top of page

Diğer Sağlık Personeli Sertifikası Nereden Alınır?


Diğer Sağlık Personeli Sertifikası Nereden Alınır?
Diğer Sağlık Personeli Sertifikası Nereden Alınır?

Özellikle Covid-19 pandemi süreci ile birlikte tüm dünyada ve ülkemizde sağlık personellerine olan ihtiyaç önceki senelere göre daha da arttı. Bu bağlamda günümüzde artık çok daha fazla kişi diğer sağlık personeli veya bir diğer adıyla işyeri hemşiresi olmak istiyor. Mesleğe gönül veren kişiler de doğal olarak diğer sağlık personeli sertifikası nereden alınır merak etmekte. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki DSP sertifikası almak için belirli şartları taşımak ve belirli süreçleri başarıyla geçmek gerekiyor. Diğer sağlık personeli sertifikası nereden alınır konusuna geçmeden önce her adayın mesleğin gerektirdiği şartlar ve süreçler hakkında bilgi sahibi olması gerekli. Dolayısıyla bizler de Bulut Akademi Eğitim Kurumları olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde öncelikle diğer sağlık personeli belgesini kimler alabilir? Diğer sağlık personeli belgesi veren kurumlar nelerdir? DSP belgesi ne kadar sürede alınır? konularına değinecek sonrasında ise DSP sertifikasının nereden alındığını sizlerle paylaşacağız.
 

Diğer Sağlık Personeli Belgesini Kimler Alabilir?


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, işyeri hekimi ve diğer sağlık personelinin görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkındaki yönetmeliğine göre diğer sağlık personeli İSG kurullarının yapmış oldukları çalışmalarda ve OSGB'lerde işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları ile beraber çalışan sağlık personelleridir. Diğer sağlık personelleri işyerlerindeki sağlık kayıtlarını tutmak, çalışanların sağlık muayeneleri, periyodik kontrolleri ve özel politika gerektiren çalışanların takip edilmesi gibi her türlü sağlık çalışmasında işyeri hekimine yardımcı olmakla yükümlüdür.


Diğer Sağlık Personeli Belgesini Kimler Alabilir?
Diğer Sağlık Personeli Belgesini Kimler Alabilir?

Peki diğer sağlık personeli belgesini kimler alabilir? Çevre sağlık teknikerliği, acil tıp teknisyenliği ve sağlık memurluğu ön lisans mezunları ile hemşirelik bölümü lisans mezunları diğer sağlık personeli eğitim programını tamamladıkları takdirde diğer sağlık personeli belgesi alabilirler. Burada herkes tarafından çok karıştırılan bir konudan bahsetmek istiyoruz. Diğer sağlık personeli belgesi ile diğer sağlık personeli sertifikası aynı şeyler değillerdir. Diğer sağlık personeli belgesi DSP olmak isteyen kişilerin diğer sağlık personeli kurslarından sonra kurum tarafından kendilerine verilen katılım belgesidir. Diğer sağlık personeli sertifikası ise DSP eğitimini tamamlayıp İSG sınavında gerekli puanı alan kişilere Bakanlık tarafından verilen yetki belgesidir.


 

DSP Belgesi Veren Kurumlar


Diğer sağlık personeli olabilmek için Bakanlığın belirlediği şartlardan bir tanesi de DSP eğitimi almaktır. Katılımcılar Bakanlık tarafından diğer sağlık personeli eğitimi vermekle yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından DSP eğitimlerini alabilirler. DSP belgesi veren kurumlar tarafından düzenlenen eğitimler uzaktan ve örgün eğitim şeklinde verilen teorik eğitimlerden oluşmaktadır. DSP belgesi ne kadar sürede alınır?


DSP Belgesi Veren Kurumlar
DSP Belgesi Veren Kurumlar

Uzaktan Eğitim : Eğitim veren kurumunun her katılımcıya özel olarak vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifre ile sisteme kayıtlı dersleri eş zamansız olarak takip edebildiği 45 saat süren bir eğitim programıdır.


Örgün Eğitim: DSP belgesi veren kurumlar dershanelerinde 45 saat yüz yüze işlenen derslerden oluşmaktadır. Örgün eğitimlerde devam zorunludur. Pandemi döneminde Bakanlığın verdiği izin doğrultusunda Bulut Akademi örgün eğitimleri uzaktan verilmek üzere internet ortamına taşınmıştır. O halde DSP belgesi ne kadar sürede alınır? alınır sorusunun cevabı 90 saat olacaktır.

 

Diğer Sağlık Personeli Sertifikasını Hangi Kurum Veriyor?


Diğer Sağlık Personeli Sertifikasını Hangi Kurum Veriyor?
Diğer Sağlık Personeli Sertifikasını Hangi Kurum Veriyor?

Diğer sağlık personeli sertifikası alabilmek için hangi süreçlerden geçilmesi gerektiğinden yukarıda bahsettik. O halde diğer sağlık personeli sertifikası nereden alınır diye merak edenler için hemen açıklamamızı yapalım. Çevre sağlık teknikeri, acil tıp teknisyeni, sağlık memuru ve hemşire olup diğer sağlık personeli eğitimini tamamlamış ve ÖSYM tarafından yapılan sınavda minimum 60 puan alan kişilere sertifikaları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı/İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından verilir.


 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page