top of page

İş Güvenliği Kursunu İstediğimiz Saatlerde İzleyebiliyor muyuz? Saatlerini Ayarlayabiliyor muyuz?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerin eğitime girmesi gerekir. Eğitim süreci, Bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlarda verilir. Ancak, sürecin pandemi nedeniyle değişikliğe uğraması nedeniyle çeşitli soru işaretleri meydana gelmiştir. Bu yazımızda iş güvenliği kursunu istediğimiz saatlerde izleyebiliyor muyuz? Saatlerini ayarlayabiliyor muyuz? başta olmak üzere çeşitli soru işaretlerinin cevaplarını merak eden kişilere bilgi aktarımı yapacağız.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Kursu Nedir?

İş Güvenliği Kursunu İstediğimiz Saatlerde İzleyebiliyor muyuz?

Türkiye’de bazı meslek gruplarına dair çeşitli şartlar vardır. Bu şartlar, özellikle riskli mesleklerde ortaya çıkar. Şartların yerine getirilmesi gereken meslek gruplarından bir tanesi de iş sağlığı ve güvenliğidir. İş sağlığı ve güvenliği mesleğinde kurs süreci zorunlu tutulur. İSG kursu veren kurumlar katılımcıları hem sınava hem de meslek hayatına hazırlamayı hedef alır. İSG eğitimi 220 saat sürer. Online, teorik ve staj şeklinde gerçekleşen eğitimler alanında uzman kişiler tarafından verilir.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Kursuna Gitmek Zorunlu mudur?


En sık merak edilen konular arasında iş güvenliği kursu almak zorunlu mu sorusu yer alır. Özellikle çalışan kişiler hem işe, hem de kursa gitmek konusunda sıkıntı yaşar. Bu durumda kursa gitmeden şartları yerine getirme şansının olup olmadığını merak eder. İş güvenliği kursu almak zorunlu bir sürece tabi tutulmaktadır. Kursa katılım sağlamayan kişilerin iş güvenliği uzmanı olma şansı yoktur. Sadece İSG alanında yüksek lisans yapan ve iş sağlığı ve güvenliği bölümü lisans düzeyinde eğitim alan kişilerin kursa gitmesi zorunlu değildir. Ancak, yüksek lisans yapan ve lisans düzeyinde eğitim alan kişiler sertifika sınıfını yükseltmek istediğinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almak zorundadır.

İş güvenliği kursu fiyatları ise her sene çeşitli güncellemeler doğrultusunda değişiklik gösterir. Kayıt esnasında kurum ile görüşerek ücret bilgisini öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda eğitim ücretini ödeme şeklinde de bilgi alabilirsiniz.

 

İş Güvenliği Kursunu İstediğimiz Saatlerde İzleyebiliyor muyuz? Saatlerini Ayarlayabiliyor muyuz?


İş güvenliği kursu kaç ay sürüyor sorusu, her dönem araştırma yapılan detaylar arasında yer alır. Eğitimler; 15 gün uzaktan, 15 gün de örgün olmak üzere gerçekleşir. Örgün eğitimin ardından 5 günlük staj süreci başlar. Burada İSG kursu ile ilgili bir güncellemeden bahsetmek istiyoruz. 2020 yılında yaşanan pandemi nedeniyle eğitimler uzaktan eğitim şeklinde verildi. İş güvenliği kursu uzaktan eğitim sürecinde dersler, kurumun belirlediği saatlerde canlı olarak yapılır. Katılımcıların, eğitmenler ile görüşerek soru -cevap yapabilme ve mesleğe dair soru sorma şansı vardır. Ancak, saatler kişisel olarak ayarlanamaz. Sadece, eğitimler katılımcı sayısına göre gruplara ayrılır. Kayıt esnasında grupların saatlerini sorarak kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

 

İş Güvenliği Sınavı Nedir? Kaç Puan Almak Gerekir?


İş sağlığı ve güvenliği sınavı yılda 2 ya da 3 defa olmak üzere gerçekleşir. Sınavda katılımcılara 50 soru sorulur. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleşen sınavdan başarı elde edebilmek için 70 ve üzeri puan kazanmak gerekir. 70 puan alabilmek için ise 35 soru doğru yapılmalıdır. Sınav esnasında katılımcılara çeşitli konularda sorular sorulur. Mevzuat, teknik konular, sağlık ve hukuk başta olmak üzere çeşitli kategorilerde hazırlanan sınav 75 dakika sürer. Adayların başarı elde edebilmesi için İSG konularına hakim olması, bol bol deneme çözmesi oldukça önemli detaylar arasında yer alır. Ayrıca, geçmiş yıllardaki İSG sorularının da çözülmesi gerekir. Geçmiş yıllarda sorulan sorular, uzman adayının yoluna ışık tutacaktır.


 

Güncel İş Güvenliği Eğitimi Haberlerini Takip Edebilmek Abone Olun;

 
 
 

 

12 Yıllık Eğitim Tecrübesi,

81 İlde, binlerce referans ile

Gururla eğitimlerine devam eden

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

Comentários


bottom of page