruları sıklıkla merak edilir. DSP sertifikası alabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olma şartı vardır. DSP sertifikası alabilmek için aşağıdaki bölümlerden mezun olmak gerekir:

 • Çevre sağlığı teknisyenliği

 • Acil tıp teknisyenliği

 • Sağlık memurluğu

 • Hemşirelik.

Yukarıda bahsi geçen üniversite bölümlerinin Bakanlık tarafından yetkili bir kuruma kayıt olması gerekir. Eğitimlerin sonunda DSP sınavına girilerek başarı elde edilmelidir.

 

DSP Sertifikası Kaç Puanla Alınır?

DPS sertifikası Ankara, İstanbul, İzmir, Konya ve Antalya başta olmak üzere birçok şehirde verilen eğitimlerin ardından sınavdan başarı elde eden kişilere verilir. DSP sınavı yılda 1 ya da 2 defa yapılır. DSP sınavından başarı elde edebilmek için iyi bir eğitim programına kayıt olmak, düzenli şekilde ders çalışmak, çıkmış soruları çözmek gerekir. Geçelim DSP sertifikası kaç puanla alınır? sorusuna. DSP sertifikası alabilmek için en 60 puan almak gerekir. 60 ve üzeri puan alarak başarı elde eden kişiler için iş imkanları oldukça geniştir.


DSP çalışma süreleri ise şu şekildedir:

 • 10 - 49 çalışan arası: Çalışan başına en az 10 dakika

 • 50 - 249 çalışan arası: Çalışan başına en az 15 dakika

 • 250 ve üzeri çalışan arası: Çalışan başına en az 20 dakika.

 

DSP Kursu Kaç Saat Sürer?

DSP kursu 90 saat sürer. Eğitimler 45 + 45 saat olmak üzere 2 periyotta yapılır. Eğitimlerin ilk kısmı online gerçekleşir. Online eğitimlere katılabilmek için kayıt olduğunuz kurumun size söylediği şifre ve kullanıcı adı ile sisteme giriş yapmanız gerekir. İkinci 45 saatlik kısım ise yüz yüze yapılır. Teorik derslerde devam zorunluluğu bulunur. Devamsızlık yaptığı saptanan kişilerin eğitimi geçersiz sayılır.

DSP sertifikası ücreti 162,25 TL’dir. DSP sertifikası ile 5 yıl görev alabilirsiniz. 5 yılın sonunda ise sertifikanın vizelenmesi gerekir. DSP sertifikası yenileme ücreti de 162,25 TL’dir. Ödemeyi Ziraat Bankası Kurumsal Tahsilat Programı aracılığıyla İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Kurumsal Tahsilat Hesabı üzerinden yapabilirsiniz. Ödeme işlemini gerçekleştirmek için T.C. kimlik numaranızı girmeniz gerekir.

Siz de kariyerinize işyeri hemşiresi olarak devam etmek isterseniz Bulut Akademi’yi tercih edebilir, sınav sürecini başarıyla atlatabilirsiniz. Kapsamlı eğitimler sayesinde meslek hayatında da görev ve sorumluluklarınızın bilincine varabilirsiniz.

 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 


12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden


Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32


İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS+90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:306520 | Çankaya | ANKARA+90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd.Bilim Tower 30/75 Kat:1034775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58Comments


bottom of page