top of page

2 Yıllık Üniversite Mezunu İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?


2 Yıllık Üniversite Mezunu İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?
2 Yıllık Üniversite Mezunu İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi?

Çalışma hayatının ayrılmaz bir parçası olan iş sağlığı ve güvenliği alanında uzman açığı giderek artıyor. Hal böyle olduğundan üniversite mezunları ekonomik anlamda Türkiye standartlarının üzerinde maaş alan iş güvenliği uzmanlığına gözünü dikmiş durumda. Okuduğu bölümde iş bulamayan birçok üniversiteli genç son yılların popüler mesleği olan iş güvenliği uzmanı olabilmek için var gücüyle çalışıyor. Üniversitelerin 2 yıllık meslek yüksek okullarında okuyan veya mezun olmuş kişilerden konu ile ilgili çok sayıda soru almaktayız. Sorular genellikle 2 yıllık üniversite mezunu İSG uzmanı olabilir mi noktasında toplanıyor. Ön lisans mezunlarının durumunu bu yazımızda masaya yatırdık. 

Hangi Bölüm Mezunları İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?


Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?
Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

Genel anlamda söyleyecek olursak Mühendislik, Mimarlık, Fen-Edebiyat Fakülteleri, Teknik personel yetiştiren bölümler, İş Sağlığı Güvenliği bölümü mezunları gerekli eğitimleri alıp İSG sınavını kazandıkları takdirde iş güvenliği uzmanı olabilirler. Detaya indiğimizde ise görüyoruz ki iş güvenliği uzmanı olma hakkı yalnızca belirli bölümlere tanınmıştır. Tüm mühendislik, mimarlık, iş sağlığı güvenliği bölümü mezunları uzman olabilirken Fen-Edebiyat fakültelerinin sadece Fizik, Kimya ve Biyoloji bölümlerinden mezun olanlar, teknik personel yetiştiren fakültelerin ise öğretmenlik bölümünden mezun olanlar İSG uzmanı olabilmektedir.

 

Ön Lisans Mezunuyum İş Güvenliği Uzmanı Olabilir miyim?


Ön Lisans Mezunuyum İş Güvenliği Uzmanı Olabilir miyim?
Ön Lisans Mezunuyum İş Güvenliği Uzmanı Olabilir miyim?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere üniversitelerin ön lisans bölümlerinden mezun olanlar İSG uzmanı olup olamayacakları konusunda çeşitli kaynaklardan bilgi edinmeye çalışıyorlar. Bulut Akademi blog sayfamızda sizlere bu konuyla ilgili net bilgiler vereceğiz. Ön lisans mezunlarına iş sağlığı güvenliği uzmanı olma hakkı şu an için tanınmamıştır. Yalnız bunun bir istisnası vardır. İş sağlığı güvenliği bölümlerinin 2 yıllık ön lisans bölümlerinden mezun olanlar Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından İSG kursu alarak uzman olabilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği sertifikası eğitimlerini tamamlayan ön lisans mezunu adaylardan İSG sınavı başarılı olanlar C sınıfı İSG uzmanı olarak çeşitli işletmelerde çalışabilirler.


İş sağlığı ve güvenliği sertifikası eğitimleri 220 saat süren bir eğitimdir. Çalışma Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından biri olan Bulut Akademi İSG kursu yüz yüze ve uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştirilmektedir. Özellikle senkron ve asenkron şeklinde gerçekleştirilen iş güvenliği sertifikası uzaktan eğitimlerimiz sayesinde birçok aday İSG sertifikası eğitimlerine katılma imkanı bulmuştur. Pandemi dönemi sebebiyle şu anda tüm İSG sertifikası eğitimleri uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştirilmekte olup sertifika eğitimlerine katılmak isteyenlerin bu fırsatı iyi değerlendirmeleri gerektiğini düşünüyoruz. İSG kursu döneminin ardından adayları sınav süreci beklemektedir. İSG sınavı ÖSYM tarafından yılda 2 defa düzenlenen bir sınavdır. Adayların sınavda başarılı olması için 70 puan alması gerekir.

 

Hangi Üniversitelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Lisans Programı Bulunuyor?


Hangi Üniversitelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Lisans Programı Bulunuyor?
Hangi Üniversitelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Lisans Programı Bulunuyor?

İş sağlığı güvenliği uzmanlığına artan talep sonucunda birçok üniversite iş sağlığı güvenliği ön lisans bölümlerini eğitim programına dahil edilmiştir. Eğitimler örgün yada uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştirilmektedir. 2 yıllık ön lisans bölümlerini bitiren iş sağlığı güvenliği mezunları tekniker unvanını alır. Şayet iş güvenliği uzmanı olmak istiyorsanız bu konuda tecrübeli eğitim kurumlarından iş güvenliği sertifikası eğitimi alarak sınavlara katılmalısınız. Sınavda başarılı olanlar C sınıfı İSG uzmanı olarak geniş bir iş sahasında çalışma imkanı bulur. Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği ön lisans eğitimi veren çok sayıda vakıf ve devlet üniversitesi mevcut. Bu üniversitelerin hepsini burada belirtmemizin imkanı yok. İSG ön lisans eğitimi veren belli başlı üniversiteleri ise aşağıda belirttik.

  • Karadeniz Teknik Üniversitesi

  • Marmara Üniversitesi

  • Atatürk Üniversitesi

  • Maltepe Üniversitesi

  • Başkent Üniversitesi

  • Pamukkale Üniversitesi

  • Beykent Üniversitesi

 

İş Güvenliği Ön Lisans Staj Var mı?


İş Güvenliği Ön Lisans Staj Var mı?
İş Güvenliği Ön Lisans Staj Var mı?

İş güvenliği bölümü ön lisans okuyanların mezun olabilmeleri için staj yapmaları gerekiyor. Bu bağlamda ön lisans öğrencileri nerelerde staj yapabileceklerini araştırıyorlar. Staj eğitimi iş tecrübesi kazanmak için en etkili yöntemlerden biri olarak görülüyor. İş sağlığı ve güvenliği ön lisans bölümünde okuyan öğrenciler için en iyi staj yapılacak yerlerden biri olarak inşaat sektörünü gösterebiliriz. Bunun yanında sanayi işkolunda bulunan şirketler, elektrik dağıtım şirketleri ve endüstriyel bölgelerde de iş güvenliği bölümü öğrencileri staj yapabilmektedir. Staj yaptığı işyerinde başarılı olan öğrenciler aynı yerde iş hayatına da başlayabilmektedir.


 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comments


bottom of page